Агенда.мк

контент агрегатор

ШТО ЌЕ ЗАМИСЛИ ТОА ЌЕ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Момче од БиХ е првиот во регионот кој има протеза со која управува со помош на мислите (ФОТО)
Ермин Омеровиќ (19) од Јајце, БиХ е првиот пациент во регионот на кој му е вграден вид на вештачка протеза, која го достигнува врвот на современата технологија. Операцијата е напавена во Клиниката за ортопедија и трауматологија, пренесува Блиц.рс. Шефот на оваа Клиника, Џемил Омеровиќ, рекол дека Ермин доживеал ретка... Читај понатаму
Петнаесет илјади луѓе протестираа за климата во Брисел
Брисел, 20 септември 2019 (МИА) – Петнаесет илјади демонстранти се собраа во белгискиот главен град во рамки на глобалната акција за климатска заштита, овој пат на младите им се придружија и постарите. На иницијатива на движењето „Млади за климата“ кое неколку месеци организира неделни демонстрации низ цела Белгија, се одржа... Читај понатаму
Вработен во битолска Пошта украл над 760 илјади денари
Според информациите од МВР, осомничениот Д.Ј.(33) од Битола во периодот од 8.06.2018 до 21.02.2019, во повеќе наврати, присвоил износ од 761.558 денари, кои што му биле доверени при извршувањето на работните обврски. Со ова, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист за наведениот износ на штета на АД „Пошта на... Читај понатаму
Дојде и тој ден: Земјаните ги ослободуваат вонземјаните, Пентагон и американското воздухопловство предупредуваат дека нема да толерираат упад во Областа 51
Нешто што пред неколку месеци започна како шега на еден американски студент на Фејсбук, стана хит тема во светските медиуми кои се прашуваат што ќе се случи денеска во Областа 51 и дали навистина ќе има упад во воздухопловната база во Невада. Во јуни, студентот Мети Робертс ја покрена... Читај понатаму
Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран. – Само што воведовме санкции кон иранската национална банка, изјави Трамп на средбата со австралискиот премиер Скот Морисон. Саудиска... Читај понатаму
Kanye West е новиот најплатен хип-хоп музичар во светот
Популарните Yeezy патики го доведоа Kanye West на врвот за првпат, со феноменална заработка од 1,5 билиони долари од продажба во 2019 година. Kanye West е прогласен за најплатен хип-хоп музичар за 2019 според магазинот Форбс, што претставува огромен успех во неговата музичка кариера. Минатата година, Џеј Зи ја имаше титулата... Читај понатаму
Мицкоски: Власта не сака договор за ЈО, нова лидерска можна ако има приближување на ставовите
На власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство, СДСМ сака да го закочи целиот процес. Не сакаат да се договориме затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во пресметката со политичките неистомисленици. Не сум оптимист, убеден сум дека не сакаат да има договор, истакнува лидерот... Читај понатаму
Азманов: Боки 13 ми се закануваше со документи од СЈО и од Финансиска полиција
Бизнисменот Зоран Азманов денеска беше во Јавното обвинителство, каде даде исказ во врска со случајот „Рекет“, при што нагласи дека во обвинителството бил да го дополни исказот. Бизнисменот истакна дека Бојан Јовановски, еден од осомничените во „Рекет“ му се заканувал дека ќе објави документи од СЈО и од Финансиската... Читај понатаму
И ШТИП ЌЕ ЈА ВИДИ ЦЕЦА: Почнува штипска „Пастрмајлијада“
Со сечење на џиновската пастрамајлија вечерва почнува манифестацијата штипска „Пастрамајлијада“. Манифестацијата вечерва во 20.30 часот официјално ќе ја отвори градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски. На штандовите на угостителските објекти, кои ќе бидат поставени од крстосницата Дујле до камениот мост кај населбата „8 Ноември“ ќе се нуди познатиот штипски... Читај понатаму
Несудениот „вардарец“ се прости од фудбалот
Поранешниот напаѓач на Тотенхем и Манчестер јунајтед, Димитар Бербатов објави дека се повлекува од фудбалот, 18 месеци откако си замина од индискиот клуб „Керала бластерс“, ставајќи крај на 20-годишната кариера. 38-годишниот најдобар стрелец во историјата на Бугарија, во кариерата играше и за ЦСКА Софија, Баер Леверкузен, Фулам, Монако и... Читај понатаму