Вашата дневна агенда
ПИТЕР ВАНХАУТЕ ИМПРЕСИОНИРАН: „Медена земја“ треба да биде пример за цел свет
Поранешниот посредник на ЕУ во преговорите за Договорот од Пржино, Питер Ванхауте радосен за „Медена земја“ и достигнувањата на документарецот кој вечерва ќе се бори за Оскар во две номинации. Ванхауте преку социјалните мрежи кажува колку е импресиониран од филмот, за кој вели дека е вистински пример за целиот свет... Читај понатаму
ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ДИГИТАЛЕН ИДЕНТИТЕТ: Oва ќе значи полесен и еднаков пристап, но и заштита од злоупотреби
Со помош на меморандумот со Мастеркард, граѓаните ќе дoбијат можност за дигитален идентитет.  Македонија е една од првите земји во светот, каде целото население добива можност за електронски идентитет. Во Владата денеска е потпишан меморандум за разбирање со Мастеркард. Меморандумот го потпишаа министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски, министерката... Читај понатаму
ДО КОГА ПАРТИСКИ ОБВИНУВАЊА: Несоодветниот третман на медицинскиот отпад ги кара партиите
 Собранието пред два дена едногласно со 62 гласа „за“ го донесе Законот за управување со отпад, а на политичката сцена не престануваат меѓусебните обвинувања кој е одговорен за несоодветниот третман на медицинскиот отпад во депонијата Дрисла и за користење на несоодветно гориво во индустриските капацитети што според екологистите е... Читај понатаму
(ВИДЕО) Две момчиња се тепаат, а стотици навиваат
На снимките објавени од самопрашај.мк може да се види како две момчиња се тепаат со боксерски ракавици, додека стотици го опкружуваат „теренот“ чекајќи го исходот. Тепачката се случила минатата недела во скопски Капиштец, а покрај малолетници, во публиката имало и возрасни луѓе. Очевидци велат дека ова не е првпат,... Читај понатаму
Јавните претпријатија трошат наши пари и затоа е важно да ги управуваат најдобрите
Замислете дека сте во продавница со намера да си купите зимска јакна. Ви се допаѓа јакна која чини 3.000 денари и решавате да ја купите мислејќи дека имате доволно пари во вашиот паричник. Ја земате јакната и одите на каса да ја платите, но кога го отворате паричникот гледате... Читај понатаму
Child & Family Foundation со донација за децата од Хондурас
Child & Family Foundation (Чајлд енд Фемили Фондацијата) направи огромна донација за децата од Хондурас. Имено, во последните неколку години фондацијата која е поддржана од myWorld (МАЈВОРЛД) и Cashback World континуирано придонесува со развој и нормална средина за децата од Хондурас. Пред неколку години започна со изградба на училиште... Читај понатаму
Екипите на ЈП Водовод и канализација – Скопје на терен по вчерашниот засилен ветер проследен со врнежи на дожд
По вчерашниот засилен ветер проследен со врнежи на дожд кој го зафати градот Скопје, од раните утрински часови екипите ЈП Водовод и канализација – Скопје започнаа со активности за расчистување и непречено функционирање на атмосферската канализационата мрежа.  Екипите на претпријатието вршат расчистување и проверка на функционалноста на сливниците и... Читај понатаму
Роберт Поповски од Трибината Агенда 20-24: Aлатката за отчетност на функционерите заштеди 10 милиони евра
Оваа влада е најтранспарентна влада досега, од првиот ден ги стави пред јавноста сите свои политики, истакна Роберт Поповски министер за комуникации, транспарентност и отчетност на Трибината Агенда 20-24 на тема Отворена власт, во организација на СДСМ. „Воведовме алатка за отчетност за трошоци на функционерите, со која трошоците на... Читај понатаму
ОД +20 НА -10: Нагла промена на времето овие два дена
Денес сончево до невообичаено високи температури за јануари а утре веќе нагла промена во временската прогноза. Метеоролозите од УМХР за денес прогнозираат пријатно време со температури кои на места ќе достигнат и до 20 степени Целзиусови. Од друга страна пак , веќе утре најавата носи снежни врнежи кои најизразени... Читај понатаму