Агенда.мк  агреагтор лого
Beosound Emerge- високи аудио перформанси во мал и суптилен формат
Студиото Layer дизајнираше нов звучник за Bang & Olufsen, наречен Beosound Emerge кој испорачува аудио со високи перформанси од мал и суптилен формат. Овој звучник повеќе изгледа како предмет во домот, книга, отколку како парче технологија, а е направен од дрво, ткаенина и алуминиум. Beosound Emerge кој повеќе личи... Читај понатаму
Додека новото издание, Vive Pro 2 VR, задржува голем дел од естетиката и дизајнот на неговиот претходник, тајванската технолошка компанија HTC, ги зголеми перформансите со низа технички подобрувања. Неговиот нов Dual RGB LCD сега нуди 5K резолуции, со 120Hz за исклучително глатка игра. Видното поле на овој гаџет е... Читај понатаму
ИСТРАЖУВАЊЕ: Една доза АстраЗенека вакцина го намалува ризикот од смрт за 80 проценти
Според податоците за примена на вакцината на АстраЗенека, со една доза вакцина се постигнува  80 процентен помал ризик од смрт предизивикана од новиот коронавирус, информира во понеделникот јавното здравство на Англија. Нагласено е и дека новата анализа покажува дека заштитата од смрт со вакцината на Фајзер – Бионтек се... Читај понатаму
Нехоспитаизираните ковид пациенти имаат низок ризик од долготрајни последици, но повеќе се лекуваат кај матичен по инфекцијата
Нехоспитализираните пациенти со КОВИД-19 имаат низок ризик од сериозни, долгорочни последици од коронавирусната инфекција, но кај нив е забележано поголем број на посети кај матичниот лекар, како резултат на болеста, се наведува во истражувањето објавено во списанието The Lancet Infectious Diseases “Апсолутниот ризик од сериози акутни компликации по инфекцијата... Читај понатаму
Стомачен вакум е вежба заснована на дишење, која ќе ви овозможува да ги зајакнете вашите стомачни мускули без интензивна физичка активност. Или едноставно … помогнете си да изградите six-pack стомачни побрзо применувајќи ја оваа техника. Метод познат во пилатесот и јогата, може да ви помогне да го израмните стомакот,... Читај понатаму
Данијела Мартиновиќ со емотивна порака се огласи на социјалните мрежи по раскинувањето со Грашо
По 24 годишна цврста љубовна врска Данијела Мартиновиќ и Петар Грашо ја раскинаа својата врска и решија да се разделат за сега без многу помпезности и скандали. За сега и двајцата молчат и не даваат изјава во медиумите. Даниела заради промоција на нејзиниот спот сепак реши да напише статус... Читај понатаму
Поп пејачката Алтуна Сејдиу- Туна која на македонската пубилика и е позната по музичкото талент шоу „М2 – потрага по ѕвезди“ на својот профил споели фотографија веднаш по породувањето и со неа гордо напиша дека добила уште еден син. Во потот додаде: „Се молев на Бог да ми донесе... Читај понатаму
Hennessy V.S.O.P Privilège, со нов дизајн на шише направен од мозочни бранови
Уметникот Рефик Анадол, за науката и уметноста вели дека отсекогаш се гледале како спротивности, но според него во науката лежи доза на уметност. Па така тој за новата соработка со Hennessy V.S.O.P Privilège ги комбинира вештачката интелегенција и податоците собрани од наука. Овој уметник чија серија Melting Memories е... Читај понатаму
Најдобрите „Niche“ парфеми за мажи
За разлика од „Дизајнерските“ парфеми, како Chanel, Hermes, „Niche“ парфемите се направен од компании посветени и ориентирани кон создавање на парфем. Ова е еден вид на симбиоза на професија и страст. Овие произведувачи кои повеќе би се нарекле занаетчии, или специјалисти за парфеми имаат производство со помал обем, но... Читај понатаму
ПЕТ клучни чекори кои спречуваат мозочен удар
Единствената добра работа која може да се каже за мозочните удари е дека може да се избегнат. Имено, до 80 проценти од мозочните удар може да се спречат со усвојување на здрави животни навики и држење под контрола на ризик факторите за мозочен удар, истакнуваат стручњаците. Според мислењето на... Читај понатаму