Агенда.мк  агреагтор лого
Во последните 24 часа се регистрирани 1.182 нови случаи на ковид-19 од направени 3.109 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите 1.182 случаи по градови се од: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41, Битола-28, Охрид-38, Кавадарци-30, Гостивар-66, Гевгелија-17, Струмица-22, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-7, Кочани-13, Пробиштип-9, Демир Хисар-3, Македонски Брод-6,... Читај понатаму
Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.292 и има околу 120 празни болнички кревети во ковид центрите, велат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека во тек на денот се... Читај понатаму
Во црквата „Свети Јован Канео“, еден од најпрепознатливите симболи на Охрид и на Македонија, со средства од МПЦ и под надзор на Завод и Музеј Охрид во тек се активности за промена на оштетениот кровен покривач и дел од опшивките од оловен лим. Се заменуваат старите и оштетени керамиди... Читај понатаму
Малата хидроцентрала што се гради во месноста „Лешница“ и зафаќа вода од реката Пена може да претставува потенцијална опасност за загадување на водите во градскиот водовод во Тетово. Како што посочуваат од Инспекторатот за животна средина причината е тоа што хидроцентралата се гради во непосредна близина на каптажата за... Читај понатаму
Матичните лекари од Куманово бараат повеќе дневни термини за вакцина на сезонски грип, бидејќи сегашните четириесетина не се доволни за потребите на нивните пациенти. Тие се жалат дека термините ги чекаат по цел ден, а кога ќе ги пушта се пополнуваат за неколку минути затоа што во градот има... Читај понатаму
Студентката иноваторка од Битола Евгенија Дивитарова, која досега изработи неколку ЦНЦ машини, а со последната направи и визири кои ги донираше, го освои вторто место на 41. Меѓународен натпревар за иновации – Макинова. Натпреварот се одржа онлајн од 8 до 10 ноември , а во организација на Сојузот на... Читај понатаму
Британската компанија „АстраЗенека“ денеска почна со третата фаза тестови на експериментален лек за превенција на ковид-19 кај ризичните групи луѓе, кај кои нема да помогне вакцина. Во оваа фаза од тестирањето ќе учествуваат 5.000 луѓе од Европа и САД за да се утврди ефективноста на коктелот со антитела, познат... Читај понатаму
Струшката болница ги исполни капацитетите предвидени за ковид болните. Потешките се препраќаат во Скопје, но и таму има се помалку слободни места. Од болницата велат дека бројките растат секојдневно, па спасот го гледаат во модуларната болница која, според најавите, треба да биде готова до почетокот на декември. Персоналот, соочен... Читај понатаму
Три малолетни девојчиња од Македонија во периодот од 2019 до 2020 година биле првин демнети на Фејсбук, а потоа станале жртви на демначот кој ги силувал повеќепати. Демнењето во нашите закони никаде не е спомнато и затоа се случува секому. Секој може да ве следи физички, но и онлајн,... Читај понатаму
Три малолетни девојчиња од Македонија во периодот од 2019 до 2020 година биле првин демнети на Фејсбук, а потоа станале жртви на демначот кој ги силувал повеќепати. Демнењето во нашите закони никаде не е спомнато и затоа се случува секому. Секој може да ве следи физички, но и онлајн,... Читај понатаму