Вашата дневна агенда
Во Лас Вегас, на Хаваи, на Бахами или на огромен крузер – опции за завршување на сезоната во НБА
Најпознатата, најсилна и финансиски најмоќна кошаркарска лига на светот, американската НБА, разгледува различни опции за да завршување на тековната сезона која, како и сите други спортови, се поремети поради епидемијата на коронавирусот. Некои официјални претставници на НБА се залагаат да играат на едно место, пренесува Њујорк пост. Според нив,... Читај понатаму
Две вистини во една приказна: Не е секој „сељак“ за BMW и нема криење од германската полиција
Сопственик на скап и бесно модифициран BMW i8 остана без својот миленик на четири тркала откако дивееше со луди брзини по германските улици и учествуваше на нелегални трки, па го споделил видеото на Фејсбук. Видеото било снимено од полицијата , која можела да види дека го вози БМВ со... Читај понатаму
Македонец во карантин
Кога македонски маж ќе го ставиш принудно во карантин… Извор: Фејсбук страница „Ѓорѓи Колозов“ Advertisements Читај понатаму
За вирусите и за коронавирусот – еве што вели Волфганг Водарг
Пулмологот д-р Волфганг Водарг: „Сакам да ви кажам нешто за епидемијата на коронавирусот која сега наводно ја имаме“, па вели… Advertisements Читај понатаму
Лукашенко, легендо: На Белорусите им препорачува да пијат водка и да одат во сауна
Белорусија, за разлика од најголемиот дел од светските држави погодени од епидемијата на коронавирусот, нема воведено никакви посебни блокади и други ригорозни мерки во социјалниот живот и секојдневието. Напротив, првиот човек на Белорусија, Александар Лукашенко, ги повикува граѓаните на неговата земја да пијат водка, да одат во сауна и... Читај понатаму
Не е „априлилили“: Април пристигна со снег и студ
Први април во Македонија дојде заедно со нова снежна покривка и студено време, под влијание на влажен и студен воздушен бран. Овој бран денес ќе предизвика врнежи од дожд кои на места ќе бидат до над 25 л/м2. На планините ќе врне снег. Во текот на денот врнежите ќе... Читај понатаму
27-годишна жена која се порди на скопска Гинекологија позитивна на коронавирус
27-годишна пациентка од Куманово, која се породила на скопската Клиника за гинекологија е позитивна на коронавирусот, изјави директорката на клиниката Викторија Јовановска, а пренесува „Фокус“. „Пациентката е синоќа предвреме породена во осми месец и сега чекаме да биде префрлена на Клиника за инфективни болести. Таа само поткашлуваше. Бебето е... Читај понатаму
Извршителите не смеат да вршат наплати на долгови до крајот на јуни
За месеците април и мај сите имнувани и избрани лица на државни функции ќе добијат минимална плата од 14.500 денари. Но, овој пакет мерки за кратење на платата не ги опфати и административците и службениците во јавниот сектор. Нивните плати остануваат исти. Во вториот сет на економски мерки помина... Читај понатаму
Славниот актер од „Војна на ѕвездите“ почина од последици на коронавирусот
Познатиот актер од филмскиот серијал „Војна на ѕвездите„ Ендру Џек, почина на 77-годишна возраст од последици од коронавирусот. Џил Мекала, застапник на актерот кој беше и учител по акцент на познатите, изјави дека неговиот клиент почина во вторникот наутро во болница во околината на Лондон, по компликации предизвикани од... Читај понатаму
Антонио Гутереш: Епидемијата на коронавирусот е најголема глобална криза после Втората светска војна
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, апелираше дека пандемијата која моментално му се случува на светот е најголемата глобална криза од Втората светска војна. Тој предупреди дека пандемијата е закана за луѓето во секоја земја и ќе предизвика рецесија каква што немало во блиското минато. Гутереш во вчерашното... Читај понатаму