Агенда.мк  агреагтор лого
Има ли песна?
Во чест на сите оние кои околу себе наоѓаат музика дури и во најнеочекувани детали кои за останатите остануваат само неважни секојдневни фусноти. Знаат ли таквите колку се благословени? Читај понатаму
Како новинарите станаа агенти на шпионската држава
Оние кои порано се бореа против непотребно и прекумерно следење и шпионирање на своите сограѓани, за многу кратко време станаа промотори на кодошлук. Угледни медиумски аутлети сега промовираат новинарство кое се спроведува во соработка со разузнавачките и шпионски  служби. Читај понатаму
Ковид во пенисот близу вас
Докторите од Универзитетот излегоа со загрижувачка вест: на удар не се само, белите дробови, бубрезите и слични органи, секундарни за самодовербата на машкиот организам. Болно ни е и да ја замислиме локацијата на новиот PCR тест. Читај понатаму
Уште две години ќе се молиме за лаптопи и графички
Глобалната криза со компјутерски чипови може да трае уште две години, е предупредувањето што доаѓа од првиот човек на ИБМ. Читај понатаму
Започнува корнењето на 5Г опремата на Хуавеи во Британија
По речиси една деценија анализи и качувања по згради за да видат каде да ја постават 5Г опремата на Хуавеи, инженерите на Бритиш телеком деновиве ја започнаа 700 милиони долари вредната акција за вадење на истата оваа опрема и заменување со друга. Читај понатаму
27% од возрасните во ЕУ одбиваат да се вакцинираат против ковид-19
Просекот на ниво на Унијата е над една четвртина од возрасната популација, а во одредени држави, пример Франција, тоа знае да достигне и до 50%. Читај понатаму