Агенда.мк  агреагтор лого
Македонија од вечерва под снежна покривка
Двајца повредени во престрелка пренесени на хируршките клиники – Силно полициско обезбедување пред стара Градска Родилка заминала од породување без матка, бубрег и јајник – Има ли лекарска грешка? Втор ден расправа за пописот ФАЦ: Земјите од Западен Балкан не можат да се надеваат на брзо членство во ЕУ... Читај понатаму
Мицкоски: Мене ми е срам што денес сите се вакцинираат освен ние
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашната тема на денот во Дневникот на Сител Телевизија кажа дека сите земји од региониот освен Македонија почнале да се вакцинираат. -Зошто не чека Рамак? Зошто не чекаат Вучиќ, Борисов, Хоти, Мицотакис? Што па ние само чекаме? До кога ќе чекаме? Само чекаме – чекан... Читај понатаму
Мицкоски: Ваков попис е политичка а не статистичка операција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во гостувањето на Дневникот во Сител рече дека неговата партија нема ништо против да се спроведе попис, но тоа треба да биде статистичка, а не политичка операција. Мицкоски вели дека опозицијата предлага при попишувањето на населението да се користат машини за читање на... Читај понатаму
Брестовац: Не очекува неизвесен дуел против Шведска
Селекторот на македонската ракометна репрезентација Данило Брестовац очекува вечерва неизвесен дуел против фаворизираната селекција на Шведска која допатува ослабена на СП во Египет но сепак е селекција за респект.  „ Сигурно дека се подготвувавме за настап на мундијалот но сепак ова е поинаква ситуација“ изјави македонскиот селектор.  Шведска допатува... Читај понатаму
Квалификации за ЕП: По вторпат совладана селекцијата на БиХ
Одбојкарската селекција на Македонија забела убедлива победа против БиХ со 3-0 (25-20, 26-24, 25-13) и продолжува со битката за учество на следното ЕП.  По три одиграни средби нашата селекција има две победи и останува да се бори за што подобар резултат против фаворитот Турција во натпревар кој се игра... Читај понатаму
Втор ден расправа за пописот
Филипче: Бројот на заразени паѓа поради мерките но и поради имунитетот на граѓаните Петличковски: Антителата може да се задржат и до една година Продолжува расправата за законот за попис Власта се уште не го објавува Анексот на Договорот со Бугарија Штип набави 6 нови возила за собирање смет Струмичани... Читај понатаму
Родилка заминала од породување без матка, бубрег и јајник – Има ли лекарска грешка?
Власта се уште не го објавува анексот на Договорот кој официјална Софија го доставила до македонската страна. Опозицијата и денеска преку писмено соопштение побара од власта да не ги крие од граѓаните деталите на Анексот обвинувајќи ја Владата дека е најголем извор на лажни вести. „СДСМ и Зоран 3аев... Читај понатаму
Од следниот четврток угостителите ќе работат до 21 часот
Од наредниот четврток угостителските објекти наместо до 18:00 ќе работат до 21 часот. Министерот за здравство изјави дека Комисијата за заразни болести ќе го разгледа барањето на угостителите од 21 јануари да имаат работно време до 23 часот, но тоа ќе зависи од проценката на ситуацијата со вирусот деновиве,... Читај понатаму