Агенда.мк  агреагтор лого
Телеком ја креираше Skopje ZOO – апликација за дигитално искуство на сите посетители во Зоолошката градина Скопје
Онлајн билети, дигитална навигација и едукација за повеќе од 500 животни Откријте го шарениот и разновиден животински свет на Зоолошката градина – Скопје преку новата мобилна апликација Skopje ZOO, која од денеска е достапна на Play Store и App Store. Лансирањето на интерактивната апликација со која посетителите ќе добијат... Читај понатаму
Dave’s Kitchen: Домашен доматен сос
Доматниот сос од кујната на Давор, изобилува со богата арома на зачински билки кои го подобруваат вкусот. Користете го во текот на целата година како сос за паста, пица или додаток на Вашите омилени јадења. Потребни состојки: 30 кг домати, по можност јабучари 1 кг кромид, излупен од лушпата... Читај понатаму
Мурашко: Околу 14 проценти од тестираните на руската вакцина имаат благи поплаки
Од повеќе од 300 доброволци вакцинирани за време на испитувањата по регистрацијата на руската вакцина за Ковид-19, наречена „Спутник V“, само околу 14 проценти пријавиле замор, болки во мускулите или висока температура, изјави рускиот министер за здравство Михаил Мурашко за РИА Новости. – Повеќе од 300 луѓе се вакцинирани.... Читај понатаму
Атиџе Муратова се нуди преку Групер во туристичка тура на разговор со неа и пиење и гледање на кафе
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Атиџе Муратова, главниот лик во документарецот Медена земја кој се бореше за Оскар, Атиџе Муратова, стана туристичка атракција! ,,Enjoy Balkans ве води на Патот на Атиџе Муратова! 17% попуст на пакет аранжман кој вклучува пешачка тура по патот на Атиџе Муратова, последната жена во... Читај понатаму
Починаа 9 лица од Ковид 19 на возраст од 23, 29, 44 па до 71 годишна возраст
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50-Куманово 6-Штип 4-Прилеп 5-Тетово 7-Струга 3-Велес 1-Битола 4-Охрид 2-Гостивар 1-Струмица 9-Крива Паланка 1-Кочани 1-Берово 1-Делчево 2-Кичево 1 Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца... Читај понатаму
Нова голема наградна игра на Шпаркасе Банка …
• Вторник, 15 Септември 2020 13:53 Од денес започнува новата голема наградна игра „Шпаркирај нов автомобил“ наменета за корисниците на Mastercard картичките издадени од Шпаркасе Банка Македонија, кои со секоја трансакција на износ поголем или еднаков на 500,00 денари имаат можност да освојат некоја од вредните награди: Главна награда... Читај понатаму
КОВИД-19 се пренесува преку комарци и преку вода: 10 …
• Вторник, 15 Септември 2020 Преплавени сме со информации за трансмисијата на новиот коронавирус SARS-CoV-2. Но, додека некои од нив се вистинити и ни помагаат да се заштитиме, други се сосема неточни и ни создаваат паника, стрес и анксиозност. Еве некои популарни верувања меѓу луѓето за кои научниците и... Читај понатаму
Мозокот на космонаутите се менува во Вселената
Мозокот на астронаутите кои престојуваат на Меѓународната вселенска станица (МВС) се менува за тие да можат да се прилагодат на вселенските услови, објаснуваат руските научници. Се работи за новиот научен труд на Елена Томиловскаја – истражувачка на Институтот за медицински и биолошки прашања при Руската академија на науките. Во... Читај понатаму
Еколошките згради во Кина привлекуваат комарци и ги бркаат станарите
Станбените згради дизајнирани со бујна вегетација на балконите, се толку обраснати со „вертикална шума“ што сопствениците на становите избегнуваат да живеат во нив поради наезда од комарци. Блокот е изграден 2018-та година во Ченгду, главниот град на провинцијата Сечуан. Според интернет-страницата на сопственикот на имотот, сите 826 стана ставени... Читај понатаму
Министерството за правда ќе испрати нови барања за екстрадиција на Груевски и на обвинетите за „Монструм“
Министерството за правда во наредниот период ќе испрати нови барања за екстрадиција на сторители на кривични дела, за кои има нови околности или обвиненија. -Ќе укажеме на сите нови околности за да се обидеме да ги донесме оние кои се обиделе да избегаат или избегале од правдата, рече Маричиќ... Читај понатаму