Агенда.мк

контент агрегатор

По наглите промени на времето – Временска до крајот на јули
Сончево и потопло време со мала до умерена облачност не очекува денеска во Македонија. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималните температури од од 8 до 17 степени, додека максималните температури на воздухот од од 26 до 33 степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје, сончево... Читај понатаму
Заев тврди дека не се слушнал со Катица: Секој кој згрешил ќе одговара
Премиерот Зоран Заев вчера на прес-конференција ги охрабри судиите да одлучуваат строго по закон и Устав бидејќи, како што рече, не должат никому ништо. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски побара притвор за Катица Јанева, а пратеникот Костадин Костадинов пак побара одговор од Мицковски дали имал средба со еден од... Читај понатаму
Некои во Охрид некои во Италија – Каде ќе одат на одмор македонските политичари
Охрид, Хрватска, Италија се само дел од дестинациите каде летово ќе патуваат за да ги наполнат батериите македонските политичари.  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе користи неколкудневен одмор со неговото семејство во Август во Хрватска, пишува Точка. За разлика од него, министерот за Информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски ќе... Читај понатаму
Александар Маленко доби кривична пријава
Претседателот на Националната пливачка федерација, Александар Филипчев поднесе кривична пријава за Маленко поради измама и злоупотреба. Претседателот на Националната пливачка федерација се одлучил на ваков чекор за да стави крај на манипулациите на Маленко, откако на  барање на пливачките клубови во Македонија беше свикано вонредно собрание на кое се... Читај понатаму
Куновска: Ја разрешивте Викторија зошто не прифаќаше ургенции за вработување
Екс пратеничката на СДСМ, Софија Куновска, се приклучи на критиките кои следат откако премиерот Зоран Заев соопшти дека со разрешувањата ќе биде опфатена и директорката на Драмски театар, Викторија Рангелова. -Драмски? Затоа што она не ви ги прифаќаше ургенциите за вработувања?, напиша кратка критика Куновска на Фејсбук. Владата по... Читај понатаму
Далгариан: Мицотакис ќе го блокира Скопје колку што ќе му дозволат НАТО и ЕУ
Најавениот притисок врз Северна Македонија од страна на новата грчка Влада на премиерот Кирјакос Мицотакис ќе зависи од тоа колку ќе и дозволат НАТО и ЕУ, имајќи предвид дека двете алијанси сакаат брз и непречен прием на земјата, оценува американскиот аналитичар Џек Далгариан во авторски текст за „Неоскосмос“. Далгариан... Читај понатаму
Катица Јанева и денеска не се појавила на работа
Шефицата на СЈО Катица Јанева трет ден не се појавила на работното место во Специјалното јавно обвинителство. Се очекува дека Јанева извесен период нема да оди на работа, односно дека ќе отвори боледување или ќ си го земе годишниот одмор. Засега нема информации колку ќе отсуствува Јанева и дали... Читај понатаму
Ахмети се сретна со Брнс: ДУИ продолжува со реформите за доброто на граѓаните
Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, во Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје, оствари средба со новата амбасадорка на Америка во Македонија, Кејт Мари Брнс. Ахмети и честиташе на Амбасадорката Брнс за новата должност, изразувајќи убедување дека успешната соработка со САД ќе продолжи и во иднина... Читај понатаму
Температурите утринава низ Македонија – Подгответе се за промена
Сончево и потопло време со мала до умерена облачност не очекува денеска во Македонија. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималните температури од од 8 до 17 степени, додека максималните температури на воздухот од од 26 до 33 степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје,... Читај понатаму
ФОТО: Ќе се веат знамиња – Коњаниците се подготвуваат за Илинденскиот Марш
Дваесет коњаници се избрани на конкурсот за пријавување учесници на традиционалниот Илинденски марш што оваа година ќе се одржи по 41-ви пат, под покровителство и финансиска поддршка од општина Аеродром и Град Скопје. Коњаниците почнаа интензивни подготовки покрај кејот на реката Вардар.  Коњаничкиот марш како и секоја година ќе... Читај понатаму