Агенда.мк  агреагтор лого
На некои мажи им е дозволено само една камила по разводот-Факти за неверојатните Таугер луѓе
Ако не знаете на што да помислите кога ќе го слушнете зборот „Туарег“, овој текст е дефинитивно за вас. Порчитајте неколку факти за овие неверојатни луѓе. Луѓето Туарег живеат во Северна Африка. Луѓето од Туарег се голема етничка група и немаат своја земја. Тие живеат на териториите на неколку... Читај понатаму
Илустрации за современиот свет што ќе не погодат длабоко во душата
Нашите зафатени животи не заслепија – криејќи го она што се случува околу нас. Затоа, на некој начин, сатиричните илустрации за современиот свет всушност можат да ни помогнат да се справиме со тоа што се случува. Тие може да разбудат чувство на сочуство и љубов кон луѓето и нашата... Читај понатаму
Експертите утврдија што може да открие вашето селфи за вас
Секој ден гледаме по стотици селфи фотографии од интернет корисници ширум светот, но не сме свесни дека од една фотографија можеме да откриеме многу повеќе отколку што мислиме. Според  истражување во Сингапур, едно „селфи“ кажува многу за вас, а ние ќе ви откриеме што. 1. Сака да се чувствува... Читај понатаму
Докторка открива за што најмногу се каат луѓето кои се на смртна постела
Иако би било убаво да го живееме животот правејќи го она што го сакаме без да се грижиме за тоа што мислат луѓето и без да мислиме на трошоците, тоа не функционира баш така, нели? Но како би знаеле ако никогаш не се обидеме? Според корисникот на TikTok @... Читај понатаму
Смешни и малку срамни работи кои сите сме ги равеле како деца
Не ли мислите дека детството е волшебно време? Кога ќе се појави носталгија, задоволство е да се сетите на одредени забавни мали навики што (скоро) сите ги имавме кога бевме деца. Овие вклучуваат зборување пред вентилаторот за да звучи како да сте „робот“ или да им ја сечете косата... Читај понатаму
Бариста предупредува во кој случај секогаш треба да го вратите кафето и да побарате ново
Некои од најголемите грешки што ги прават кафулињата се: кафе со лош квалитет, грешки во процесот на подготовка и прегревање на млекото. Не е изненадување што вкусовите и мирисите на кафе се разликуваат од место до место. Секако тоа не значи дека не треба никогаш да се напиеме кафе,... Читај понатаму
Добри вести за патниците: Европа е поврзана со мрежа на ноќни возови
Дури и за време на пандемија не застануваат напорите за подобри транспортни врски низ Европа, па штом коронавирусот стане минато, сè ќе биде повеќе од подготвено да се вратиме назад на патување. Новите ноќни линии, планирани за 2022 година, ќе ги поврзат Прага, Дрезден, Берлин, Амстердам и Брисел и... Читај понатаму
Сега е нивното време: Како да се заштитите од крлежи додека сте во природа?
Крлежите се мали животни од групата членконоги кои се хранат со крв и пренесуваат заразни болести. Иако нема потреба за паника, тие можат да бидат опасни за луѓето и треба да се избегнуваат. Еве неколку совети како да ги избегнете. Тие сакаат влажни подрачја и највеќе ги имаат во... Читај понатаму