Агенда.мк  агреагтор лого
Водич за блокада во ЕУ
ЉУПЧО ПОПОВСКИ Блокадата од страна на Унгарија и Полска на буџетот на ЕУ и помошта за корона кризата покажува колку е важен политичкиот интерес на политичките елити, а не оној на граѓаните. Дел од ова милје во ЕУ го користат и властите во Софија   (Колумна за Дојче веле)... Читај понатаму
И во 2021 ќе има ваучери за туризам
Мерката ваучери за домашен туризам ќе продолжи и следната година за што веќе се обзбедени средства во предлог-буџетот на Министерството за економија, кажа министерот за економија Крешник Бектеши во дебатната емисија „И што сега“ на Националната телевизија. Министерот кажа дека досега се искористени 46.000 ваучери за домашен туризам, а... Читај понатаму
Битиќи: Целиме кон исполнување на обврските од Зелениот договор
Владата тргна храбро во енергетска транзиција. Целиме да ги исполниме обврските од Зелениот договор 2050 на ЕУ, порача вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи на попладневниот панел што се одржа во рамки на Македонскиот енергетски форум 2020. Во своето обраќање, Битиќи посочи дека во... Читај понатаму
Бектеши: Продолжен рокот за аплцирање за грантови за туристичките агенции, ресторани за свадба, игротеки и ноќни клубови
Министерството за економија донесе одлука за една недела да го продолжи рокот за аплицирање за јавните повици за грантови за туристичките агенции, игротеките, рестораните за свадби, ноќните клубови, туристичките водичи како и за поврат на туристичка такса, кои се дел од Четвртиот сет мерки на Владата за поддршка на... Читај понатаму
Од Ковид-19 почина Рефик Зенку, дописник на МИА
Од последици на Ковид-19 денеска почина Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција. Зенку беше дописник за МИА од Кичево во изминатите девет години. За настаните во Кичево и околината известуваше до последен момент, додека не беше дијагностициран од коронавирусот. Зенку три недели се бореше со коронавирусот и се... Читај понатаму
Словенец со години го криел телото на покојната мајка поради пензијата
Словенечката полиција уапси 67-годишен маж, кој повеќе години го криел телото на покојната мајка, тврдеји дека е жива, за да ја добива нејзината пензија. Полицијата била алармирана од роднини на жената, која би имала 97 години, кои барале да ја посетат, а нејзиниот син постојано одбивал. Телото на починатата... Читај понатаму
Затворен ГП „Евзони’ поради штрајк
Денеска, раководителот на смена во полициската станица за граничен премин и ГН „Богородица“ е информиран од раководител на смена на ГП „Евзони“ дека поради 24- часовен штрајк на грчките царински служби, ГП „Евзони“ ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај од 5 часот на 24.11.2020  до 5 часот... Читај понатаму
Филипче на работен состанок со колегите од хируршките клиники и ковид центите на интерните клиники
Министерот за здравство  Венко Филипче попладнево се сретна со Александар Трајановски, директор на Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) и со директорите на ковид центрите од комплексот „Мајка Тереза“. – Оваа средба беше редовна коориданција околу отворањето на новите болнички капацитети... Читај понатаму
(Видео) Девојче падна од трети кат на куп снег, стана и замина
  Неверојатна сцена се одиграла во саботата вечерта во рускиот град Томск откако девојче на возраст од шест годни паднало од терасата од третиот кат, но благодарение на длабокиот снег на тревникот, преживеа и не се здоби со сериозни повреди. Падот го снимиле безбедносните камери од соседниот влез, па... Читај понатаму
Ковачевски: Времено се откажуваме од инвестиции во Белене, се насочуваме кон Александропулос
Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон инвестиции во гасна електрана во Александропулос. Во видео обраќање на Македонскиот енергетски форум, Ковачевски истакна дека со инвестицијата во Александропулос се очекува да се... Читај понатаму