Агенда.мк

контент агрегатор

Младеновски: Медијацијата е дискретна и ја чува приватноста и добрите односи меѓу странките
И Претседателот на Комора на медијатори на Република Северна Македонија, м-р Славе Младеновски, како пионер во процесот на медијација, во интервју за АКО.мк зборува за напорите таа да се доближи до бизнисот и другите странки во евентуален меѓусебен спор, нејзината исплатливост, компетентност, дискретност и ефикасност. За АКО.мк ги пренесе... Читај понатаму
Заврши првиот ден од самитот, уште нема договор за Македонија и Албанија
18.10.19   02:03 Прочитано : 1 Print This Article Портпаролот на претседателот на Европскиот совет, преку Твитер извести дека некаде после 1:30 заврши првиот ден од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел. Изготвени се заклучоци за воената интервенција на Турција во Сирија, но нема ни збор за проширувањето... Читај понатаму
Тешките преговори за Македонија и Албанија продолжуваат и во текот на ноќта, најверојатно одлуката ќе се одложи за на пролет
18.10.19   01:32 Прочитано : 0 Print This Article Франција, Холандија и Данска се чини дека се изолирани во тешките преговори за Северна Македонија и Албанија, според функционер кој за дискусијата на лидерите го брифирал известувачот на „Политико“, пренесува „Либертас“. Франција беше единствената земја што се спротивстави на започнувањето... Читај понатаму
Условено одложување на почетокот на преговорите до следниот самит на ЕУ?
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Франција бара од Македонија во следните шест месеци да спроведе дополнителни реформи, за да одобри почеток на преговори со ЕУ. Иако не се наведува за кои реформи точно станува збор, агенцијата Асосиејтед прес пренесува таков став на висока француска дипломатка искажан вечерва, пренесува Дојче... Читај понатаму
Телма дознава:   Расправа за датум во април- навестува дискусијата на ЕУ лидерите
Македонија Во април 2020 Унијата најверојатно ќе решава кога Македонија ке добие датум за преговори дознава Телма од извори на состанокот на европските лидери во Брисел. Сепак заклучокот се уште не е донесен но во оваа насока се движи дикусијата, потврдуваат истите извори. Читај понатаму
Самит на ЕУ: Франција ќе и даде шест месеци на Македонија да спроведе дополнителни реформи?!
18.10.19   00:47 Прочитано : 0 Print This Article Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел, откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи, пишува Дојче веле. Франција бара од Македонија во следните... Читај понатаму
A1 за припејд сегментот во мобилната телефонија- 10GB за опуштено сурфање
А1 Македонија го збогатува своето припејд портфолио во мобилната телефонија и објавува нова, атрактивна понуда со која од денеска, припејд корисници кои ќе активираат нова, специјална А1 СИМ картичка добиваат 10 GB интернет и неограничени разговори и СМС пораки кон сите национални мрежи. Со оваа најнова понуда, А1 излегува... Читај понатаму
NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на NOT A PARFUME SUPERDOSE во стилот на Studio 54
Вчера со почеток во 19 часот во парфимеријатa Anabella Мериот се одржа официјалната промоција на два нови парфеми од брендот Juliette has a gun: „In the Mood for Oud“ и „Not a parfume“.  NOT AN EVENT, тематски настан, гости кои уживаа во идејата дека за момент се дел од... Читај понатаму
Фејсбук страната „Мисија“ повторно шири лажни вести, говор на омраза, етничка нетрпеливост и анти-еу содржини
Оваа анализа има за цел да покаже кој е начинот на кој оваа и слични фејсбук-страници преку нивните објави влијаат на јавното мислење. Притоа, предмет на анализа се содржините на објавите кои се креирани од администраторите на оваа фејсбук-страница, а не актерите на кои истите им се импутираат, употребуваат... Читај понатаму
Со користење на апликацијата HalkEco на ХалкБанк граѓаните само за еден ден обезбедија засадување на 22 дрвja
За само еден ден откако официјално беше претставена новата мултифункционална мобилна апликација HalkEco на Халкбанк, истата ја имаат симнато 1.242 граѓани кои за 24 часа успеаја да обезбедат нови 22 дрвja што Халкбанк ќе треба да ги засади. Сите оние што започнаа да ја користат апликацијата додека пешачат, трчаат,... Читај понатаму