Агенда.мк  агреагтор лого
Забранети посетите на Тачи и припадниците на ОВК во притворот во Хаг
Поранешните политички и воени лидери на ОВК, кои се приведени од Специјалниот суд во Хаг, можат само преку видо врска да комуницираат со членовите на своите семејства, а никој не може физички да ги посети. Оваа информација ја потврди Специјалниот суд во Хаг. -Посетите во притворската единица во моментов... Читај понатаму
Во Кина двојно повеќе новозаразени од претходниот ден
Во последните 24 часа во Кина се потврдени 22 нови случаи на коронавирус, двојно повеќе од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Од вкупниот број на новоинфицирани, 20 се увезени, а по еден локално пренесен случај има пријавено во Шангај и во провинцијата Тијанин. Случајот од Шангај, како и... Читај понатаму
Мицкоски: Незадоволен сум од справувањето на здравствените власти со короната
Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител го искажа своето незадоволство во справувањето на здравството со ситуацијата со корона пандемијата.  „Многу сум разочаран, а воедно и лут за сето ова коешто се случува денеска во нашава држава. Зошто? За тоа што најпрвин јас тоа... Читај понатаму
Мицкоски: Разочаран сум и лут поради неспособноста на здравствените власти во справувањето со короната
„Многу сум разочаран, а воедно и лут за сето ова кое што се случува денеска во нашава држава. Зошто? За тоа што најпрвин јас тоа го почуствував на моето семејство и знам точно како и со што се справуваа моите родители, мојата мајка, мојот татко. За среќа и двајцата... Читај понатаму
Тема на денот со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски
Колку припадници на полицијата и војската ќе прават ред во болниците? Сведоштва: Повозрасните од 70 години не се примаат во болница – Здравствените власти демантираат Дали има место во ковид центрите: Власта тврди дека има, опозицијата обвинува дека креветите се преполни Струмичката болница целосно полна За еден ден 1... Читај понатаму
Собраниската Комисија за здравство попладнево дебатира за избор на нова експертска комисија
Собраниската Комисија за здравство поладнево дебатира за избор на нова експертска комисија Тема на денот со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски Георгиев: Простор за дијалог има, но не и простор за еднострано прифаќање на бугарските барања Колку припадници на полицијата и војската ќе прават ред во болниците? Сведоштва: Повозрасните... Читај понатаму
Оксфордската вакцина дава висока ефикасност во спречувањето на Ковид -19
Астра зенека и Британскиот Универзитет Оксфорд објавија дека нивната вакцина за ковид 19 покажала „висока ефикасност во спречување на Ковид-19“ кај сите волонтери.Тестирани се два начина на дозирање. Едниот има ефикасност од 90% додека другиот од 70%. Вакцината може да се чува во фрижидер и ќе чини 3 фунти.... Читај понатаму
Ќе влијае ли бугарското вето врз работата на историската комисија
Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката историска комисија. Во разговор за бугарската ТВ Европа, професорот Ѓоргиев открива дека главна пречка во работата на историчарите е терминот “заедничка историјa”, односно неговото толкување. Подвлекува... Читај понатаму
Мицкоски предлага полициски час, стручна ковид комисија и експертска влада
Воведување полициски час како единствено решение за излез од корона кризата. Ова го бара лидерот на опозицијата Мицкоски во интервју за Сител. И покрај негативните последици врз економијата, смета дека во моментов целта е да се спасат што е можно повеќе човечки животи. По примерот на речиси сите европски... Читај понатаму