Агенда.мк

контент агрегатор

Американскиот Сенат го изгласа пристапниот протокол за влез на Македонија во НАТО
Македонија Со 92 гласа “за” и само 2 “не”, сенатот на Соединетите американски држави, го изгласа денеска пристапниот протокол за влез на северна Македонија во НАТО. Против гласаа двајца сенатори од републиканската партија, Ренд Пол од Кентаки и Мајк Ли од Јута. Пред денешната одлука, во Јули протоколот го... Читај понатаму
Фестивал на современ грчки филм и култура од 24 до 27 октомври
Култура Фестивалот на современ грчки филм и култура е добра можност за запознавање на луѓето и културите низ една поинаква перспектива. Слика која ќе отвори нови видици и многу нови можности велат организаторите на тридневниот фестивал кој започнува на 24 октомври. “Целта на овој проект е да се направи... Читај понатаму
Ова е кучето бездомник кое вчера беше застрелано од 70-годишен жител од тетовско Седларце. Веста беше објавена на социјалните мрежи при што пристигнаа голем број реакции и осуда за овој инцидент од здруженијата за заштита на животните. Ова на телоп да се прочита болдираново имам пратено и слика од... Читај понатаму
Поништен тендерот за реконструкција на електростатските филтри во РЕК Битола
Македонија Поништен е тендерот за избор на фирма за реконструкција на електростатските филтри во РЕК Битола, а од комбинатот велат дека државната комисија за жалби имала  забелешки од формален карактер кои ќе бидат отстранети во најкус рок и јавната набавка повторно ќе биде објавена. Од ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција... Читај понатаму
200 невакцинирани деца наместо првачиња – дома
Македонија Околу 200 невакцинирани деца, наместо да станат првачиња останаа дома. Оваа бројка е од досега обработените податоци што Министерството за образование и наука ги добило од терен од просветните инспектори. За тоа далии  во меѓувреме, додека се донесе конечна одлука , ќе се дозволи овие деца да следат... Читај понатаму
Идната недела ќе се знае термино за пописот на населението
Вести Премиерот Зоран Заев прво најави средба со директорот на државниот завод за статистика, а потоа можен датум за одржување на пописот на наслението кој беше предвиден за идната пролет. Најавените предвремени параламентарни избори за напролет му го украдоа на пописот терминот од први до 30 април со кој... Читај понатаму
Одбиена гаранција на Катица Јанева – останува во притвор
Вести Катица Јанева и Боки 13 остануваат во притвор. Вака одлучи кривичниот суд денеска. ЈА одби гаранцијата на екс специјалната обвинителка која со три станови гарантираше дека нема да бега. И барањето на Бојан Јовановски за мерки на претпазливост исто така е одбиено како неосновано. Боки 13 е во... Читај понатаму
Протест на Институтот за хемија поради лошите услови за работа и студирање
Вести Лошите услови за работа и студирање на Институтот за хемија при Природно – математичкиот факултет со кои се судираат со години,  ги натераа професорите и студентите на протест. Велат, се пензионираат професори и лаборанти, а веќе 8 години нема согласност за вработување нов асистент. Не се вложуваат сретства... Читај понатаму
Партиите ги кријат адутите за премиер и министри во техничката влада што ќе треба да се формира во јануари, во пресрет на предвремените избори. Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, ги отфрли шпекулациите дека тој е најсериозен кандидат да седне на местото на Заев во првите сто дена од... Читај понатаму
Пензиите ќе растат, за колку уште се пресметува
Вести Над 320.000 пензионери во земјава наредната година ќе добијат повисоки пензии. За колку – никој не открива. Во моментов на големо се прават калкулациите. Тие треба да влезат во Буџетот за 2020 година кој пак треба да биде готов до крајот на месецов. Премиерот Заев најави дека се... Читај понатаму