Агенда.мк  агреагтор лого
Научниците тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух и бараат СЗО да ги промени препораките, но за СЗО доказите се неуверливи
Светската здравствена организација наведува дека новиот коронавирус првенствено се шири од лица на лица по капков пат, од нос и уста на заразеното лице при кивање, кашлање или зборување. Во отворено писмо до СЗО, кое потписниците планираат да го објават во научно списание идната недела, 238 научници од 32... Читај понатаму
Институт за јавно здравје: Правила кои треба да ги имате на ум, доколку одите на плажа
Поблиската и подолга интеракција со луѓето кои не живеат заедно го зголемува ризикот.  Колку повеќе поединецот комуницира со луѓе со кои не живее и колку е поблиска и подолга секоја интеракција, толку е поголем ризикот да се зарази со вирусот КОВИД-19. Овие три сценарија покажуваат како ризикот од ширење... Читај понатаму
ТЕГОБИТЕ СЕ СЛИЧНИ: Како да разликувате стомачен од корона вирус?
Инфекцијата со новиот коронавирус кај голем број заразени пациенти проследена е и со стомачни проблеми. Со оглед на тоа во летниот период почести се стомачните вирози, многу е важно да се разликуваат симптомите кои упатуваат на КОВИД-19 од обична „стомачна настинка“ или евентуално труење. Гастроентеролозите велат дека не е... Читај понатаму
НАУЧНИЦИТЕ ТВРДАТ: Коронавирусот мутираше и е шест пати позаразен, но не предизвикува тешка форма на болеста
Новиот коронавирус мутирал и во светот доминира неговата варијација која, според заклучокот на истражувачките тимови од Америка и од Велика Британија е од три до шест пати позаразана од оригиналниот сој на овој вирус со потекло од Кина. Варијацијата која денес ја предизвикува пандемијата со коронавирус, наречена D614G, покажала... Читај понатаму
Платнените маски мора да се перат по секоја употреба
Facebook Twitter Pinterest Viber WhatsApp ПЕРЕЊЕ ВО МАШИНА ЗА АЛИШТА Ако имате машина за перење и сушење алишта, тоа е одличен начин за стерилизација на маската. По секоја употреба, маската ставете ја во вреќичка за перење, за да не оштетат еластичните врвци од неа. Перете ја и исушете ја... Читај понатаму
ПОМАЛКУ СИМПТОМИ, ПОВЕЌЕ ПРОБЛЕМИ: Научниците сè уште ги збунуваат асимптоматските случаи на болни од КОВИД-19
Лицата кои се опоравиле од КОВИД-19, а дека се заразени воопшто и не знаеле бидејќи не почувствувале, ниту покажале некакви симптоми, се една од најголемите мистерии кои ја следат оваа пандемија предизвикана со ширење на коронавирусот. Додека не се открие барем приближниот број на асимптоматски пациенти, велат научниците, ќе... Читај понатаму
Спарното време ве убива? Овие 4 совети ќе ви помогнат
Поради спарината и големите жештини често се чувствуваме уморни и без сила. Помогнете си со едноставни совети: јадете лесна храна, пијте многу течности, избегнувајте тешки физички активности, но и не претерувајте со клима уредот. ХРАНЕТЕ СЕ ПАМЕТНО Понекогаш е толку жешко што немаме волја да јадеме, но за енергијата... Читај понатаму
ШТО ВЕЛИ СТРУКАТА: Можеме ли со гласно зборување или пеење да го шириме коронавирусот?
Ни се чини дека сите информации ни се на располагање, но толку многу работи за новиот коронавирус не знаеме. Она кое е сигурно е дека вирусот и натаму засилено се шири. Бројките се пред нас, но директорот на Центарот за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд смета дека... Читај понатаму
Што не чека во наредните денови, уште колку лица ќе се разболат и починат од КОВИД-19 во земјава? Вака тоа го предвидува статистиката
Што се случува со пандемијата, колку нови лица ќе се заразат во наредните денови и уште колку жртви ќе однесе новиот коронавирус во земјава? Ќе паѓа ли бројот на новозаболени? Еве што покажуваат алгоритмите. Институтот за глобално здравје при Медицинскиот факултет на Универзитетот во Женева и Центарот за наука... Читај понатаму
Ако досега сте се двоумеле, еве најдобар доказ како маската спречува пренос на зараза со коронавирус
Нова драматична визуелизација точно покажува зошто е добро да се носи маска со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус. Без маска, капките произведени за време на кашлањето може да се распрснат и до три метри, открила визуелизација, но со маска во најдобар случај таа оддалеченост се намалува... Читај понатаму