Агенда.мк  агреагтор лого
Едноставен рецепт за популарната чизкејк торта
Светски популарниот чизкејк, станува омилен и кај нас. Ние го обожаваме и често го подготвуваме, бидејќи се прави брзо и лесно. Иако подготовката на чизкејк бара одредена умешност, сепак ќе се снајдат и оние со помало искуство во кујната, со помош на нашиот едноставен и испробан рецепт за чизкејк... Читај понатаму
Виенски шницли по оригинален рецепт
Уживајте во вкусот на познатите Виенски шницли во удобноста на вашиот дом со овој брз и лесен рецепт за нивна подготовка. Направете си вкусна гозба и за миг отпатувајте во некој елитен ресторан во австриската престолнина. Послужете ги со парчиња лимон, помфрит или компир салта и препуштете му се... Читај понатаму
Што е ноќна апнеа и како влијае на оралното здравје на децата?
Веројатно сте слушнале за ноќна апнеа, а голем дел од нас и ја имаат оваа непријатна појава. Но, она што можеби не го знаете е дека опструктивна ноќна апнеа може да се појави и кај малите деца, а не само кај возрасните. Што е ноќна апнеа, како влијае на... Читај понатаму
Д-р Нела Деспотовска советува: Hawaiian Spirulina против вишок килограми и дијабетес
Како последица на современиот начин на живот, сѐ поголем број од светското население се соочува со така наречените болести на модерното време. Таквите болести се појавуваат најмногу како резултат на неправилна исхрана, недоволна физичка активност, недостаток на квалитетен сон, стрес… Тоа најчесто води до зголемување на килограмите, зголемен ризик... Читај понатаму
Посни мини тарт колачи со џем
Мали, крцкави, вкусни и посни! Време е за дегустација на нови посни рецепти од интернационалната кујна. Овие мини тарт колачи со џем ни доаѓат од британската кујна, по рецепт кој со векови се служел за време на познатите паузи за чај. Крцкавото тесто исполнето со вкусен овошен џем ги... Читај понатаму
Брзи пица макарони
Кое е вашето омилено јадење? Пица или макарони? Ако одговоривте со „Да“ вие сте на вистинското место. Ви претставуваме ново гастрономско уживање со нашиот испробан рецепт за брзите пица макарони. Совршена комбинација на пица и макарони, преточена во вкусно јадење. Доволни ви се 20-тина минути за подготовка на овој... Читај понатаму
Д-р Нела Деспотовска советува: L-Tyrosine за подобро расположение, повеќе сила и енергија
Скоро секој од нас во животот се соочува со стрес, недоволна сила и енергија, депресивно расположение или анксиозност. Во тие моменти човекот бара разни решенија со цел да си помогне во надминување на овие проблеми. Ако не знаете како да се ослободите од напнатоста, пробајте го L-Tyrosine за подобро... Читај понатаму
Печени чоколадни крофни
Кој е за вкусни печени чоколадни крофни? – Децата ги обожаваат, но и возрасните подеднакво им се радуваат. Совршени за детски родендени и забави. Се јадат во еден здив, па ќе ги снема за час. Печени, а не пржени, па претставуваат поздрава алтернатива за класичните крофни. Може да ги... Читај понатаму
Американски колачиња со чоколадо
Сакате да приготвите вкусни и брзи американски колачиња? Вие сте на вистинското место за да откриете како може да направите крцкави колачиња со чоколадо кои одземаат малку време за подготовка. Направени со кафеав шеќер, интегрално брашно и сода без алуминиум ќе ги задоволат вкусовите на целото семејство. Послужени со... Читај понатаму
Ашваганда за поздрав организам и намалување на стресот
Во последните години, голем дел од светската популација се бори со разни здравствени проблеми, меѓу кои е и стресот. Стресот доведува до создавање на слободни радикали кои се причина за поголемиот број на болести. За нивно неутрализирање, ослободување од стрес, превенција од разни болести и за здрав организам, потребен... Читај понатаму