Агенда.мк  агреагтор лого
Лампард ќе добие отказ доколку резултатите на Челзи не се подобрат
Тренерот на Челзи, Френк Лампард ќе добие отказ доколку резултатите на тимот не се подобрат наскоро, објави „Скај Спорт“. Клубот верува дека тимот не направил доволно напредок од летниот преоден рок. Јануарските натпревари со Лутон во ФА купот и со Вулверхемптон и Барнли во шампионатот ќе бидат решавачки за... Читај понатаму
Мнозинство пратеници гласаа за Законот за попис
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Усвоен е Законот, по цели 19 години Република Северна Македонија ќе спроведе попис, реагира СДСМ. ,, Ја поздравуваме одговорноста на пратениците преку носењето на ова законско решение. Државата, институциите, пред се Државниот завод за статистика, се подготвени и имаат капацитет да спроведат и ќе... Читај понатаму
Lupin е новата хит серија на Netflix
Серијата Lupin во продукција на Netflix, е модерна верзија на саканиот француски крадец џентлмен, а веќе се соочува со голема популарност на најпознатиот стриминг сервис. Со 70 милиони прегледи на светско ниво во својот прв месец, Lupin е нов рекордер кога станува збор за француските серии. Според актуелните трендови,... Читај понатаму
Секој ден 15.000 денари со новата наградна игра на …
• Четврток, 21 Јануари 2021 12:04 Во новата 2021 година, Браво кафе Премиум повторно ги наградува своите верни купувачи. Секој ден, 365 дена можете да освоите една од паричните добивки од 15.000 денари или некоја од останатите награди како телевизор, машина за перење, велосипед, фрижидер, микробранова печка и уште... Читај понатаму
Актерката Кристина Ричи жртва на семејно насилство, …
• Четврток, 21 Јануари 2021 12:38 „Дома не е безбедно за сите“ – ова честопати се потенцираше за време на пандемијата кога стануваше збор за жртвите на семејно насилство. Искуството на актерката Кристина Ричи е доказ дека тоа е навистина така. 40-годишната ѕвезда од „Семејството Адамс“ открила дека за... Читај понатаму
Фетаи во завршен збор за „Монструм“: Обидот на одбраната за поврзување на случајот со структури на МВР е целосно неточна теза
Обидот на одбраната за поврзување на возилото „опел омега“ и целата операција со структури на МВР, е целосно неточна теза и од правно-фактички и од правно логички-аспект, изјави денеска обвинителката Фатиме Фетаи во завршни зборови за случајот „Монструм“. Според Фетаи, ваквите обиди целосно паѓаат со исказите на сведоците и... Читај понатаму
Брнабиќ: Ќе и помогнеме на С. Македонија во регистрација на вакцината
Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Србија сака да им помогне на околните земји во однос на вакцинацијата против коронавирусот, потсетувајќи дека претседателот Александар Вучиќ и премиерот на Северна Македонија Зоран Заев се договориле Србија да и помогне на С.Македонија со 8.000 дози, јави дописникот на МИА од Белград.... Читај понатаму
Кристијано Роналдо стана најдобар стрелец во историјата на фудбалот
Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо синоќа постигна гол против Наполи (2:0) во Суперкупот на Италија. Овој погодок беше 760. за Португалецот на официјални натпревари за клубови и репрезентацијата на Португалија. Така, Роналдо го сруши светскиот рекорд за Чехот Јозеф Бикан, кој ја погоди мрежата на противниците 759 пати од... Читај понатаму
Хрват поправа стари велосипеди и им ги подарува на …
• Четврток, 21 Јануари 2021 11:45 Златко Џаковиќ се залага за голема хуманитарна мисија. Хрватот со големо срце поправа стари велосипеди и потоа им ги подарува на деца од социјално загрозени семејства. Посветениот механичар објави повик за донирање на стари велосипеди и велосипедски делови. Потоа, истите ги расклопува и... Читај понатаму
Матуранти ја бојкотираат наставата бараат помалку предмети на државната матура
Матуранти денеска не се вклучија во онлајн-наставата и во почетокот на второто полугодие од учебната година. Организирани од Средношколскиот сојуз, почнаа бојкот зашто бараат да полагаат два наместо четири (три екстерни и еден интернет предмет) од државната матура – спротивно на ставот на МОН дека оваа година нема да... Читај понатаму