Агенда.мк  агреагтор лого
Ја разбиваат монотонијата: Најубавите џемпери во силни бои и ефективни дезени
tweet Сивите и студени денови, но и темните комбинации кои најчесто ги гледаме низ улиците, најлесно се разбиваат со џемпер со ефективен дезен или во јака боја. Кога купувате џемпер – погледнете во составот и избегнувајте ги оние што се 100 проценти полиестер затоа што ќе ви биде ладно... Читај понатаму
ДАФИНА: Значење на името и какви се оние кои го носат
Името Дафина е со грчко потекло и значи „ловор“. Според значењето соодветствува на латинското име Лаура. Во гркојазичниот свет, од каде што потекнува ова име, постои традиција да се слави именден на Цветници, но исто така, заради значењето на името, за заштитник може да се смета и светиот Лаврентиј.... Читај понатаму
Трагичната судбина на Коштана: Убавината ѝ донесе само несреќа, се омажи со сила, а потоа ја протераа
Заносната Малика имаше сè освен лесен живот! „Коштана“ е драма на српскиот писател Борисав Станковиќ. Таа е една од најчесто играните и најгледаните претстави во српските театри. Станковиќ го напишал ова дело за прв пат кога имал околу 24 години. Претставата за прв пат е објавена во целост во... Читај понатаму
Што може да се случи ако вежбате надвор, а воздухот е загаден?
Луѓето кои вежбаат на отворено ретко размислуваат за квалитетот на воздухот. А треба. Особено во време кога предупредуваат од сите страни за зголемено загадување на воздухот. Во некои градови, дури и ако носите најквалитетна маска за лице, можете да вдишите честички на загадувачи. За време на вежбањето, нашите бели... Читај понатаму
КОСТОВ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен
На социјалните мрежи беше објавен пост од ќерка на 76-годишна веќе почината пациентка,  која пишува дека нејзината мајка не ја хоспитализирале во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ бидејќи била повозрасна. Таа во постот наведува: -76-годишна жена, пациент на дијализа, позитивна на ковид, со пад на сатурација, висока температура и... Читај понатаму
ФАВИПИРАВИР ДА НЕ СЕ КОРИСТИ НА СВОЈА РАКА: Агенцијата зе лекови апелира лекот да се зема само на рецепт и по препорака на лекар
Агенцијата за лекови и медицински средства која го одобри увозот на лекот Фавипиравир кој ќе се користи за лекување на болните од корона вирусот апелира до граѓаните да не го купуваат по сопствено убедување, туку само со рецепт и по препорака на лекар. -Следејќи ја актуелната состојба со која... Читај понатаму
Одлични за деловни комбинации: Камала Харис во омилените патики
Со својот стајлинг, новата потпретседателка на Америка порачува дека е достапна и жена „од народот“, чија интелигенција и способност не се определени од тоа што таа го носи. Новоизбраната американска потпретседателка Камала Харис (56) ги разби сите предрасуди за светот на високата политика: не само што е прва жена... Читај понатаму
Кејт Мидлтон или Викторија Бекам: Која е поголема модна икона:
Кејт Мидлтон секој ден воодушевува со својот стил Пред неколку години, Кејт Мидлтон важеше за кралска модна икона, а сега се најде во првите десет најпознати стилски жени во светот. Кејт се најде во оваа борба веднаш зад Викторија Бекам, која дефинитивно се смета за модна икона во светот.... Читај понатаму
Кога сум се родил, мама имала 23, а тато 54 години: Како навистина изгледа животот со стар татко
Родителството на подоцнежна возраст отсекогаш било контроверзна тема, а ова момче ја сподели својата приказна. Кога се родил, неговиот татко имал 54, а неговата мајка само 23 години, не само што е задоцнето родителство, туку и голема разлика во возраста помеѓу родителите – дури 31. Еве како се справил со... Читај понатаму
Фавипиравир од денеска пристигнува во Македонија: Болните од Ковид-19 да не го купуваат по баснословни цени од Косово или од Босна
Фавира и Фавимол, моќниот антивирусен лек чие генеричко име е Фавипиравир во текот на оваа недела ќе биде увезен во земјава. Ваков чекор на надлежните следи, откако овгромен број болни од корона вирусот, односно нивни блиски го набавуваа од Косово или од Босна. Цената, како што велат нашите соговорници,... Читај понатаму