Агенда.мк

контент агрегатор

ШТО ЌЕ ЗАМИСЛИ ТОА ЌЕ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Момче од БиХ е првиот во регионот кој има протеза со која управува со помош на мислите (ФОТО)
Ермин Омеровиќ (19) од Јајце, БиХ е првиот пациент во регионот на кој му е вграден вид на вештачка протеза, која го достигнува врвот на современата технологија. Операцијата е напавена во Клиниката за ортопедија и трауматологија, пренесува Блиц.рс. Шефот на оваа Клиника, Џемил Омеровиќ, рекол дека Ермин доживеал ретка... Читај понатаму
Закерберг: Инстаграм и Ватсап не се на продажба
Шефот на Фејсбук, Марк Закерберг, во Белата куќа имаше „конструктивна средба” со американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти компанијата, а на состанок во Конгресот ја отфрли идејата за продажба на Инстаграм и Ватсап. Закерберг се состана со „креаторите на политики за да слушне што ги загрижува и да разговараат за... Читај понатаму
Мурињо се јави, дали се враќа во Реал Мадрид?
Зинедин Зидан се наоѓа во големи проблеми, Реал Мадрид на почетокот од сезоната не блеска, алармите се вклучени, а шпанските медиуми тврдат дека веќе се бара негов наследник. Најзвучно име кое се споменува е тоа на Жозе Мурињо кој веќе го има водено „кралскиот“ клуб. – Би ми била... Читај понатаму
КАЈЛИ ГО ОСТАВИ ТРЕВИС? Се сликаа разголени, а сега таа продолжува соло! (ФОТО)
Постојат многу знаци кои покажуваат дека популарниот пар, Кајли Џенер и Тревис Скот, веќе не се заедно. Светските таблоиди се посомневаа во тоа по неколку последователни објави на профилот на Кајли, со „сомнителни“ описи и коментари. Таа и Тревис неодамна се фотографираа разголени за Плејбој. Медиумите на нејзиниот профил... Читај понатаму
Северна Кореја ја пофали одлуката на Трамп за воведување на нов метод во преговорите
Северна Кореја ја поздрави сугестијата на американскиот претседател Доналд Трамп за „нов метод“ во нуклеарните преговори на Вашингтон со Пјонгјанг и ја пофали одлуката на претседателот за отпуштање на поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон. Преговорите со месеци стоеја во место поради несогласувањата во врска со олеснувањето на... Читај понатаму
НЕ ГИ ИСТИСНУВАЈТЕ ГРУТКИТЕ ПОД КОЖАТА: Тоа не се акни и можете да си направите проблем
Поткожните проблеми се случуваат кога се насобира масно ткиво во форма на топче или чвор под кожата и многу наликуваат на акни. Но, всушност не се акни, бидејќи не се работи за воспаление и најчесто поминуваат за кратко време, без да направат поголеми проблеми, но само под услов да... Читај понатаму
Трочањи: Проширувањето и соседството ги имам далбоко во срцето
Проширувањето и соседеството се темите што ги имам длабоко во моето срце и е голема чест за мене, порача Ласло Трочањи, предложениот комесар за проширување на Европската унија на средбата со грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, а неговиот домаќин, од своја страна, истакна дека Грција има цврсти и јасно европски... Читај понатаму
Дали Радев уценува или пријателски предупредува?
Владата и Министерството за надворешни работи директно не ја коментираат вчерашната изјава на бугарскиот претседател Румен Радев во која тој предупредува дека ако нема договор за Гоце Делчев и учебниците Бугарија ќе го блокира приемот на земјава во ЕУ. Поранешниот амбасадор Ѓорги Спасов пак вели дека ова не е... Читај понатаму
Ахмети: Владеењето на правото е наш приоритет
Прашањата поврзани со тековните реформи, тековните политички случувања, успехот во владеењето на правото, добивањето датум за преговори и случувањата во регионот беа дел од темите на кои разговарале претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и францускиот амбасадор во нашата земја, Кристијан Тимоние. Лидерот на ДУИ го уверил... Читај понатаму
Инцидент по синоќешниот натпревар меѓу фудбалските клубови Брегалница и Тиквеш
Инцидент се случи синоќа по натреварот меѓу Брегалница и Тиквеш 1930. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова денеска информираше дека во 21:15 часот, 28-годишниот Д. М., член на навивачката група „Фаланга” од Штип, на улицата „Партизанска” го нарушил јавниот ред и мир. – Тој се обидел со камења да фрла... Читај понатаму