Агенда.мк  агреагтор лого
Кој се крши прв
При разно разни дискусии периодов со луѓе кои немаат потреба никому да се докажуваат, единствен заклучок кој можам да го донесам е дека општеството наше болува. Скоро секој од нас е заглавен во еден лавиринт од депресија, болка, анксиозност и траума. Најчесто со багаж од минатото кој баш сега... Читај понатаму
Од страв спиев седечки, бебето преку стакло си го галев: Искрена приказна на скопјанка која го прележа коронавирусот
Поради неодговорноста на соседот, 24 годишната Л.К од Скопје се заразила со вирусот Ковид-19,  а потоа ја заразила и својата деветмесечна ќерка. Најтешко ѝ било што за време на изолацијата, својата ќерка плачејќи ја галела преку стакло, гледајќи ја низ прозор. Младата мајка ја сподели својата приказна за тешкиот... Читај понатаму
Бог има свои причини: Oдамна прочитав една стара кинеска мудрост, верувајте, ми го смени животот!
Бог има свои причини… Јас сум воспитанa да гледам на сè како добро или лошо. Нема нијанси помеѓу, ниту отстапувања.Оптоварени со лошо, не го забележуваме доброто… На пример, за време на некои животни искушенија, бев толку очајна што едвај преживеав. Трагедијата и „крајот на светот“ за мене беа кога... Читај понатаму
Дневен хороскоп за вторник: Еден знак ќе има проблеми со саканата личност
Овен Неповолен ден за преговори. Незадоволни сте од врската, но ништо не зборувате. Односот е напнат и ви недостасува ситница за да експлодирате. Бик Незадоволни сте од односот со некој близок пријател. Имате впечаток дека премногу ви се меша во животот. Тотално сте неопуштени во врската. Другата страна се... Читај понатаму
Александра Пријовиќ во домашно издание: Ужива во прегратката на синот
Пејачката Александра Пријовиќ покажа како ужива со својот наследник Александар во семејната куќа на Живојиновиќ, кои го прославија празникот Архангел Михаил. Имено, Александра го прегрна својот син, па им се обрати на своите следбеници со зборовите: – На сите што слават им посакуваме среќна слава. Александар и јас ве... Читај понатаму
Секогаш ќе има некој на кој ќе му пречи што правите: Зошто сè уште нè допираат туѓи мислења
Ако сте среќни, зошто сте среќни – ако сте тажни, зошто сте тажни Во денешно време, тешко е да се биде паметен и што и да направите, секогаш ќе има некој на кој ќе му пречи што правите. Никогаш не можеме да ги задоволиме потполно луѓето без оглед какви... Читај понатаму
Каде е и што прави: Пејачката Романа по затворот се повлече од јавноста
Никој не ја ни спомнува, ниту пак се појавува некаде! Откако на почетокот на октомври за прв пат ги откри сите детали за нејзиното апсење во Австралија и затворската казна за грабеж како гостинка во емисијата „Амиџи шоу“ на Пинк, пејачката Романа Паниќ се повлече од јавноста. Таа подвлече дека... Читај понатаму
Учениците се ракувале и покрај забраната: Наставничката (самохран родител) на инфузија поради висината на казната
фото:Tanjug/AP Професорка по српски јазик во училиште во близина на Кладово е казнета, ​​и покрај наводните предупредувања за учениците. Марина Милосављевиќ, наставничка по српски јазик во основното училиште „Љубица Јовановиќ Радосављевиќ“, е казнета со 35.000 динари (околу 17.500 денари) затоа што не спречила учениците да се ракуваат за време... Читај понатаму
Полни паричници: Овие хороскопски знаци ќе се збогатат до крајот на годината
Оваа година тешко дека некому му донесе среќа, но според астролозите, на овие хороскопски знаци ќе им се насмевне среќата и бериќетот до крајот на годината. Лавот е еден од најдоминантните знаци на зодијакот, а на крајот на годината среќата ќе доминира во неговиот живот. Лавовите нема да доживеат... Читај понатаму
Ја разбиваат монотонијата: Најубавите џемпери во силни бои и ефективни дезени
tweet Сивите и студени денови, но и темните комбинации кои најчесто ги гледаме низ улиците, најлесно се разбиваат со џемпер со ефективен дезен или во јака боја. Кога купувате џемпер – погледнете во составот и избегнувајте ги оние што се 100 проценти полиестер затоа што ќе ви биде ладно... Читај понатаму