Агенда.мк

контент агрегатор

Азманов: Боки 13 ми се закануваше со документи од СЈО и Финансиска полиција
Бизнисменот Зоран Азманов денеска беше во Јавното обвинителство, каде даде исказ во врска со случајот „Рекет“, при што нагласи дека во обвинителството бил да го дополни исказот. Бизнисменот истакна дека Бојан Јовановски, еден од осомничените во „Рекет“ му се заканувал дека ќе објави документи од СЈО и од Финансиската... Читај понатаму
Азманов: Боки 13 ми се закануваше со документи кои СЈО и Финансиска полиција
Бизнисменот Зоран Азманов денеска беше во Јавното обвинителство, каде даде исказ во врска со случајот „Рекет“, при што нагласи дека во обвинителството бил да го дополни исказот. Бизнисменот истакна дека Бојан Јовановски, еден од осомничените во „Рекет“ му се заканувал дека ќе објави документи од СЈО и од Финансиската... Читај понатаму
ЛЕ: Минимални победи за Јунајтед, Ренџерс и Брага
Манчестер јунајтед настапите во Лига Европа ги стартуваше со тешко извојувана 1:0 победа над казахстанскиот клуб Астана, додека во истата група, Партизан херојски пред 20.000 деца стигна до 2:2 реми со АЗ Алкмар. Во Менхенгладбах пак, домашната Борусија доживеа понижувачки 0:4 пораз од дебитантот во ЛЕ, австрискиот Волфсбергер. „Ѓаволите“... Читај понатаму
Несудениот „вардарец“ се прости од фудбалот
Поранешниот напаѓач на Тотенхем и Манчестер јунајтед, Димитар Бербатов објави дека се повлекува од фудбалот, 18 месеци откако си замина од индискиот клуб „Керала бластерс“, ставајќи крај на 20-годишната кариера. 38-годишниот најдобар стрелец во историјата на Бугарија, во кариерата играше и за ЦСКА Софија, Баер Леверкузен, Фулам, Монако и... Читај понатаму
Контроверзите поради „Фудбал ликс“ завршија на суд!
Руи Пинто, кој е поврзан со објавувањето на свиркачкиот портал „Фудбал Ликс“, во Португалија бил обвинет за 147 прекршоци. Пинто бил обвинет за злосторства кои се однесуваат на неовластен пристап до податоци како и за обид за изнуда. Руи Пинто, според португалското обвинителство, на недозволен начин користел компјутерски програми... Читај понатаму
13,7 милиoни евра за изградба на 3 нови и модернизирање на 5 постоечки патарини
Електронски ќе се плаќа патарина и на Коридорот 8. Сите наплатни рампи од Миладиновци до Гостивар ќе бидат модернизирани, а ќе се градат уште три нови. Два наплатни пункта ќе има на новиот автопат Штип – Миладиновци и една на автопатот Кичево Охрид кога тој ќе биде ставен во... Читај понатаму
Агапи Дика и Зоран Азманов со искази во обвинителството за случајот Рекет
Почна уривањето дивоградби во Охрид – прв на мета објект во фаза на карабина Одбиените за инвалидска пензија ќе поднесат претставки лично до министерката Царовска Џафери го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за анкетна комисија за увид во работата на СЈО ВМРО-ДПМНЕ: Случајот со Дијамед е ,,Рекет 2‘‘ – Дончев... Читај понатаму
Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен
Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што  ,според Ријад ,бунтовниците  лансираат  балистички проектили   и дронови во Саудиска Арабија. Хутите  пред неколку дена   извршија напади со дронови во САудиска  Арабија а цели беа... Читај понатаму
30 компании ќе добијат пари од ФИТР за комерцијализација на иновации
Фондот за иновации одлучи  кои 30 компании кои аплицираа за мерката комерцијализација на иновации ќе добијат пари. Фирмите се главно од областа на земјоделството, ИТ секторот.  Вкупниот буџет  изнесува 5 милиони евра. Но  првиот човек на фондот Деспотовски очекува со ребалансот  да добијат дополнителни средства за оваа мерка, односно... Читај понатаму
Анѓушев: Работодавачите нема да се присилуваат – минималецот ќе се утврди во договор со нив
Финишираат преговорите за утврдување минамална плата. Се бара решение прифатливо за сите,  избразни одлуки нема да има, вели вицепремиерот Анѓушев. Согласност за зголемување на минималецот се чека од сите работодавачи, не само на дел од нив , без да ги присилуав Владата на тоа. Инаку Сител веќе објави дека... Читај понатаму