Вашата дневна агенда
Д-р Нела советува: 4 решенија против честа мигрена и главоболка
Константниот стрес и нервоза имаат сериозно негативно влијание врз целокупното здравје, не само врз појавата на главоболка. Темпераментните лица кои имаат низок праг на толеранција на стрес, се најсклони кон мигрена и главоболка. Има повеќе фактори кои влијаат за појава на овие состојби. Секој од нив на различен начин... Читај понатаму
Спорт и храна – балансирана исхрана е најважна додека се вежба 
Внимавањето на исхраната е важно без разлика дали имате редовна физичка активност или сè уште не сте се одлучиле за здраво хоби, бидејќи основна цел на сите треба да биде да се јаде здрава, разновидна храна која одговара на нашите енергетски потреби.   Следењето упатства и професионални совети за здрава исхрана се важни доколку немате физички активности.... Читај понатаму
9 намирници кои спречуваат болка во грлото
Иако во ладните денови појавата на настинки и грип е најчеста, есента и зимата не се единствените годишни времиња кога царуваат вирусите. – Со цел да си ги олесниме тегобите предизвикани од нив и да ја намалиме непријатната болка во грлото, најчесто посегнуваме по топли напитоци и чаеви. Нивното... Читај понатаму
Едноставен и брз рецепт за похувани пилешки копани
Речиси и да нема дете или возразен кој не сака крцкави јадења! – А ние, имаме рецепт за крцкави на површината, а сепак сочни похувани пилешки копани со брза подготовка. Плус, се подготвуваат лесно, па може да ги подготви секој. Целото семејство ќе ги обожава! Тајната на нивниот прекрасен... Читај понатаму
Намалете го „лошиот“ холестерол со витамин Б-3 (ниацин)
Покачениот холестерол во крвта е еден од најчестите здравствени проблеми на денешницата кој е ризик фактор за појава на кардиоваскуларни заболувања. Ако имате покачен холестерол, посветете внимание и потрудете се да го доведете во нормални граници. Причините за појава на покачен холестерол може да бидат многубројни, но правилната исхрана,... Читај понатаму
Сочна посна штрудла со јаболка и ореви
Ја обожаваме нашата богата и сочна посна штрудла, а нема таков кој ја пробал и не се воодушевил од нејзиниот вкус! Крцкава кога ќе ја гризнете, а сочна во внатрешноста, идеално добра! – Се прави едноставно и од избрани состојки, па гарантирано ќе ја направат совршена и неискусните готвачи.... Читај понатаму
Коимбра протокол – помош за пациенти со автоимуни заболувања
Често пати третирањето на извесни здравствени состојби може да биде поедноставно од што очекуваме, а најсложеното е да се знае најлесниот пат. Во таа насока и имајќи предвид колку честа и голема е процентуалната застапеност на автоимуните заболувања кај популацијата направивме ново истражување. Истражувањето се однесува на т.н. Коимбра... Читај понатаму
Печен ролат од свинско месо
Ролатите од месо се вкусни и декоративни, па совршено ќе ја надополнат секоја свечена трпеза. Може да ги подготвувате за слави, имендени, матурски, веридби, но и едноставно кога сакате да направите вкусен семеен неделен ручек. Всушност, има милион причини зошто да направите свечен печен ролат од свинско месо и... Читај понатаму
Топ 3 природни намирници кои помагаат при бронхитис
Ладното време е сојузник на настинката и грипот. Последните денови грипот зема се поголем замав и треба да преземеме мерки за да се заштитиме. Затоа, посветуваме време и внимание на намирниците кои го чуваат нашето здравје и ја подобруваат состојбата при грип, настинка и бронхитис. Консумирајте ги често и... Читај понатаму
Најдобриот рецепт за подготовка на месо за гиро  
Обожавате гиро?! – Сега можете да го приготвите дома и да ги изненадите најблиските! Следете ги нашите насоки и пригответе совршено месо за гиро. Што важно треба да знаете за подготовката? – Прво изберете квалитетно свежо свинско месо, односно свинска рибица. Препорачуваме да користите свежо свинско месо од Агриа. Посетете... Читај понатаму