Агенда.мк

контент агрегатор

ЛЕ: Минимални победи за Јунајтед, Ренџерс и Брага
Манчестер јунајтед настапите во Лига Европа ги стартуваше со тешко извојувана 1:0 победа над казахстанскиот клуб Астана, додека во истата група, Партизан херојски пред 20.000 деца стигна до 2:2 реми со АЗ Алкмар. Во Менхенгладбах пак, домашната Борусија доживеа понижувачки 0:4 пораз од дебитантот во ЛЕ, австрискиот Волфсбергер. „Ѓаволите“... Читај понатаму
Анѓушев: Платите растат како резултат на растот на економијата
Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев денеска истакна дека растот на економијата е резултат на растот на индустриското производство, градежништвото, земјоделството и трговијата и дека тоа сето тоа делува и на природен раст на платите. -Државниот завод за статистика денес објави дека бруто просечата плата во јули 2019... Читај понатаму
Протести низ целиот свет против климатските промени, милиони луѓе на улица (ФОТО+ВИДЕО)
Милиони луѓе низ целиот свет денес учествуваат во глобалните протести за климата. Во протестите се приклучија и градоначалниците на најголемите светски градови, Лондон, Париз, Њујорк, Лос Анџелес, Копенхаген… Демонстрантите ги повикаа светските водачи да преземат итна акција на самитот на ООН за климата за да спречат еколошка катастрофа. Протести... Читај понатаму
ШТО ЌЕ ЗАМИСЛИ ТОА ЌЕ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Момче од БиХ е првиот во регионот кој има протеза со која управува со помош на мислите (ФОТО)
Ермин Омеровиќ (19) од Јајце, БиХ е првиот пациент во регионот на кој му е вграден вид на вештачка протеза, која го достигнува врвот на современата технологија. Операцијата е напавена во Клиниката за ортопедија и трауматологија, пренесува Блиц.рс. Шефот на оваа Клиника, Џемил Омеровиќ, рекол дека Ермин доживеал ретка... Читај понатаму
Петнаесет илјади луѓе протестираа за климата во Брисел
Брисел, 20 септември 2019 (МИА) – Петнаесет илјади демонстранти се собраа во белгискиот главен град во рамки на глобалната акција за климатска заштита, овој пат на младите им се придружија и постарите. На иницијатива на движењето „Млади за климата“ кое неколку месеци организира неделни демонстрации низ цела Белгија, се одржа... Читај понатаму
Вработен во битолска Пошта украл над 760 илјади денари
Според информациите од МВР, осомничениот Д.Ј.(33) од Битола во периодот од 8.06.2018 до 21.02.2019, во повеќе наврати, присвоил износ од 761.558 денари, кои што му биле доверени при извршувањето на работните обврски. Со ова, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист за наведениот износ на штета на АД „Пошта на... Читај понатаму
Дојде и тој ден: Земјаните ги ослободуваат вонземјаните, Пентагон и американското воздухопловство предупредуваат дека нема да толерираат упад во Областа 51
Нешто што пред неколку месеци започна како шега на еден американски студент на Фејсбук, стана хит тема во светските медиуми кои се прашуваат што ќе се случи денеска во Областа 51 и дали навистина ќе има упад во воздухопловната база во Невада. Во јуни, студентот Мети Робертс ја покрена... Читај понатаму
Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран. – Само што воведовме санкции кон иранската национална банка, изјави Трамп на средбата со австралискиот премиер Скот Морисон. Саудиска... Читај понатаму
Kanye West е новиот најплатен хип-хоп музичар во светот
Популарните Yeezy патики го доведоа Kanye West на врвот за првпат, со феноменална заработка од 1,5 билиони долари од продажба во 2019 година. Kanye West е прогласен за најплатен хип-хоп музичар за 2019 според магазинот Форбс, што претставува огромен успех во неговата музичка кариера. Минатата година, Џеј Зи ја имаше титулата... Читај понатаму
Мицкоски: Власта не сака договор за ЈО, нова лидерска можна ако има приближување на ставовите
На власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство, СДСМ сака да го закочи целиот процес. Не сакаат да се договориме затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во пресметката со политичките неистомисленици. Не сум оптимист, убеден сум дека не сакаат да има договор, истакнува лидерот... Читај понатаму