Агенда.мк  агреагтор лого
“АКО Е ВИСТИНА ДЕКА СТЕ ГО ПРИФАТИЛЕ ОВА, ТОГАШ СТЕ ПРОГЛАСИЛЕ ВОЈНА ПРОТИВ НАРОДОТ“: Апасиев со порака до Владата
Доцна синоќа преку својот Фејсбук профил Димитар Апасиев напиша дека има сознание дека Владата наводно прифатила во Договорот со Бугарија да биде прифатено од наша страна дека македонскиот јазик е заснован на западно-бугарски дијалект. Како што порача Апасиев, доколку ова е вистина, тогаш тоа е прогласување на тотална војна... Читај понатаму
КАКО ЌЕ СЕ ПАТУВА СО АВИОН ПО ЗАВРШУВАЊЕ НА ПАНДЕМИЈАТА: Вакцинирајте се и инсталирајте апликација за следење
Сè повеќе, може да се слушнат разни решенија што ќе им овозможат на светските патници полесно да патуваат за време и по завршување на пандемијата со коронавирус. Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA), која претставува голем број најголеми глобални авиокомпании, развива голем број мобилни апликации кои ќе им помогнат на патниците... Читај понатаму
ЦРН КОРОНА БИЛАНС: 41 починат, 1.022 новозаразени
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1.022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, Струмица-26, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-12, Пробиштип-5, Демир Хисар-1, Македонски Брод -5, Пехчево-1, Валандово-2,... Читај понатаму
МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП ЗА ДЕКЕМВРИ: За Ракот пари, за Стрелецот флерт
Овен Во следниот период ќе ја загубите желбата за работа зашто сметате дека не сте доволно ценети на работното место. Единствен проблем со здравјето е вашата меланхолија, а тоа може да ви го комплицира животот. Не правете драма ако не морате. Животот е многу полесен без стресови. Разбудете ја... Читај понатаму
Исповед на човекот кој ја прими оксфордската вакцина
Џек Сомерс бил еден од доброволците кои биле подложни на раните фази на тестирање на оксфордската вакцина против ковид 19 и сега детално за „Индепендент“ објаснил како изгледа целата постапка за пријава за учество во испитувањето и како се чувствувал по вакцинацијата. „Првпат се пријавив за испитување на вакцината... Читај понатаму
“САМО ДА СМЕ ЗДРАВИ“: Нина Бадриќ откри каде најдобро се пее за време на коронавирус (ФОТО)
Хрватската пејачка Нина Бадриќ се огласи на својот Инстаграм профил по повод кризата во која паднаа пејачите поради пандемијата. Таа испрати силна, но смешна порака. Од самиот почеток на пандемијата, сите се жалат на егзистенцијалната криза, вклучително и пејачите. Естрадните уметници никогаш немале помалку настапи, концерти, промоции и снимки.... Читај понатаму
ДОКТОРКА ПОЈАСНУВА: Еве кога ќе се заразите со коронавирус носејќи заштитна маска
Носењето заштитна маска е задолжително, но треба да се знае разликата помеѓу „било каква маска“ и носење заштитна маска која што е „сигурна и ефикасна“. Постојат неколку знаци кои што укажуваат дека заштитната маска треба да ја замените или пак да ја исперете. Маската се раширила или пак има... Читај понатаму
РУСКИТЕ НАУЧНИЦИ ОБЈАВИЈА УБАВА ВЕСТ: Колективен имунитет до следното лето
Научниците од Кримскиот федерален универзитет заклучија дека имунитетот на стадото на новиот коронавирус може да се развие до следното лето, изјави Според професорот на тој универзитет, Владимир Оберемок, само три проценти од оние кои учествувале во студијата за имунитет на стадо во август имаат имунитет на инфекција со коронавирус.... Читај понатаму
“СИТИ МОЛ ДА ГО ПРЕТВОРИМЕ ВО КОВИД МОЛ“: Д-р Беќаровски за редиците по повод „Блек Фрајдеј“ (ФОТО)
Иако состојбата со коронавирусот не стивнува, синоќа граѓаните не беа спречени од посета на продавниците во Сити мол, по повод „Блек Фрајдеј” (Црн петок). На социјалните мрежи се споделуваат фотографии од редици луѓе кои чекаат да влезат и да почнат со шопингот. По тој повод, преку својот Фејсбук профил се... Читај понатаму
ОХРИД ВО ТАГА: Почина докторот и уметник Драган Спасески Охридски
Во шеесеттата година од животот, како последица од ковид 19, почина познатиот охридски доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник Драган Спасески Охридски. Драган Спасески беше исклучителен професионалец и почитуван во професијата, врвен интелектуалец. Автор е на бројни уметнички дела, кои биле излагани во земјата и странство, како и проза... Читај понатаму