Агенда.мк  агреагтор лого
Денеска починаа 41 пациент од Ковид-19, заразени уште 1.022
Нови 1.022 случаи на заболени од Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа, починати се 41 лица, а оздравени се 680 пациенти. Во последните 24 часа се направени 3.127 тестирања. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60.723, бројката на оздравени пациенти е... Читај понатаму
Кавга меѓу „браќата“ во Европската народна партија: Ковачев му рече на Мицкоски дека „лаже“
Бугарскиот европратеник порачува дека во рамките на ЕПП ќе покрене расправа за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ   Уште не беше пренесена во повеќето македонски медиуми изјавата на Христијан Мицкоски дадена денеска пред Владата, оти има „информација дека овој викенд се распарчува Македонија во Софија и се преговара за иднината на... Читај понатаму
Ангел Димитров се плаши дека интервјуто на Заев е само политичка игра
Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција Бгнес може да е игра на политичката сцена, смета шефот на бугарскиот тим од комисијата на  историчарите, Ангел Димитров. Во изјава за бугарското национално радио, Димитров вели дека за да се земе кажаното како сериозно, треба да има и нешто... Читај понатаму
Именуван првиот Афроамериканец за кардинал на Римокатоличката црква
 Папата Франциск денеска во Ватикан именува 13 црковни високодостојници на Римокатоличката црква, еден од нив е Вилтон Грегори, надбискуп на епархијата на Вашингтон, округ Колумбија, јави Ен-би-си њуз. Тој е првиот Афроамериканец во историјата на САД именуван на една од највисоките црковни служби во Католичката црква. Бискупот Грегори (72)... Читај понатаму
Најмалку три лица загинаа во поплави на Сардинија
Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како исчезнати во градот Бити во провинцијата Нуоро.   Според весникот „Ла Република“, жртвите се постара двојка и еден локален земјоделец кој бил заробен во камион.Овој регион беше погоден од... Читај понатаму
Заев: Немам закажано средба со Борисов
 – Премиерот Зоран Заев денеска изјави за ТВ 21 дека има закажано средба со неговиот бугарски колега Бојко Борисов. -Нема закажано средба помеѓу мене и Борисов. На ниво на работни групи под раководство на нашиот и бугарскиот министер за надворешни работи се разговара, вели премиерот. За десетина дена треба... Читај понатаму
Максим Димитроевски бара извинување за шовинистичките изјави на Каракачанов
Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски од СДСМ преку Фејсбук бара бугарскиот премиер Бојко Борисов да се огради од изјавата на вицепремиерот Красимир Каракачанов, кој по интервјуто на премиерот Зоран Заев рече дека „според стара бугарска изрека, на Бугаринот умот му доаѓа идниот ден, така и на колегата Заев“. Во спротивно... Читај понатаму
Србија возврати, го протера црногорскиот амбасадор во Белград
Министерството за надворешни работи на Србија соопшти вечерва дека, по повод прогласувањето на српскиот амбасадор во Црна Гора Владимир Божовиќ за персона нон грата, пристапиле на реципрочен начин. Според дипломатската нота која МНР на Србија ја упатило до црногорското Министерство за надворешни работи, амбасадорот на Црна Гора во Белград,... Читај понатаму
Половина од Бугарите не сакаат демократија. Никаде во Европа не е така
Дури 45 проценти од Бугарите (и речиси 100 отсто од приврзаниците на националистичките партии) претпочитаат силна рака на лидер кој „не го попречуваат парламентот и изборите“. А 35 отсто претпочитаат либерална демократија. Ова произлегува од новата студија на бугарскиот Центар за проучување на демократијата, објавува бугарската редакција на Дојче... Читај понатаму
Нов негативен рекорд во Грција со 121 починат од последици од Ковид-19
Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво, почина 121 лице, а намален е бројот на новозаразени, со 1.747 нови случаи, јави дописничката на МИА од Атина. Повторно, најголемиот број заразени е во Солун, 486. Во областа Атика, поширокиот регион... Читај понатаму