Агенда.мк  агреагтор лого
УШТЕ 35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 43 ДО 84 ГОДИНИ И 387 ПОЗИТИВНИ ОД 1.176 ТЕСТОВИ
Триесет и пет пациенти починаа по компликации од ковид-19 во последните 24 часа, од кои најмладиот е 43-годишник од Гостивар, а од 1.176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19. Починати се уште десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66... Читај понатаму
УШТЕ 35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 43 ДО 84 ГОДИНИ И 387 ПОЗИТИВНИ ОД 1.176 ТЕСТОВИ
Триесет и пет пациенти починаа по компликации од ковид-19 во последните 24 часа, од кои најмладиот е 43-годишник од Гостивар, а од 1.176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19. Починати се уште десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66... Читај понатаму
ПОЛЕСНИТЕ СЛУЧАИ НА КОВИД ВО ТЕТОВО СЕ ЛЕКУВААТ ВО БОЛНИЦАТА ЗА БЕЛОДРОБНИ ЗАБОЛУВАЊА ВО ЛЕШОК
Бројот на заболените со ковид-19 во Тетово и петте околни општини ја надмина бројката од 3.500 лица, соопшти Кризниот штаб на Општина Тетово. Од оваа бројка, досега 2.287 лица се излекувани, а 140 се починати, со тоа бројот на активни случаи во Тетово и петте околни општини е 1.004... Читај понатаму
10 СТАНАРИ И ДВАЈЦА ВРАБОТЕНИ ВО ДОМОТ ЗА СТАРИ ЛИЦА ВО КУМАНОВО ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19
Десет корисници на услугите на Домот за стари лица „Зафир Сајто“ во Куманово и двајца вработени се позитивни на коронавирус. Во домот се згрижени 135 лица. Тестирањето било направено во петокот по барањето на домот, откако неколку вработени излегле позитивни, а дел од корисниците пројавиле симптоми. Биле тестирани 36... Читај понатаму
АНГЛИСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ ИСТРАЖУВА ЗАКАНИТЕ КОН ЕЗЃАН АЛИОСКИ ОТКАКО БЕШЕ УДРЕН ОД ИГРАЧ НА АРСЕНАЛ
Лидс и Арсенал ги осудија заканите и расистичките навреди што македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски и Французинот Никола Пепе ги добија преку социјалните мрежи откако двајцата играчи се судрија на вчерашниот натпревар од англиската Премиерлига. Пепе доби црвен картон откако со глава го удри Алиоски, кој го потенцираше инцидентот со... Читај понатаму
ЗАГРОЗЕНА ОХРИДСКАТА ПЛАШИЦА АКО ПРОДОЛЖИ НАМАЛУВАЊЕТО НА НИВОТО НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО
На брегот на Охридското Езеро веќе подолг период се забележуваат „островчиња“ поради драматично намаленото ниво на водата. Упатените во проблематиката со езерскиот водостој велат дека ова е типична појава по долг сушен период. Повторно покачување на нивото се очекува по евентуални врнежи од дожд и снег во наредниот период.... Читај понатаму
НИТУ ЕДЕН ПАЦИЕНТ НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ВРАТЕН ОД БОЛНИЦА, ТУКУ ПРЕПРАТЕН ВО ДРУГ КОВИД-ЦЕНТАР, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст, и дека секој пациент, без разлика колку години е, има подеднакво право на болничка нега и третман. Министерството за здравство соопшти дека Филипче рано утрово побарал од Државниот санитарен и... Читај понатаму
СНЕГОТ НЕМА ДА НЀ ИЗНЕНАДИ НИТУ ОВАА ЗИМА, РЕЧЕ ШИЛЕГОВ
Со 4.000 тони индустриска сол и дополнителни 18 камиони од приватна фирма зимава ќе се чисти снегот од градските улици. Како што информираат од Град Скопје околу 1.000 тони се залиха од мината зима, а покрај камионите на ЈП „Улици и патишта“ дополнителната механизација е обезбедена од фирмата „Аполо“,... Читај понатаму
НАРЕДНИТЕ 6 МЕСЕЦИ ВО ВЕЛЕС ЌЕ СЕ МЕРИ ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ НА ТРИ ЛОКАЦИИ
Со три мерни станици ќе се мери квалитетот на воздухот во Велес. До крајот на неделава мерни станици ќе се постават во центарот на градот, во населба Шорка и во Нова населба. „Мерните станици се дадени на времено користење од шест месеци. Измерените вредности граѓаните ќе можат да ги... Читај понатаму
ЖИТЕЛИТЕ НА КАРПОШ ПРЕКУ ОНЛАЈН АНКЕТА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРЕДЛОЖАТ ПРОЕКТИ НА ОПШТИНАТА ЗА 2021 ГОДИНА
Жителите на Општина Карпош преку свои предлози можат да се вклучат во креирање на буџетот за 2021 година. Општината за таа намена креираше онлајн анкетен прашалник, преку кој сите жители на Карпош имаат можност да достават предлози, иницијативи и проекти за својата населба. „Општинските сектори и одделенија ги подготвуваат... Читај понатаму