Агенда.мк  агреагтор лого
Специјализантка по Инфектологија: Помогнете ни и нам кои сме во првите борбени редови грижејќи се за нашите и ваши најблиски
Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил сподели апел од специјализантка по Инфектологија, до сите граѓани со цел да им се помогне на оние кои се во првите борбени редови, грижејќи се за нашето здравје. -Помогнете ни и нам кои сме во првите борбени редови грижејќи се... Читај понатаму
Владимир Панчевски осуден на 3 и пол години затвор
  Во Основниот суд во Велес по десетчасовната судска расправа поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд Владимир Панчевски е осуден на 3 год и 6 месеци затвор. Панчевски во завршните зборови на својата одбрана рече дека сите судии биле вклучени во предметите, и дека во својот исказ кажал од кои причини... Читај понатаму
На некои места невремето се уште трае- моменталната состојба во градови низ Македонија
По неверемето со силен дожд и град што попладнево го зафати Скопје, во некои делови од земјава се уште има услови за нестабилно време. На некои места невремето се уште трае, а ова е моменталната состојба и температури по градовите низ Македонија. Читај понатаму
Тинејџер се пофали на „Тик Ток“ дека пали во природа- МВР засега нема поднесено пријава
На социјалните мрежи се појави видео од тинејџер – пироман од Скопје кој со запалка потпалува грмушки и го снима пожарот кој го предизвикал, фалејќи се со своето „дело“ на Тик- Ток.  Корисниците на социјалните мрежи масовно го споделуваат видеото од пироманот, со надеж дека институциите ќе го истражат случајот.... Читај понатаму
Верификациската комисија му предложи на Собранието да ги верифицира мандатите на новоизбраните пратеници
 Верфикациската комисија, која денеска ја избра Собранието на првата конститутивна седница, констатира дека нема основ за оспорување на изборoт на ниту еден од 120-те пратеници. Согласно член 13 од Деловникот на Собранието, Верификациската комисија му предлага на Собранието да ги верифицира мандатите на избраните пратеници. За претседател на Комисијата,... Читај понатаму
Таравари: Зад протестите за депонијата Русино се вмеша политиката и се бара инцидент по секоја цена
Политички партии, чија крајна цел е да предизвикаат инцидент во Гостивар ги наговараат лицата кои протестираат и ја блокираат депонијата Русино да предизвикаат инциденти. Обвинувањата ги искажа градоначалникот на општина Гостивар во одговрите на прашањата поврзани со последните случувања и како ќе се решава проблемот со депонирањето на смет... Читај понатаму
Снег на Алпите, невреме во регионот- Студена воздушна маса и силно невреме се движи кон Македонија
Интензивни врнежи од снег на Европските Алпи, големо невреме во регионот, се во склоп на студената воздушна маса која се спушта од север. Невремето во регионот ќе продолжи и понатаму, а истото полека се спушта и кон Македонија, па така од утре следува период на доста нестабилно и посвежо... Читај понатаму
По Скопје, УХМР соопшти кон кој град во земјава се движи невремето
По неверемето со силен дожд и град што попладнево го зафати Скопје, во северните делови од земјава се уште има услови за нестабилно време. Како што велат од УХМР за МИА, нестабилната воздушна маса во моментов се движи кон Куманово. -Скоската котлина потпладнево ја зафати нестабилна облачна маса проследена... Читај понатаму
Момчињата од кои едното се удави не носеле елеци за спасување додека се возеле на педалинка – на плажата во Претор немало ни спасувач
Момчињата од кои едното се удави не носеле елеци за спасување додека се возеле на педалинка – на плажата во Претор немало ни спасувач | Press24 Читај понатаму
Агенција за заштита на лични податоци: ДИК направила повеќе пропусти за заштита на личните податоци
Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна комисија, при вонредната супервизија поради хакирањето на веб-страницата на ДИК на денот на одржување на изборите, 15 јули. АЗЛП утврдила дека ДИК не применила соодветни технички и организациски мерки... Читај понатаму