Агенда.мк  агреагтор лого
ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ЌЕ БИДЕ КЛИНИЧКА БОЛНИЦА, НАЈАВИ МИНИСТЕРОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ
Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ во Скопје ќе прерасне во Клиничка болница, најави министерот за здравство Венко Филипче. Тој во изјава за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека според капацитетот, експертизата на кадарот, бројот на пациенти, дијагностиката и интервенции на повреди и болести, оваа болница е врвна високостручна здравствена установа. Во... Читај понатаму
ВРХОВНАТА СУДИЈКА НЕДЕЛКОВА ГИ ПРИЈАВИ ЗДРАВЕВ, СПИРЕСКА И ДАМЕВА ОД СУДСКИОТ СОВЕТ ДЕКА Ѝ ГО АКТИВИРАЛЕ ОТФРЛЕНИОТ ПРЕДЛОГ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ 
Поранешната претседателка на Врховниот суд Лидија Неделкова вчера поднела до Скопското обвинителство кривична пријава против претседателот на Судскиот совет Киро Здравев и против уште два члена, Весна Дамева и Гордана Спиреска, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК Скопското обвинителство. „Пријавата е против три члена на Судскиот совет. Откако ќе се проверат во... Читај понатаму
ДЕСЕТМИНАТА ТЕТОВЧАНИ ПОЧИНАЛЕ НАДВОР ОД КОВИД-ЦЕНТРИТЕ И СЕ ЛЕЧЕЛЕ ОД ДРУГА БОЛЕСТ, ПА СЕ ПОДОЦНА РЕГИСТРИРАНИ, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО
Десетмината починати пациенти кои влегоа во денешната статистика на вкупно 21 починат од ковид-19 на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) се од Тетово, a  биле дополнително процесирани затоа што дел од нив се пациенти кои биле хоспитализирани настрана од Ковид-центрите и се лекувале од друга патологија, а покрај ковидот... Читај понатаму
ТРИТЕ СИСТЕМИ ЗА НЕЛЕГАЛНО ПРИСЛУШУВАЊЕ ЗА КОИ МИЈАЛКОВ СВЕДОЧЕШЕ ДЕКА ГИ ДЕТЕКТИРАЛЕ ИЗРАЕЛЦИ БИЛЕ ОБИЧНИ АНТЕНИ НА ВИП, ПОКАЖА ВЕШТАЧЕЊЕТО
По сведочењето на обвинетиот Сашо Мијалков минатата недела дека израелска фирма презентирала во неговиот поранешен кабинет во УБК оти само со лаптоп и антена може да се прислушува и дека тогаш тој лаптоп лоцирал три активни системи што прислушувале, а не биле тие од УБК, обвинителите Трајче Пеливанов и... Читај понатаму
ТРИТЕ СИСТЕМИ ЗА НЕЛЕГАЛНО ПРИСЛУШУВАЊЕ ЗА КОИ МИЈАЛКОВ СВЕДОЧЕШЕ ДЕКА ГИ ДЕТЕКТИРАЛЕ ИЗРАЕЛЦИ БИЛЕ ОБИЧНИ АНТЕНИ НА ВИП, ПОКАЖА ВЕШТАЧЕЊЕТО
По сведочењето на обвинетиот Сашо Мијалков минатата недела дека израелска фирма презентирала во неговиот поранешен кабинет во УБК оти само со лаптоп и антена може да се прислушува и дека тогаш тој лаптоп лоцирал три активни системи што прислушувале, а не биле тие од УБК, обвинителите Трајче Пеливанов и... Читај понатаму
21 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19, ОД КОИ 10 СЕ ОД ПОСЛЕДНИТЕ 3 НЕДЕЛИ, И 444 ПОЗИТИВНИ ОД 2.518 ТЕСТОВИ
Дваесет и еден пациент починат од ковид-19 се евидентирани во денешниот извештај на Министерството за здравство, но со забелешка дека од „евидентираните починати, 10 се со датум на смрт од претходните три недели денес пријавени во Институтот за јавно здравје“. Во извештајот се наведува дека починати се двајца пациенти... Читај понатаму
ФОНТАНИТЕ ОД „СКОПЈЕ 2014“ ОСТАНАА ВО ВАРДАР ДА ГО СОБИРААТ ЃУБРЕТО
Фонтаните од проектот „Скопје 2014“ поставени во реката Вардар никој не ги отстранува, иако веќе не функционираат и само собираат ѓубре. Двете фонтани си стојат во коритото на реката, а не работат, односно градските власти не ги пуштаат на лето да прскаат. Околу нив постојано има собрано ѓубре кое... Читај понатаму
БРОЈКАТА НА НОВИ КОВИД ПОЗИТИВНИ НАМАЛЕНА ЗА 28 ОТСТО ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ
Бројката на нови позитивни случаи на ковид-19 во земјава во периодот од 18 до 24 јануари е намалена за 28 отсто во споредба со претходната недела, т. е. регистрирани се 1.727 нови позитивни случаи од 34 градови, стои во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Од 18... Читај понатаму
ПО 300 БИЛЕТИ ЗА ЕДНО ВОЗЕЊЕ СЕ ПРОДАВААТ ДНЕВНО ВО АВТОБУСИТЕ НА ЈСП „СКОПЈЕ“
Вкупно 105.000 билети за едно возење се продадени во автобусите на ЈСП „Скопје“ изминатава година. Билетот за едно возење беше пуштен во продaжба во февруари лани, што значи дека во просек дневно 300 патници се возеле во јавниот превоз со оваа карта која чини 50 денари. Од јавното сообраќајно... Читај понатаму
СЕМЕЈСТВО ОД СКОПЈЕ БИЛО ЗАВЕАНО ВО ВИКЕНДИЧКА НА ПОПОВА ШАПКА, ПА ГИ СПАСУВАЛА ПОЛИЦИЈА
Снежното невреме кое деновиве владееше на Шар Планина предизвика вистинска драма за семејство од Скопје кое останало завеано во нивната викендичка на Попова Шапка. Изобилството на снег, а посебно силниот ветар кој дувал, создал големи навеви од снег со што бил завеан дел од патот во викенд населбата. Поради... Читај понатаму