Агенда.мк  агреагтор лого
БИБЛ конечно пронајде термин за македонското дерби меѓу ТФТ и Куманово
По две одложувања, и ако се биде во ред со здравствената ситуација во двете екипи, конечно може да го очекуваме и второто „македонско дерби“ во Балканската лига. Менаџментот на БИБЛ лигата го одреди 26 ноември како „слободен термин“ во кој екипите на ТФТ и на Куманово ќе го играат... Читај понатаму
Швалб: Пелистерци ќе дадат сè од себе, одбраната им е силна страна
Рајн Некар Левен ќе го дочека Еурофарм Пелистер во дуелот од четвртото коло од групата Д на Европската лига на ЕХФ.  Германскиот тим важи за голем фаворит против битолчани, пред сè поради високото реноме во Европа. Сепак, предводникот на „лавовите“ од Махнајм, Мартин Швалб беше претпазлив пред дуелот со... Читај понатаму
Казинс потпиша за Хјустон, дали ќе се премисли и Харден?
Управата на Хјустон рокетс успеа да го доведе во своите редови Демаркус Казинс, одличниот центар кој долго важеше за еден од најдобрите во НБА се додека не почнаа да го следат малери со повреди. Казинс беше без клуб откако беше отпуштен од ЛА Лејкерс на почетокот од годинава, а... Читај понатаму
Еурофарм Пелистер ќе брка изненадување кај германскиот гигант РНЛ во ЕЛ
Ракометарите на Еурофарм Пелистер се пред можеби најголемиот предизвик во Европската лига и гостувањето кај Рајн Некар Левен во Манхајм. Жељко Бабиќ имаше сериозна задача да го подготви тимот за еден мечот против еден од најголемите германски клубови.  Битолчани за Германија отпатуваа без Граџан, Маџовски и Костески, но со... Читај понатаму
Реал десеткуван, шанса за Интер
Зинедин Зидан има огромни проблеми со составот на Реал Мадрид за утрешното гостување против Интер откако неколку клучни фудбалери отпаднаа од комбинација за овој натпревар. Капитенот Серхио Рамос не успеа да се рехабилитира од повредата заработена при настап за шпанската репрезентација, па воопшто нема да патува со тимот за... Читај понатаму
Пепе се извини за инцидентот со Алиоски
Најскапото засилување во историјата на Арсенал, Никола Пепе, преку својот профил на „Инстаграм“, се извини за непромислениот потег на натпреварот со Лидс јунајтед. Пепе, предизвика инцидент, по еден дуел со македонскиот репрезентативец Езџјан Алиоски, поради што во 53.минута доби директен црвен картон. „Го оставив тимот на цедило во клучниот... Читај понатаму
„Балонот“ на кошаркарите ќе се игра пред 250 навивачи
Естонските власти донесоа одлука да биде дозволено присуство на публика на претстојниот квалификациски турнир за Евробаскет 2021, но во крајно лимитирана бројка. Салата во Талин каде ќе се играат натпреварите е со капацитет од 5.000 седишта, но според одлуката на властите кошаркарските натпревари ќе можат да ги следат само... Читај понатаму
Дончиќ направи сè што можеше, ама не доби дозвола да игра за Словенија
Селекторот на Словенија, Александар Секулиќ повика 15 имиња за претстојните квалификации за пласман на Европското првенство. Сепак, на повикот нема да можат да одговорат три играчи од Евролигата и два кошаркари од НБА лигата, Лука Дончиќ и Цлатко Чанчар.  Иако ѕвездата на Далас Маверикс се обидуваше да добие дозвола... Читај понатаму
ЛШ: Дербито е во Париз, Барса без Меси во Киев
Вечерва во Лигата на шампионите, ќе се одигра четвртото коло во групите Е, Ф, Г и Х. Доколку во оваа рунда Челси, Севилја во Е-групата, односно Барселона и Јувентус во Г-групата ги оправдаат фаворитските улоги, на две кола до крајот на фазата по групи ќе обезбедат пласман во осмина-финалето.... Читај понатаму
Се огласи и Пепе: Им се извинувам на сите…., но не и на Алиоски
Французинот од редовите на Арсенал, Николас Пепе, им се извини на соиграчите за непромислениот потег и исклучувањето кое го заработи по инцидентот со македонскиот репрезентативец Езгијан Алиоски на натпреварот со Лидс. Пепе се покаја за потегот и ударот со глава на Алиоски по кој доби исклучување, извинувајќи се на... Читај понатаму