Агенда.мк

контент агрегатор

Мажи кои докажуваат дека брадата е нивниот најсилен адут
Брадата не е само естетски украс, таа е дел од нашето тело и нашиот заштитен знак кој нè одвојува од женската популација. Брадата стана неверојатно популарна и мажите со брада повеќе не се „неуредни“, туку со својата брада успешно ги освојуваат женските срца. Брадата стана тренд на глобално ниво,... Читај понатаму
Mercedes за семејството и за тркачката патека – CLA 45 Shooting Brake
По AMG A45 и CLA 45, Mercedes-AMG претстави уште еден атрактивен модел – CLA 45 Shooting Brake. Втората генерација на моделот е семејно ориентирана верзија на CLA моделот, чиј заштитен знак е сепак атрактивноста. Mercedes-AMG овој пат не ја зголемил практичноста во корист на перформансите, бидејќи Shooting Brakе силно... Читај понатаму
Нормализација на односите? Зеленски и предложува на Москва размена на осуденици: Украинскиот режисер Сенцов за рускиот новинар Вишински
Украинскиот претседател Владимир Зеленски денес рекол дека Украина сака да го размени главниот и одговорен уредник на “РИА Новости” во Украина, Кирил Вишински, за украинскиот режисер Олег Сенцов. Зеленски истакнал дека Киев сака да ги врати сите политички и воени затвореници.  “Навистина сакаме тој момент да дојде во блиска... Читај понатаму
Дрон кој фрла пламен – наскоро во продажба
За неколку дена, сите заинтересирани купувачи ќе можат да го набават TF-19 Wasp, функционален фрлач на пламен за тешки дронови кој го произведе компанијата Throwflame од американската сојузна држава Охајо. TF-19 Wasp може да погоди мета од речиси осум метри оддалеченост, а има резервоар на гориво од еден галон... Читај понатаму
Прво ја наследи Меркел на чело на партијата, а сега стана министерка за одбрана! Анегрет сакала да биде наставничка, па заглавила во политиката! Сака рок, има три деца, а еве што прави за викенди
Анегрет Крамп-Каренбауер ја наследила Урсула фон дер Лајен која станала шефица на Европската комисија, на местото германска министерка за одбрана. Освен тоа, популарно наречената АКК неодамна била избрана за шефица на ЦДУ откако Меркел заминала од чело на партијата. АКК во Бундестагот е активна од 1998-ма година. Како и... Читај понатаму
Одлична симулација: Погледнете како изгледало слетувањето на Месечината
По повод 50-годишнината од историското слетување на Месечината, од американската вселенска агенција „НАСА“ изработија симулација на последните три минути и седум секунди од летот. Како што откриваат од „НАСА“, постои снимка од бурното слетување кое Армстронг и екипата го имале на Месечината, направена од камерата прикачена на прозорецот на... Читај понатаму
Згодната гранична полицајка го “запалила” Интернетот: “Таа би можела да ме затвори и да ме држи колку што сака”
Една службеничка на граничната полиција на САД преку ноќ станала позната на социјалните мрежи, а следбениците полуделе по нејзиниот изглед. Девојката идентификувана како Кјара Сервантес од Тексас, го обезбедувала потпретседателот Мајк Пенс во текот на посетата на американската граница со Мексико, кога ја фотографирале пред ќелиите.  Nothing but respect... Читај понатаму
Скриен дијамант на Швајцарија: Во ова село има повеќе крави отколку поштенски сандачиња
Гимелвалд е село сместено во падините на Алпите, а до кое можете да дојдете само со жичарница која води до Шилтхорн, еден од најпознатите видиковци на светот. Постои уште еден начин, а тоа се скалите кои водат до екстремна планинска рута.  Ако сакате да уживате во недопрена природа и... Читај понатаму
Федерер донесе голема животна одлука по поразот од Новак: Почнува изградбата на неговата империја
Швајцарскиот тенисер одлучил да се пресели, а само плацот го чинел 45 милиони евра. Роџер Федерер се опоравува на швајцарските Алпи по поразот во финалето на Вимблдон од Новак Ѓоковиќ. Во својата татковина пронашол мир, а донел и некои важни одлуки во животот. Како што пишуваат швајцарските медиуми, Роџер... Читај понатаму
Патниците изненадени: И после големиот скандал кој ја урна австриската влада, Штрахе со семејството летува на Ибица!
Патниците на летот од Виена за Ибица останале изненадени откако во авионот се појавил поранешниот вицеканцелар на Австрија, Хајнц-Кристијан Штрахе. Штрахе со сопругата и децата одлучил да летува на шпанскиот остров Ибица, што не би било воопшто чудно да не се случеше аферата „Ибица“ која ја уништи неговата политичка... Читај понатаму