Агенда.мк  агреагтор лого
Ден на многу неславни црни корона рекорди во Македонија, 870 заболени, 14 мртви, речиси 8 илјади активни случаи
Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени  2 647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 292 пациенити и починати се 14 пациенти. Tројца починати пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент... Читај понатаму
Пратеничката Славјанка Петровска заразена со корона- и се слошило додека била на седница во Собранието
Пратеничката од СДСМ Славјанка Петровска вечерва објави дека е позитивна на корона вирусот. На својот фејсбук профил, Петровска објави дека „попладнево ненадејно добила покачена температура и омалаксаност додека била на седница на Собрание.“ Поради тоа се тестирала,а  резулатот бил позитивен.  Изминативе денови пратеничката имала ограничено движење и физичко присуство... Читај понатаму
Рашковски примен на Инфективна, позитивен на Ковид 19
Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски е позитивен на Ковид 19 и e хоспитализиран на Инфективната клиника а неговата состојба е стабилна, потврдија од Министерството за здраваство за Телма. Преку смс пораки, Телма контактираше со Рашковски кој потврди дека е позитивен и дека е во добра состојба. Тој учествувал... Читај понатаму
И Господ во анти корона инспекциска битка, со верба за здрави инспектори додека нови ќе се примаат догодина бидејќи МФ не дозволи 20 итно да се вработат  
-Како се снаоѓаме? Сите инспектори, молиме Бога да се здрави и живи, и да издржат, да ги завршат сите работи и работни задачи кои ни се дадени, одговори директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на прашањето на Телма за барањето за вработување на 20 инспектори во ДПИ за... Читај понатаму
Власта поднесе пет амандмани на Законот за заштита од заразни болести
Антикризните мерки за заштита од ковид 19 ја вжештија атмосферата во собраниската комисија за здраство.Опозициската ВМРО ДПМНЕ реагираше на начинот на кој се поднесени амандманите од владејачкото мнозинство, непосредно пред почетокот на комисијата. Кон Филипче беа упатени критики за начинот на менаџирање со Ковид 19 и немањето заштитна опрема... Читај понатаму
Меѓувладина конференција со Македонија и понатаму цел на Германија
Германската амбасадорка ја реафирмира позицијата на нејзината земја дека,  цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Македонија до крајот на годинава. Тоа, вели, е во интерес на сите вклучени страни. За забелешката на поранешниот евроамбасадор, Ерван Фуере, дека  ЕУ не прави доволно за... Читај понатаму
Макрон пред одлука за национален „локдаун“
Епидемијата е надвор од контрола, со ваков наслов излезе престижниот Ле Монд, на денот кога во Елисејската палата францускиот претседател Макрон ги испишува последните редови од говорот кој вечерва ќе го прочита пред нацијата. Четиринеделен национален локдаун е одлуката која тој можеби ќе ја објави по средбата со своите... Читај понатаму
По заразувањето на Спасовски, едно решение за самоизолација, а кабинетот дома самоиницијативно- во МВР вкупно 137 полицајци се активни случаи на корона
По епидемиолошките анкети со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, едно лице за кое е оценето дека имало средно односно високо ризичен контакт со него добило решение за самоизолација, соопшти директорката на ДСЗИ Иринка Бухова. Целото крило каде се наоѓа канцеларијата на Спасовски на првиот кат во глвната зграда... Читај понатаму
Макпетрол не се согласува со одлуката на Регулаторна комисија за енергетика
„Во врска со одлуката на Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ), донесена на 22 октомври 2020 година, за определување на ескалираната густина и деескалираната густина на секој нафтен дериват и гориво за транспорт, висината на надоместокот за премија, транспортините трошоци до склад во... Читај понатаму
Кривична за тетовец кој не го почитувал решението за изолација
Полицијата во Тетово открила жител на градот кој не го почитувал решението за изолација во изминатото деноноќие.  Тоа било утврдено во рамки на контролите на луѓето за кои Државниот санитарен и здравствен инспекторат, има издадено решенија за домашна изолација. -СВР Тетово во текот на изминатите 24 часа изврши контроли... Читај понатаму