Агенда.мк

контент агрегатор

ДВАЈЦА ЕКСТРЕМИСТИ УКРАЛЕ АМБУЛАНТНО ВОЗИЛО И ГАЗЕЛЕ ПЕШАЦИ ВО ОСЛО, ПОВРЕДЕНИ 2 БЕБИЊА
Полицијата во Норвешка уапси маж и жена „за кои се знае дека се дел од екстремната десница“, откако киднапирале амбулантна кола, беснееле низ северниот дел на Осло и намерно се втурнале на тротоарот за да ги прегазат пешаците. За време на 15-минутното дивеење, возилото удрило во количка со две... Читај понатаму
САД СТАНА 25. ЗЕМЈА ШТО ГО РАТИФИКУВА ПРОТОКОЛОТ ЗА ЧЛЕНСТВО НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО
Американскиот Сенат вечерва го ратификуваше Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО, со 91 глас „за“ и 2 „против“.  Со тоа, САД се 25. земја што го ратификувала Протоколот. За да стапи во сила Протоколот, потребно е да го ратификуваат уште четири земји членки, по што следи... Читај понатаму
17 ИДЕЈНИ РЕШЕНИЈА ЗА УРЕДУВАЊЕ НА КАЛЕ, ОД НАГРАДЕНИТЕ ЌЕ СЕ ПРАВИ ПРОЕКТОТ ЗА ЗАЖИВУВАЊЕ НА ТВРДИНАТА
Наградените идејни решенија за тврдината Кале ќе бидат основа врз кои Град Скопје ќе го прави проектот за уредување и заживување на овој дел од градот. Денеска во Музејот на современи уметност (МСУ) беа изложени и презентирани 17 идејни решенија кои стигнаа на меѓународниот конкурот кој го распиша Град... Читај понатаму
ЈАНЕВА И БОКИ 13 ОСТАНУВААТ ВО ПРИТВОР, СУДОТ ГИ ОДБИ НИВНИТЕ ЖАЛБИ
Бојан Јовановски-Боки 13 и поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева остануваат во притвор, како обвинети во случајот „Рекет“. Основниот кривичен суд ги одби барањата на адвокатите на Јовановски и Јанева за укинување на мерката притвор. „Предлогот на обвинетата К. Ј. за укинување на мерката притвор со прифаќање на гаранција или определување... Читај понатаму
АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТ ИЗГЛАСА БРЗО ДА СЕ РАТИФИКУВА ПРОТОКОЛОТ ЗА ЧЛЕНСТВО НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО, РАТИФИКАЦИЈАТА СЕ ОЧЕКУВА ДЕНЕСКА
Со 84 гласови „за“ и 2 „против“, американскиот Сенат вчера изгласа ратификицијата на Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО да оди по скратена постапка. САД се очекува попладнево по македонско време да станат 25. земја што го ратификувала Протоколот и за да стапи во сила... Читај понатаму
ПОНИШТЕН ТЕНДЕРОТ ЗА ФИЛТРИ, ОД РЕК ВЕЛАТ НАБАВКАТА ПАК ЌЕ СЕ ОБЈАВИ И ПРОЕKТОТ НЕМА ДА ДОЦНИ
Државната комисија за жалби по јавни набавки го поништи тендерот за избор на економски оператор за реконструкција на електростатските филтри во РЕК Битола, соопштија од Комбинатот. Од РЕК велат дека забелешките се од формално-правен карактер, ќе бидат отстранети и во најкус можен рок јавната набавка повторно ќе биде објавена... Читај понатаму
БЕЗ ОДОБРЕНИЕ ОД МИЈАЛКОВ, ШЕФОТ НА КАБИНЕТОТ ЈАКИМОВСКИ 172 ПАТИ СИ ПОДИГАЛ ПАРИ ОД УБК, ПОТРОШИЛ 820 ИЛЈАДИ ЕВРА
Тони Јакимовски, шеф на кабинетот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, на почетокот на денешното судење кај што е обвинет за проневера на 820 илјади евра државни пари, рече дека неправедно обвинет и оти ќе докаже оправданост на потрошените пари. Овој предмет го застапува обвинителката Ивана Трајчева од... Читај понатаму
ГРЧКИ ФИЛМОВИ И МУЗИКА ОД ЧЕТВРТОК ВО КИНОТО МИЛЕНИУМ ВО СКОПЈЕ
Шест долгометражни играни и документарни филмови од новата грчка продукција ќе се прикажат на Фестивалот на грчка култура во Скопје, The post ГРЧКИ ФИЛМОВИ И МУЗИКА ОД ЧЕТВРТОК ВО КИНОТО МИЛЕНИУМ ВО СКОПЈЕ appeared first on Сакам Да Кажам. Читај понатаму
ЃОКО ПОПОВСКИ ПАК ДОБИ 9 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА НАБАВКА НА НАЈСКАПИ, МЕСТО НАЈЕВТИНИ ВОЗИЛА ЗА МВР
Поранешниот шеф на набавки во МВР Ѓоко Поповски по повтореното судење во Основниот суд Скопје 1 од судијката Добрила Кацарска е осуден на 9 години затвор. На девет години го осуди и првиот пат, пред Апелациониот суд Скопје да ја врати пресудата поради техничка грешка. Поповски е осуден дека... Читај понатаму
ГЕРМАНИЈА ГО ИСПОЛНИ ВЕТУВАЊЕТО, ВРЕДИ ДА Ѝ СЕ ПОНУДИ ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА НА МАКЕДОНИЈА, СООПШТИ ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА
Германија и натаму смета дека започнувањето на пристапните преговори на Европската унија со Македонија е суштинско прашање за безбедноста и стабилноста во Европа и очекува земјата да ги интензивира реформите за да ги отфрли сомнежите дека нејзиното место е во ЕУ, соопшти германската амбасада во Скопје. „Германија е на... Читај понатаму