Агенда.мк

контент агрегатор

Јанева ќе бара укинување на мерката притвор
Деновиве истекува и 30-дневниот притвор на Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервју за ТВ 21 вели дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката, а како гаранција ќе го понудат нејзиниот имот. Читај понатаму
Ladna отсега во нова амбалажа
• Понеделник, 16 Септември 2019 18:58 Природата постојано се менува, а секоја промена носи нешто ново што може да предизвика позитивен ефект, односно добра промена. Инспирирана од природата, Ladna направи промена и отсега ќе може да ја најдете со нов и модернизиран дизајн. Природната изворска вода Ladna, која се... Читај понатаму
Coca–Cola HBC и Пивара Скопје повторно прогласени за европски лидери во одржлив развој
Пивара Скопје, заедно со останатите членки на Coca-Cola HBC Групацијата повторно го освоија првото место во европската индустрија за пијалаци, според остварените резултати во одржливиот развој. Во годинешното рангирање кое го спроведува „Дау Џонс индекси за одржливост“ (The Dow Jones Sustainability Indices – DJSI – водечки глобален стандард за... Читај понатаму
Азар: Во Англија, поразите не ги сфаќаат трагично како во Шпанија
Еден од најдобрите фудбалери на светот, Еден Азар, кој е член на Реал Мадрид, во пресрет на почетокот на сезоната во Лигата на шампионите, кажа кои се разликите од играњето во Англија и Шпанија. -Не очекував дека шест сезони ќе играм за Челзи, убаво ми беше и затоа останав... Читај понатаму
Во Гостивар оформена ЕВН паралелка за средношколците од регионот
Уште едно средно училиште дел од платформата на ЕВН за поддршка на дуалното образовaние ЕВН за прв пат годинава им овозможи на учениците од полошкиот регион да станат дел од новата ЕВН паралелка. Во Општинското средно техничко училиште „Гостивар“, 20 ученика ќе бидат дел од првата генерација на електро-монтери... Читај понатаму
Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание
Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ. Заев посочи дека првпат слуша за предлогот и не сака да води преговори преку медиумите, но дека треба убаво... Читај понатаму
Јувентус може да го купи Иско од Реал Мадрид
– Што е сонот на секој полицаец?– Да си отвори приватна раскрсница. * * *Фатил Трпе нова женска и ја носи во кинески ресторан на полжави. Оваа не знаела како се јадат, па… Читај понатаму
ОХРИДСКА БАНКА СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЈА ПРОДОЛЖУВА ПРОМОЦИЈАТА НА СВОИТЕ ПРОИЗВОДИ СО ДОПОЛНИТЕЛНИ ПОВОЛНОСТИ ЗА СВОИТЕ КЛИЕНТИ
Почнувајќи од 15 Септември, Охридска банка АД Скопје воведува дополнителни промотивни услови на своите производи. Имено, станбениот кредит, кеш кредитот, како и хипотекарниот кредит кој ги нуди банката, сè до 31 Декември 2019 година, клиентите може да ги добијат со унапредени промотивни услови кои им овозможуваат олеснувања при купување... Читај понатаму