Вашата дневна агенда
Виц: Клетва од сопруга
Се испокарале Трпе и жена му и таа почнала да го брка од дома:– Собери си ги парталите и марш надвор! Оди си таму каде што си по цела вечер!Трпе пакува алишта во еден куфер, ја пали колата, а Трпана му вика од балкон:– И полека да умираш, бавно... Читај понатаму
Виц: Во лудница
Трпе му се јавува на Цветко:– Кај си Цетко?– Во лудница.– Абе тоа е јасно, ама каде поточно – дома или на работа?! Advertisements Читај понатаму
Виц: Палава касиерка
Касиерката во супермаркет ја прави онаа работа со мажот. По некое време мажот и вели:– Душо, сакаш ли малку да бидеме палави?Таа разнежнета:– Почитувани клиенти, ја отвораме каса 2! Advertisements Читај понатаму
Два нови смртни случаи од коронавирус во Македонија
Во најновиот извештај за актуелната состојба со епидемијата на короанвирус во Македонија, Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти со што црниот биланс се зголеми за уште два смртни случаи. Едниот пациент на возраст од 70 години од Куманово кој... Читај понатаму
Андреј Траковски: Слово за апокалипсата
„Уметноста го потврдува сето она кое е најдобро во човекот – надежта, верата, љубовта, убавината, молитвата…Она за кое тој сонува и она за кое се надева…“, Андреј Траковски. Во 1984 година, во рамки на фестивалот „Сент Џејмс“ во Лондон, беше организирана ретроспектива на филмовите на Андреј Траковски, кој во... Читај понатаму
10 милиони луѓе во САД останаа без работа во последниве две недели
Соединетите Американски Држави се во лоша ситуација заради пандемијата на коронавиурост, каде бројката на заразени се очекува на надмине 250.000. Дополнителен и огромен проблем во сето ова црно сценарио е безработицата откако за само две недели без работа останаа 10 милиони луѓе. Бројот на луѓето кои останаа без работа... Читај понатаму
ВМРО-ДПМНЕ бара Владата да ја укине државната матура за учебната 2019/2020 година
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ апелира до Владата да ја укине задолжителната државна матура за тековната учебна година. Опозиционерите бараат итно укинување на државната матура за учебната 2019/2020 година за сите ученици. Донесување Уредба со која ќе се овозможи запишување на факултет без матура за сите ученици кои завршиле средно образование во... Читај понатаму
Црн биланс за Шпанија: Ја надмина Италија по број на заразени од коронавирус – во еден ден 932 починати
Светската бројка на заразени лица од коронавирусот почна да се брои во милионска цифра. Според денешните податоци на „Ворлдометерс“ вкупно во светот има 1.015.877 заразени случаи, 53.218 починати и 212.993 излечени. Откако минатата недела првото место од Кина го презеде Италија по бројот на заболени случаи, но и починати,... Читај понатаму
MOZZART донира 50.000 евра на болниците за справување со коронавирусот
Како поддршка за непречено функционирање на здравствениот систем во овие кризни моменти, лидерот во областа на приредување на игри на среќа – Моzzart Bet, донира 50.000 евра на македонските болници, распределени по приоритет, онаму каде што е најмногу потребно во првата борбена линија за справување со коронавирусот. „Давајќи ја... Читај понатаму
„Маска 19“ – кодот со кој во Франција жените пријавуваат семејно насилство во аптека
Во францускиот град Нант, оваа недела, една навидум обична пациентка влегла во аптека. Но, испаднало дека не е дојдена да купи никаков лек и воопшто не е здравствена пациентка, туку жртва на семејно насилство, кое сака да го пријави во аптеката. Се обратила таму бидејќи аптеките во Франција се... Читај понатаму