Агенда.мк  агреагтор лого
39 починати, 16 од Скопје, нови 1.288 случаи на Ковид-19
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1.288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле 1.078 пациенти. Од починатите 39 лица, шеснаесет се од Скопје (79г., 80г., 54г., 70г., 68г.,... Читај понатаму
Стојчев: Историските факти не може никој да ги смени
Историчарот Александар Стојчев во вечерашното јавување во Топ Тема на Телма порача дека иако политиката отсекогаш имала влијание врз општественото мислење, сепак фактите не може да ги смени никој. „Науката едноставно не може да манипулира со факти и парцијално да определува места, дури и да се направи интервенција, општо,... Читај понатаму
Топ Тема – 24.11.2020
Матичните лакари бараат промена на протоколите-побрз и полесен прием во КОВИД центрите на нивните пациенти. Специјализантите се вклучија во битката со КОВИД но бараат здравствено осигурување. Кои се дилемите при отварање на боледување на оние кои се во изолација поради болест и оние кои се заради контакт со заболен?... Читај понатаму
15 починати од Ковид-19, нови 1039 случаи во последните 24 часа
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-546, Куманово-38,  Штип-27, Прилеп-83, Тетово-30, Струга-24, Велес-25, Битола-41, Охрид-32, Кавадарци-18, Гостивар-48, Гевгелија-14, Струмица-9, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Крушево-4, Пробиштип-5, Демир Хисар-6, Македонски Брод -3, Пехчево-1, Берово-1,  Валандово-3, Виница-3,... Читај понатаму
Топ Тема – За предизвиците и проблемите со кои се соочуваат матичните лекари во работата со ковид пациентите
Доктор Светлана Смугреска, педијатар од Драчево, во вечерашната Топ Тема изјави дека процесот на тестирање на случаите сомнителни на Ковид -19 е исклучително тежок, бидејќи голем дел од граѓаните едноставно немаат средства за да се тестираат во приватните лаборатории, каде тестовите се прилично скапи. Тие луѓе чекаат слободен термин... Читај понатаму
Договорена соработка со приватните болници – стара “Систина” станува Ковид центар
Нови 100 болнички легла се ставаат на располагање за ковид – болните. Поранешната болница Мала Богородица- Систина , или сега хотел Ибис станува ковид центар, трошоците за лекувањето на пациентите со корона ќе ги плаќа државата. Во стариот објект на Систина, кој потоа стана хотел, ќе работат лекари и... Читај понатаму
1112 нови случаи корона вирус и 24 жртви – се зголемува бројот на помладите починати лица
Рекордни 44 проценти новозаразени со Ковид – вирусот кој за 24 часа зеде уште 24 човечки животи. Во денешните црни ковид статистики влегоа шестмина пациенти во петтата деценија од животот. Починаа 40-годишник од Македонски брод, двајца на возраст од 41 година, една од жртвите има 45 години, една 47... Читај понатаму
Вакцината на Фајзер може да почне да се применува на 11-ти декември во САД
Процесот на имунизација на американските граѓани би можел да започне уште на 11-ти Декември, најави шефот на американската програма за вакцина против корона вирусот. Според Др Монцеф Слауи, според планот, распоредувањето на вакцините до приоритетните локации би започнало во рок од 24 часа по нивното одобрување. Оваа информација доаѓа... Читај понатаму