Агенда.мк

контент агрегатор

Џампаоло пред големото дерби: Интер фаворити? Ќе видиме на теренот
Тренерот на Милан, Марко Џампаоло потврди дека Андреа Конти ќе игра против Интер во големото „Дерби дела мадонина“ овој викенд, и побара неговите фудбалери да се забавуваат на теренот по стартот на сезоната со две победи и еден пораз, но со многу неубедлива игра. „Дербито има посебна клима, која... Читај понатаму
Карагер: Мане и Салах не се трпат со месеци
Легендата на Ливерпул, Џејми Карагер тврди дека несогласувањата помеѓу Садио Мане и Мохамед Салах кои се покажаа на мечот со Барнли се „готват“ неколку месеци. И покрај победата од 3:0 над Барнли, реакцијата на Мане беше веста на денот, откако Сенегалецот луто реагираше кон Салах кога беше заменет во... Читај понатаму
Хамилтон се врати како најбрз на вториот тренинг во Сингапур
Луис Хамилтон ги врати Мерцедес на врвот на вториот тренинг пред Сингапур ГП трката, ставајќи крај на доминацијата на последните две трки на Ферари, додека зад него беше Макс Ферстапен во Ред бул со само две десетинки послабо време, додека Себастијан Фетел со Ферари беше трет со осум десетинки... Читај понатаму
Сколс: Нема да биде голема загуба ако Погба си замине
Легендата на Манчестер јунајтед, Пол Сколс тврди дека нема да биде „голема загуба“ доколку Пол Погба реши да замине од „Олд Трафорд“. Околу Погба има многу контроверзи по неговото враќање во Англија во 2016 година, откако беше во конфликт со претходниот менаџер Жозе Мурињо, а во текот на летото... Читај понатаму
Бејл не сакал да го држи знаменцето на Реал Мадрид? (видео)
Средата не беше најдобра за Реал Мадрид, откако „кралскиот клуб“ загуби со 3:0 од Пари Сен-Жермен во дербито на Лигата на шампионите, каде што само Герет Бејл беше за пофалба со фантастичниот гол, кој сепак, му беше поништен поради играње со рака. Но, сега шпанските медиуми извадија снимка пред... Читај понатаму
Ансу Фати добил шпански пасош
Ансу Фати е сензацијата што го обележа почетокот на фудбалскиот шампионат на Шпанија. Тинејџерот кој е роден во Гвинеја Бисао, во првите четири кола, кога во тимот го немаше Меси, беше најдобриот играч на Барселона. Квалитетот и талентот што го поседува Фати ги натера челниците на Фудбалскиот сојуз на... Читај понатаму
Кака е сигурен дека Реал ќе освојат трофеј оваа сезона
Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Рикардо Кака, смета дека неговиот поранеше клуб ќе освои барем еден трофеј оваа сезона. Во периодот кога од сите страни го критикуваат „кралскиот клуб“ една ваква поддршка може многу да им значи на фудбалерите и тренерот Зинедин Зидан. Реал од почетокот на сезоната има... Читај понатаму
Црвена ѕвезда без навивачи кај Тотенхем
УЕФА ја соопшти казната за фудбалскиот клуб Црвена ѕвезда. Српскиот првак на наредното гостување во Лигата на шампионите нема да ја има поддршката на своите навивачи. Европската фудбалска унија го казни клубот поради расистичките испади на навивачите во Хелсинки. УЕФА делувале по пријавата на организацијата ФАРЕ. Дуелот со Халсинки... Читај понатаму
Тројца во јануари ќе ја напуштат Барселона
„Се уште до крајот не се сумирани впечатоците од неодамна завршениот преоден рок, а Барселона со нетрпение го чека јануари кога повторно ќе биде отворен фудбалскиот пазар“, пишува „Марка“, истакнувајќи дека челниците на клубот од „Ноу Камп“, нема да купат ниту еден фудбалер во зимскиот преоден рок, туку ќе... Читај понатаму
Трипие воодушевен од атмосферата на „Ванда Метрополитано“
Фудбалерот на Атлетико Мадрид, Керан Трипие, бил воодушевен од атмосферата на „Ванда Метрополитано“ на натпреварот против Јувентус. Атлетико и Јувентус во средата одиграа 2-2. Јувентус водеа 0-2, а Атлетико израмни со голот на Хектор Ерера во 90 минута, што предизвика ерупција од радост на стадионот. Трипе кој летово за... Читај понатаму