Агенда.мк

контент агрегатор

Концерт и изложба во Музејот на македонската борба: „Звукот на Јан Тирсен“ и „Скопје на штипка“
Овој петок (29 март) во Музејот на македонската борба во 20 часот, пијанистката Дуња Иванова ќе одржи солистички концерт посветен на звукот на современиот француски композитор Јан Тирсен. На програмата е музиката на Тирсен напишана за филмските остварувања „Чудесната судбина на Амелија Пулен“ и „Збогум Ленин!“, како и композиции... Читај понатаму
Камерната опера „Помеѓу соништа и летови“ на сцената на МОБ
На 27 март во Македонската опера и балет ќе биде изведена камерната опера „Помеѓу соништа и летови“, со почеток во 20.00 часот (мала сцена).  Делото е компонирано од Горан Начевски, диригент е Иван Еминовиќ, режисер Љупка Јакимовска, сценограф Зоран Николовски, костимограф Бранкица Јордановска, кореограф Маја Каревски, концерт мајстор Јане... Читај понатаму
Побрз и побезбеден сообраќај: 120 метарски мост преку Вардар во населбата Ќерамидница
Пролетва ќе почнат градежните активности за булеварот кој ќе поминува низ населбата Ќерамидница. Повеќе од 30 отсто од трасата на која треба да поминува новиот булевар во делот кај скопско Сајмиште е веќе расчистено.  За  изгрдабата на новиот коридор ќе бидат урнати 180 објекти низ Ќерамидница. Новиот коридор во... Читај понатаму
Изградбата на новиот клинички центар во Ѓорче Петров ќе почне до крајот на годинава
Дали претседателските избори ќе ги пролонгираат активностите за изградба на новиот клинички центар? Министерот за здравство е оптимист дека темелите ќе бидат удрени до крајот на годината, но засега не се знае ниту како ќе изгледа ниту пак кој ќе го гради медицинскиот комплекс во Веле Поле во Ѓорче... Читај понатаму
Користел фалсификувана лична карта, маж од Косово приведен на скопски аеродром
На 25.03.2019 во 05:30 часот на Граничен премин „Аеродром-Скопје“, при контрола и проверка  било констатирано дека француската лична карта на И.П.(25) од Косово била фалсификувана. Тој бил приведен во полициска станица, по што дал други лични податоци за себе, односно дека е И.В.(24) од Косово. Подоцна  бил предаден на... Читај понатаму
МВР со детали за несреќата кај обиколница: Излетал од патот и удрил во дрва
Скопјанец се здобил со повреди во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информации на МВР, вчера во 12:20 часот на автопатот „Мајка Тереза“ – Обиколница на Град Скопје, после клучка Стајковци, патничко возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки, управувано од 33-годишниот М.С. од село Страчинци, скопско, излетало од патот и... Читај понатаму
Трајанчо Велковиќ денеска почина како странец во земјата во која е роден
Трајанчо Велковиќ од скопско Драчево почина како странец во родената земја. Беше роден и цел живот живееше во Скопје, но без македонско државјанство поради бирократските лавиринти низ кои не можеше да се снајде ниту да докаже дека е македонски државјанин. Како што пренесуваше ТВ24 во сторијата во која се... Читај понатаму
Скопје Зоо од поинаков агол (видео)
Зоолошката градина Скопје е формирана во 1926 година. Со решение на Градското собрание во 1965 година и со донесувањето на елаборатот во 1966 година за ново урбанистичко решение, Зоолошката градина Скопје го добива денешниот изглед. Денес, градината располага со 503 животни, од кои: 261 птица од 36 вида, 230 цицачи од 42 вида и 16 влекачи од 8 вида. Основни дејности на градината... Читај понатаму
Осуден за кражба на ќебапи избегал од затворот „Идризово“
Велешанецот Петре Караманов кој е осуден на три години затвор за кражба на ќебапи избегал од затвор, дознава „Независен весник“ и му останале уште неколку години за да ја одлежи казната. Според официјалните податоци од Управата за извршување на санкции, Караманов издржувал казна затвор во затворот во „Идризово“ за... Читај понатаму
Денеска без вода делови од Центар
ЈП Водовод и канализација – Скопје соопшти дека денеска заради отстранување дефект на водоводна мрежа со пречник од од Ф-150мм на улицата „Козара“, на раскрсницата со улицата „Киро Гавриловски“, од 9 часот до санирање на дефектот, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од дел од улиците: „Козара“, „Киро Гавриловски“ и... Читај понатаму