Агенда.мк  агреагтор лого
Со години не разговараат: Ова е родената сестра на Северина која ги мрази Србите
Зденка Вучковиќ Жуниќ јавно се откажа од својата родена сестра Северина Којиќ. Пејачката има две сестри кои не се експонираат во јавноста. Зденка Жуниќ живее во Хрватска, додека Маријана Вучковиќ Поповиќ живее во Белград. Зденка вели дека на пејачката никогаш нема да ѝ прости бидејќи се омажила за Србинот,... Читај понатаму
Никој не верува дека е во седмата деценија: Сузана Манчиќ доби прекрасно изненадување на 64 – от роденден
Поради ситуацијата со коронавирусот, роденденот го прослави во семејниот дом… Водителката и познатата лото девојка, Сузана Манчиќ се најде во центарот на внимаенито, откако пејачката Нада Топчагиќ сподели нивна заедничка фотографија од минатото. Тогаш тие двете, додека биле на море, позирале без облека. Денес, Сузана има убав повод за... Читај понатаму
Товарот на популарноста беше претежок за скромната домаќинка со моќен глас: Што се случи со Сузан Бојл?
Жената која во најпознатато шоу за таленти предизвикуваше воодушевување со своите настапи, сега ужива далеку од очите на јавноста… Сузан Бојл, ѕвездата која го освои светот во натпреварувањето „Британија има талент“ во текот на својата кариера заработи околу 22 милиони фунти. Денес има 59 години и е далеку од... Читај понатаму
Писмото од бабата до внуката која го разнежни светот: Не плаши се да паднеш, така ќе научиш да станеш и кога ти се плаче
„Само храбрите девојки умеат да се извинат и да ги согледаат своите грешки…“ Една баба напиша писмо за својата новородена внука и го воодушеви светот. Драга моја, ова писмо можев да го напишам пред четврт век, за твојата мајка… Но, тогаш имав 25 години и се занимавав со други... Читај понатаму
Едноставни лекции за стилот кои ги научивме од Меган Маркл
Војвотката одамна покажа дека има сила да им пркоси на строгите правила… Уште од почетокот на врската со принцот Хари, сѐ што прави Меган Маркл се наоѓа под лупа, а тоа важи и за нејзиниот стил. Од фустаните на „Живанши“ кои ги носеше на венчавката, па преку дневните комбинации... Читај понатаму
Дали вашето дете пати: 4 знаци дека му недостасува внимание од родителите
Децата на свој начин го покажуваат недостатокот на внимание. Проверете дали и на вашето дете му недостасува внимание од вас како родители. Родителите треба да ги препознаат знаците кај детето и да изреагираат на вистинскиот начин доколку на децата им недостасува внимание. Детето често е непослушно. Тоа можеби укажува... Читај понатаму
Најдобрите улоги на Мустафа Надаревиќ: Публиката го знаеше по драмите, а заблеска во комедија
Познатиот југословенски и босански актер Мустафа Надаревиќ почина денес на 77 – годишна возраст, објавија регионалните медиуми. Иако е роден во Бања Лука во 1943 година, живеел и работел во многу градови во поранешна Југославија, а најголемиот дел од животот го поминал во Загреб. Театарската кариера ја... Читај понатаму
Новак и Јелена скромно го прославија Арангеловден: Две македонски пејачки им ја честитаа славата
Новак Ѓоковиќ на сите православни верници им ја честиташе вчерашната слава Св. Архангел Михаил. „Среќна слава на сите кои денес го слават Св. Архангел Михаил. Нека заштитникот не чува и води низ животот во светлост, љубов и мир“ – напиша тој на својот Инстаграм профил. На масата на познатиот... Читај понатаму
Тајната се крие во една состојка: Како да направите највкусно греано вино?
Задолжително запишете си го овој рецепт… Состојката која на греаното вино му дава посебна арома и шмек е парче портокал. Ова е најдобриот рецепт на кој ќе наидете. Состојки: 500 милилитри вино; 125 милилитри вода; 2 лажици шеќер; каранфилче; бибер; мускатно оревче; поголемо парче портокал. Подготовка: Една лажица шеќер... Читај понатаму