Вашата дневна агенда
Австриски научници тестираат лек против корона: Целта е вирусот да не се лепи за ќелиите на организмот
Моментално се тестираат над 200 пациенти Меѓународниот тим на научници кој го вклучуваат научници и основачи на австриската биотехнолошка фирма Apeiron, Џозеф Пенингер разви APN01, кој дава надеж во борбата против коронавирусот. APN01 е биотехнолошки произведен од човечкиот ангиотенсин конвертинг ензим 2 (rhACE2) кој од една страна го блокира... Читај понатаму
Среќна вест од Италија: Шестмесечно бебе успеа да го победи коронавирусот
Од Италија пристигнаа среќни вести – Шестмесечниот Лео го победи коронавирусот После 50 денови борба, малиот Леонард е излечен од вирусот Covid-19 а неговата весела фотографија го обиколи светот. „Ова не би го посакала на никоја мајка. Кога доби температура, знаев дека е болен, срцето почна забрзано да ми... Читај понатаму
Дали е безбедно да се користи хируршка маска неколку пати и на кој начин се пере платнената?
За време на пандемијата кога постои недостиг на маски, постојат нешта кои би требало да ги знаете за нив Поради големата побарувачка на хируршките маски, денес е многу тешко да се дојде до една, па поради недостатотокот сега тие се користат повторно и повторно, дури и ако тоа не... Читај понатаму
Луѓето со оваа боја на очи се уникатни – Некои ги сметаат за потомци на боговите
Некогаш сите луѓе имале изразени темни очи, се додека не се родило едно бебе и ја променило целата историја Веќе илјадници години – СИНАТА боја на очи се обожава и идеализира. Таа станала стандард за убавина и симбол на светлината. Денес синооките луѓе ги гледаме често, но дали сте... Читај понатаму
Италијанскиот 65-годишен кардиолог кој го победи корнавирусот сподели: „Најлошото доаѓаше во ноќите..“
И додека бил болен се грижел за другите пациенти со кои заедно лежел на интензивна нега Лекарите и медицинскиот персонал во римската болница Касалпалочо во тишина се движат околу пациентите заболени од коронавирусот кои беспомошно лежат во креветите опркужени со апарати кои им ги мерат виталните знакови. Медицинскиот персонал... Читај понатаму
(ФОТО) Нов тренд: Жени споделуваат слики облечени во венчаници додека седат дома
Социјалната дистанца и изолацијата внесоа прилично многу досада во човековите животи, а бројни жени смислија нова занимација за да се орасположат. Бидејќи добар дел од денот го поминуваат во досада и не знаат што да прават, многу жени почнаа да ги облекуваат своите венчаници и да се сликаат притоа... Читај понатаму
СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 4-5 АПРИЛ 2020 ГОДИНА
Што го очекува вашиот хороскопски знак овој викенд? ОВЕН Имате можност својата кариера да ја пренасочите кон она што сакате да го работите. Но сѐ уште имате константни трошоци, парите бргу ви одат. Но ова влијание е добро поставено, така да очекувајте и истовремен прилив на пари. Влегувате во... Читај понатаму
Тимот на PowerHouse Pilates започнува со онлајн часови: Вежбајте редовно и заменете ја анксиозноста со спортување
Во период кога сите активности се сведени на минимум и единственото безбедно место за секој од нас се нашите домови, задолжително мора да се потрудиме да ја замениме анксиозноста со вежбање, полнејќи се со позитивна енергија, а воедно одржување на здравјето и физичката активност која го штити кардиоваскуларниот и респираторниот... Читај понатаму
Купил шлепер брашно и оставил по една вреќа пред сечија врата
Локалното население му се благодарни на Зијад за овој хуман гест. Пред вратата на секоја куќа во местото Боровница утрово се нашла по една вреќа брашно.  Зијад Делиќ купил камион брашно и го поделил со сите, без обзир дали имаат брашно или не. Локалното население му е благодарно на... Читај понатаму
Пожарникарите порачаа: Работиме за вас, вие седете дома, спасете живот!
Пожарникарите од Пожарна Скопје испратија интересна порака до целата јавноста. Тие во облик на цревата со кои гасат пожари, направија порака „Седи дома“. Порачаа: „Ние останавме на работа, работиме за вас. Седете дома, спасете живот!“, пишува на профилот на „Фејсбук“. Читај понатаму