Агенда.мк  агреагтор лого
Собраниската Комисија за здравство поладнево дебатира за избор на нова експертска комисија
Колку припадници на полицијата и војската ќе прават ред во болниците? Сведоштва: Повозрасните од 70 години не се примаат во болница – Здравствените власти демантираат Дали има место во ковид центрите: Власта тврди дека има, опозицијата обвинува дека креветите се преполни Струмичката болница целосно полна За еден ден 1... Читај понатаму
Скопјанец ја ограбил фирмата во која работи, па пријавил разбојништво
Денеска (23.11.2020)  полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени оперативни сознанија ги приведоа М.М. (22) и Р.М. (19) од Скопје а во врска со пријавено кривично дело разбојништво на 18.11.2020, при што бил одземен дневниот промет од фирма за брза достава на пратки. Разбојништвото го испланирал вработениот... Читај понатаму
Почина Рефик Зенку, дописник на МИА
Од последици на Ковид-19 денеска почина Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција. Зенку беше дописник за МИА од Кичево во изминатите девет години. За настаните во Кичево и околината известуваше до последен момент, додека не беше дијагностициран од коронавирусот. Зенку три недели се бореше со коронавирусот и се... Читај понатаму
За еден ден 1 тон кислород се троши во ГОБ 8ми Септември – Третина од пациентите на кислородна поддршка
Еден тон кислород дневно троши ГОБ 8ми септември за хоспитализираните со ковид 19 и оперираните пациенти од други заболувања.Од болницата велат дека најголем број од 109те позитивни на вирусот кои во моментот се на болничко лекување имаат потреба од кислородна поддршка.. Во болницата веќе не користат боци со кислород ... Читај понатаму
Струмичката болница целосно полна
Во струмичката болница повторно нема слободен кревет, сите капацитети наменети за ковид позитивни пациенти се исполнети. Во моментов на болничко лекување има 40 лица, а уште толку секодневно доаѓаат на дневна болница за примање терапија. За разлика од пред десетина дена кога освен сместувањето проблем беше и пресоналот сега... Читај понатаму
Сведоштва: Повозрасните од 70 години не се примаат во болница – Здравствените власти демантираат
76 годишна жена со корона вирус и во влошена состојба  не била примена во Ковид центарот во ГОБ “ 8 септември“ бидејќи креветот го чувале за некој помлад. Неколку дена по смртта на пациентката нејзината ќерка на социјалните мрежи напиша за голготата низ која поминале. Повикале Брза помош, но... Читај понатаму
Колку припадници на полицијата и војската ќе прават ред во болниците?
За еден ден 1 тон кислород се троши во ГОБ 8ми Септември – Третина од пациентите на кислородна поддршка Охридското обвинителство истражува кој ги објавува јавно податоците на заразените Не само ковид – измените на Деловникот предвидуваат он-лајн да гласаат и заразените со други заразни болести Ќе се разрешуваат... Читај понатаму
35 починати лица и 387 нови случаи на Ковид-19
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-174, Куманово-17,  Штип-19, Прилеп-12, Тетово-26, Велес-12, Битола-20, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-56, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-3, Кочани-4, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Берово-1,  Валандово-2, Виница-1, Делчево-7, Свети Николе-7, Кичево-3,... Читај понатаму
Во Хрватска 1.973 нови случаи на коронавирус и 45 починати
Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.973 нови случаи на коронавирус, починаа 45 лица, а бројот на активни случаи е 19.275. Меѓу нив, 2.060 пациенти се во болница, од кои 235 се на апарати за дишење. Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај во... Читај понатаму