Агенда.мк

контент агрегатор

(Видео) Јолевски: „Бесачи“ е црна комедија, а ликовите се насилници
Следната недела, на 24 септември, во МНТ ќе се одржи премиерата на претставата „Бесачи“ од британско-ирскиот автор Мартин Мекдонa, во режија на бугарскиот режисер, Јавор Грдев. Пред премиерата, актерот Ѓорѓи Јолевски, говори за темата на претставата, соработката со режисерот и неговите очекувања за приемот на публиката. „Бесачи“, според Јолевски,... Читај понатаму
Вошка доби име по лик од „Господар на прстените“
Вошка долга два милиметри на Нов Зеланд доби име по ликот Фродо Багинс од приказната „Господарот на прстените“. Името на новооткриените растителни вошки е Psylla frodobagginsi. Според пронаоѓачите, инсектот е долг скоро два милиметра, а бидејќи ги потсетила на познатиот хобит – човек со мал раст. Откритието е тема... Читај понатаму
Погача со ајвар, спанаќ и сирење
Потребни состојки: 1 кг брашно500 мл млеко200 мл масло2 жолчки1 коцка свеж квасец1 лажичка шеќер2 лажички сол1 прашок за печиво1 јајце за премачкувањесусам,ким или мак за наросување одозгора фил1: ајварфил2: сирење со спанаќ Начин на подготовка: Од вкупната количина брашно одземете две лажици, додадете лажичка шеќер, малку млако млеко... Читај понатаму
Од Светската здравствена организација велат дека светските лидери намерно ги игнорираат нивните препораки
Експерти од Светската здравствена организација на заедничка средба со претставници од Светска банка, излегоа со заеднички извештај наречен „Свет во ризик“ во кој наведуваат дека светските лидери намерно ги игнорираат нивните препораки. Како последица на тоа експертите предупредуваат дека би можело да се случи епидемија во која би можела... Читај понатаму
Се самоуби вонбрачниот син на Шабан Шаулиќ
Синот на фолк-пејачот Шабан Шаулиќ, Александар, се самоубил откако си пукал со пушка во главата, пишуваат српските медиуми. Александар е вонбрачен син на Шабан, што го добил по кратката врска со Ана. Мајката никогаш не му кажала на синот кој му е таткото, а Александар тоа го дознал дури... Читај понатаму
(Видео) Јордан Митев среде Милано пее народно
Фолк-пејачот Јордан Митев го промовира спотот за неговата најнова песна, „За тебе“. Видеото е снимено на неколку локации во Милано, а го работеше „By Zati“. Песната е со модерен фолк-звук, а нејзин комплетен автор е Митев. „Спотот го снимавме во Милано, бидејќи самата песна и нејзиниот помодерен звук го... Читај понатаму
„Со 100 денари ги туркав деновите, затоа денес им давам на оние што немаат“ – искрено со Панчо од ДНК
Текстописец, автор на љубовни песни, аренби-пејач и диџеј. Башка аеродромец, страстен навивач на МЗТ и „Хајдук“. Панчо од ДНК, или Владимир Блажев, е една од оние личности со кој муабетот едноставно ви оди. Диџеј Шорти (прекарот го добил во Аеродром оти не е многу висок) зад себе има куп... Читај понатаму
(Видео) По грешките со Ливерпул, голманот Кариус беше кобен и за Бешикташ
Германскиот голман Лорис Кариус кој неславно се прослави во големото финале во Лига на шампиони во 2018 година, меѓу Ливерпул и Реал Мадрид, повторно направи грешка на теренот, овој пат во елитното фудбалско натпреварување Лига Европа. Сега настрада неговиот нов тим Бешикташ, кој во рамки на првото коло загуби... Читај понатаму
Лејди Гага ќе глуми во хорор филм
Пејачката Лејди Гага се спрема за нова улога, овојпат во хорор филм, пренесува USweekly. Таа ќе ја глуми Одри во новата верзија на филмот „Малата продавница на ужасот“. Ова ќе биде втора улога на Гага, која доби позитивни критки за улогата во филмот „Ѕвездата е родена“. Неодамна пејачката изјави... Читај понатаму
„Син ми не ми верува дека Роналдо ме молеше за храна“, раскажа готвачката која го хранела фудбалерот
Паула Лека жената која во минатото го хранела Кристијано Роналдо, ја прифати поканата за вечера, која фудбалерот во своето неодамнешно интервју, јавно ја испрати до сите жени кои му помогнале во минатото. Фудбалерот во неодамнешното телевизиско интервју со Пирс Морган, откри за големиот број на пикантерии од неговиот живот... Читај понатаму