Агенда.мк  агреагтор лого
Мексико: 1.000 смртни случаи за 24 часа не се причина за вознемирување
  Претседателот на Мексико се обидува да го отстрани стравот кај граѓаните од епидемијата од корона вирус наведувајќи дека 1.000 смртни случаи во еден ден „не се причина за вознемирување“. Во средата вечерта министерот за здравство Уго Лопес-Гатал рече дека во Мексико за 24 часа регистрирани се 1.092 смртни... Читај понатаму
Фудбал: ФФМ го прекина натпреварувањето во Првата лига и во Купот за сезоната 2019/2020
На вонредната седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија одржана конференциски, имајќи ја во предвид целокупната епидемиолошка ситуација во земјата и фактот дека бројот на ново заболени секојдневно се зголемува, беа донесени следните одлуки: – Управниот одбор на ФФМ го прифати предлогот на Комисијата за натпреварување за... Читај понатаму
Во првиот квартал годинава стапката на невработеност 16,2 отсто
Стапката на невработеност во првиот квартал од оваа година изнесува 16,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во првото тримесечје од годинава, активното население во земјава изнесува 967.733 лица, од кои вработени се 811.106, а 156.627 лица се невработени. Според Државниот завод за статистика, од вработените... Читај понатаму
Мицкоски: Се распоредија специјалци како да сум светски терорист
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва на ТВ21 се извини за „грешката“ што во време на епидемија седеше во затворен дел од ресторан со друштво, наспроти мерките што ги воведе владата. Според Мицкоски, пред ресторанот се распоредила цела чета од единицата за специјални единици како да е еден од позначајните светски... Читај понатаму
Почна 80-часовниот карантин за најризичните и дневните рестрикции за останатите општини
Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце. Забраната за движење на граѓаните во овие општини ќе трае 80 часа, односно до понеделник... Читај понатаму
Обвинителството ќе води истрага за повикот на владиката Агатангел
Откако митрополитот на Повардарската епарјија, Агатангел, ги повика верниците масовно да дојдат во црковните храмови во петок и сабота за одбележување на Задушница, обвинителството во Велес отвори предмет по допрен глас. Повикот на владиката Агатангел беше пркосно спротивставување на мерките на државните и здравствените власти за зауздување на драматичниот... Читај понатаму
Научници: Лекот ибупрофен може да помогне во лечењето на корона вирусот
Научници: Лекот ибупрофен може да помогне во лечењето на корона вирусот Научниците направија испитување за да утврдат дали може лекот ибупрофен да помогне кај болните од корона вирус кои се во болница. За разлика од поранешните верувања, тие сметаат дека овој лек може да биде од голема помош. Тим... Читај понатаму
Петровска: Задоцнетата превенција и неказнувањето не доведе до оваа ситуација
Испраќањето на пораката – „нема да казнуваме“, широко ја отвори вратата за оние што не го почитуваат законот. Се почувствуваа заштитени од полицијата која треба да го чува редот во државата, рече вечерва дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Славјанка Петровска. Петровска во вечерашното гостување на „Вин – вин“ потенцира... Читај понатаму
Бујар Османи и ИВЗ се главни виновници за зголемување на инфицираните, обвини Мендух Тачи
Мендух Тачи, првиот човек на Демократската партија на Албанците, го впери прстот кон вицепремиерот Бујар Османи и Исламската верска заедница како главни виновници за зголемувањето на бројот на инфицираните од корона вирусот. „Мислам дека неодговорноста на Бујар Османи и на поранешната и сегашната Исламска верска заедница, кои направија огромен... Читај понатаму
(Галерија) Избори во време на корона – на Правниот факултет
И покрај корона кризата некои избори сепак се одвиваат. Со максимална безбедност и пертпазливост. На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во тек се изборите за сенатори за новиот Универзитетски сенат кои треба да завршат на 8 јуни, затоа што мандатот на сегашните сенатори им завршува некаде на крајот од... Читај понатаму