Агенда.мк  агреагтор лого
ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 НА ОКСФОРД МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ЛАДИЛНИК И ЌЕ БИДЕ ПОДОСТАПНА ЗА ПОМАЛКУ РАЗВИЕНИ ЗЕМЈИ
Оксфорд и „АстраЗенека“ кажаа дека веднаш ќе побараат одобрување за својата вакцина против ковид-19 откако ги објавија првичните резултати од завршната фаза на тестирањето, додавајќи дека таа ќе биде подостапна за посиромашните и помалку развиени земји. „Имаме ефективна вакцина која може да спаси многу животи. Едно од дозирањата има... Читај понатаму
ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ ПРЕКИНАТО ДИВОТО ГРАДЕЊЕ НА ХОТЕЛОТ КАЈ ПОРАНЕШНО „БЕКО“, ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА
Хотелот ТЦЦ „Плаза“ на местото на поранешно „Беко“ не престанува да се гради. Градежна механизација и работници и викендов го градеа хотелот иако немаат градежна дозвола за градба од Општина Центар бидејќи на сила е мораториумот. „Запознаени сме дека инвеститорот пак гради. Досега десетина пати ја прекинуваме градбата, ама... Читај понатаму
БРИТАНИЈА ПЛАНИРА ДА ОДОБРИ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 ПРЕД САД, ГЕРМАНИЈА ЌЕ ПОЧНЕ СО ВАКЦИНИРАЊЕТО ВО ДЕКЕМВРИ
Додека лидерите на Г20 ветуваат дека ќе обезбедат рамномерна дистрибуција на вакцините и лековите против ковид-19 со цел посиромашните земји да не бидат изоставени, САД, Велика Британија и Германија ги објавија плановите за почеток на вакцинирањето на своите жители уште во декември, додека Шпанија ќе почне во јануари. Велика... Читај понатаму
ИСКУСНИОТ ДИПЛОМАТ ЕНТОНИ БЛИНКЕН ЌЕ БИДЕ НОВ ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР НА САД
Џо Бајден ќе го номинира искусниот дипломат Ентони Блинкен за нов државен секретар, откри извор упатен во транзицијата на власта во Вашингтон. Блинкен е долгогодишен близок соработник на Бајден, кој беше втор човек во Стејт департментот и заменик советник за национална безбедност во администрацијата на Барак Обама. Се очекува... Читај понатаму
ВАКЦИНАТА НА ОКСФОРД ДАВА 70-ПРОЦЕНТНА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19
Вакцината што заеднички ја развиваат Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ обезбедува заштита од ковид-19 од 70%, покажаа резултатите од големо истражување. Ова претставува и триумф и разочарување, имајќи предвид дека вакцините на „Фајзер/БиоНТек“ и на „Модерна“ покажале 95-процентна ефективност. Сепак, вакцината на Оксфорд е далеку поевтина и полесно се складира... Читај понатаму
УПРАВАТА ЗА МАТИЧНИ КНИГИ НЕ МУ ДАВА ИЗВОД НА РОДЕНИ НА ПОЛНОЛЕТНИОТ Т.С. ПОРАДИ ЕТНИЧКАТА ПРИПАДНОСТ, ОБВИНУВА НЕГОВАТА АДВОКАТКА И НАЈАВУВА ТУЖБА ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ВО СТРАЗБУР
Законот за антидискриминација кој се донесе пред еден месец, и на кој инсистираа неколку земји членки на ЕУ, не се почитува. На момчето родено во Македонија, во Клиничкиот центар во Скопје, наш сограѓанин, при живи двајца биолошки родители, Управата за матични книги, раководена од кадар на ДУИ, не му... Читај понатаму
24 ПОЧИНАТИ И 1.112 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.553 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА
Во последните 24 часа се регистрирани 1.112 нови случаи на ковид-19 од направени 2.553 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-23,... Читај понатаму
24 ПОЧИНАТИ И 1.112 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.553 ТЕСТОВИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА
Во последните 24 часа се регистрирани 1.112 нови случаи на ковид-19 од направени 2.553 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-23,... Читај понатаму
СТАРАТА БОЛНИЦА НА СИСТИНА ЌЕ БИДЕ КОВИД-ЦЕНТАР СО ОПРЕМА И КАДАР ОД ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ, КАЖА ФИЛИПЧЕ
Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека со сопствениците на приватните болници „Систина“, „Ремедика“ и „Жан Митрев се договорил да обезбедат 100 кревети за пациенти со ковид-19. Пациентите, како што кажа Филипче по состанокот, ќе бидат сместени во старата болница на „Систина“, а опремата и кадарот ќе го обезбедат... Читај понатаму
ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ КОВИД-19 ВО САД СЕ ОЧЕКУВА ДА ПОЧНЕ НА 11 ДЕКЕМВРИ
Првите Американци што треба да примат вакцина против ковид-19 можат да ја добијат најрано на 11 декември, според шефот на американската програма за вакцина против коронавирус. Д-р Монсиф Слауи денеска кажа дека планот им е да испратат вакцини на локациите за имунизација во рок од 24 часа откако вакцината... Читај понатаму