Агенда.мк  агреагтор лого
WhatsApp ги применува новите правила од денес, еве што ќе се случи ако не ги прифатите
Денес стапува на сила нова контроверзна политика за приватност на најпопуларната апликација за разговор WhatsApp. Ажурираниот договор со корисниците му дава на Facebook дозвола да ги собира нивните податоци од WhatsApp, поради што многу корисници не се многу задоволни. И покрај ова, корисниците не се принудени автоматски да ги... Читај понатаму
Sony предупредува на можни доцнења на испораките на PS5 и во 2022 година
Sony продава многу конзоли на PlayStation 5, но можеби ќе потрае некое време пред конзолата да го достигне вистинскиот потенцијал за продажба. Компанијата, наводно, ги предупредила аналитичарите дека PS5 ќе остане во дефицит до 2022 година, попречувајќи ги потенцијалните купувачи и сопствената потенцијална продажба. Sony има продадено 7,8 милиони... Читај понатаму
Apple ќе се префрли на своја 5G опрема во 2023 годна
Првите iPhone телефони што користат 5G опрема на Apple ќе се појават во 2023 година. Apple го купи 5G системот на Intel во 2019 година, а во 2023 година ќе се појави првиот паметен телефон што ќе го користи тој систем. Дотогаш, во следните две години, Apple ќе продолжи... Читај понатаму
„Амазон“ ги чести работниците – 100 долари за потврда за вакцинација
Американскиот технолошки гигант „Амазон“ денес објави дека ќе отвори 75.000 работни места низ целата мрежа на магацини и дистрибутивни центри во САД и Канада. Компанијата, исто така, најави дека ќе понуди бонус од 100 долари на нови вработени кои имаат потврда дека биле вакцинирани против Ковид-19. Амазон додаде дека... Читај понатаму
IBM: Недостатокот на чипови може да трае уште 2 години
Претседателот на американската корпорација ИБМ, Џејмс Вајтхурст, за Би-Би-Си во петокот изјави дека верува дека недостатокот на чипови во светот ќе се почувствува уште две години. „Може да поминат неколку години пред да отвориме доволно дополнителен капацитет за да ги ублажиме сите аспекти на проблемот со недостиг на чипови.... Читај понатаму