Агенда.мк  агреагтор лого
НБМ ја затвори Еуростандард банка – штедачите до 30.000 евра ќе бидат целосно обесштетени
Еуростандард банката престанува со работа. Народната банка им ја одзеде дозволата, затоа што не ги исполниле минималните законски услови. Утре до надлежниот суд ќе побараат  отворање на стечајна постапка. Според гувернерката Бежовска, граѓаните кои имаат заштеди до 30 илјади евра, не треба да стравуваат – депозитите ќе ги добијат... Читај понатаму
Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот
Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 20.620.330 лица. Од нив починале 748.002, а оздравеле 13.519.612 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се регистрирани 11 починати лица кај кои претходно било потврдено присуството на новиот коронавирус, со што бројката на жртви на епидемијата... Читај понатаму
МТСП: Протоколот е изготвен и прифатен од градинките, групите се прилагодуваат согласно насоките
Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство е одлучено да се направи ажурирање на податоците за бројот на деца за кои родителите се изјасниле дека ќе посетуваат градинка. – Согласно донесениот Протокол, приоритет за... Читај понатаму
Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19
Поради дезинформации поврзани со новиот коронавирус во светот починаа најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и хигиена. Голем број од жртвите починале поради тоа што пиеле метанол или средства за чистење на база на алкохол верувајќи дека тоа е лек за... Читај понатаму
Во Грција регистрирани рекордни 262 случаи на Ковид-19
Бројот на нови случаи на Ковид-19 во Грција од ден на ден се зголемува, за денеска да достигне до рекордни 262 новозаболени, додека пак починаа уште две лица. Од новите случаи, 22 се по направените тестови на влезните точки во земјата, а 36 се во Дом за стари лица... Читај понатаму
Вооружен инцидент во Ница
Вооружена жена пред да биде совладана и уапсена од страна на општинската полиција во Ница, успеала да истрела неколку куршуми во нивна близина. – Вооружена жена која на неколку пати стрелаше во близина на општинските полицајци и недалеку од полициската станица на плоштадот Саетоне во Ница, според видеото објавено... Читај понатаму
Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово
Семејството го пријави за исчезнат Ѓорѓи Дервишовски-Гоче, 62 годишник од Тетово и бара помош од граѓаните доколку го видат да се јават во полиција или кај неговиот брат. -Ѓорѓи последен пат го видовме вчера, 11 август, околу 19 часот, кога заедно со сопругата бевме кај него во станот за... Читај понатаму
Адеми ќе ја послуша препораката од Комисијата – можно е и пролонгирање на почеток на новата учебна година
Пендаровски утре на пладне ќе му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Зоран Заев Можно е пролонгирање на датумот за почеток на новата учебна година Комисијата за заразни болести бара дополнителни информации од МОН за начинот на одвивање на наставата Грозданова: Малку се знае за руската... Читај понатаму
Експертски ставови: За или против врачување на мандатот без завршена конститутивна седница
Пендаровски утре на пладне ќе му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Зоран Заев Можно е пролонгирање на датумот за почеток на новата учебна година Комисијата за заразни болести бара дополнителни информации од МОН за начинот на одвивање на наставата Грозданова: Малку се знае за руската... Читај понатаму