Вашата дневна агенда
5 начини да го направите домот пријатен и релаксирачки кога сте во домашна изолација
Претворете го вашиот дом во вистинска тврдина За да го намалиме стресот и да го направиме престојот дома колку што е можно попријатно, треба да го направиме нашиот дом како најрелаксирачко место во светот за нас. Еве како да го направите тоа во овие 5 лесни чекори: Изберете ја... Читај понатаму
УЖАСНА СНИМКА ОД ЊУЈОРК: Со вилушкар ги товараат починатите од коронавирус во ладилници (ВИДЕО)
Америка стана земја со најголем број на заболени од коронавирусот во светот, со над 145.000 потврдени случаи, додека бројот на жртвите порасна на 2.600. Една ужасна снимка од болницата во Бруклин покажува колку ситуацијата е сериозна. Имено, вилушкар ги превезува телата на починатите, а потоа ги става во камион... Читај понатаму
Осум здравствени работници и двајца пациенти се заразени во Институтот за рехабилитација во Козле
Дваесет и шест нови случаи бележиме денеска од КОВИД-19. Нов град во кој се појави вирусот е Крива Паланка, каде е заразено едно лице. Добра вест е што се испишани девет пациенти и се упатени на домашен третман, рече министерот Венко Филипче, на денешната прес-конференција. Денеска почина 79-годишен маж... Читај понатаму
ФИЛИПЧЕ: Добра вест е што се излекувани 9 пациенти од коронавирус
-Добра вест е што од денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се испишани 9 пациенти (8 од Дебар и 1 од Скопје) кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат. Нивната здравствена состојба е добра и тие заминаа дома, рече на денешниот... Читај понатаму
ВО ЖИВО: Погледнете го новиот прес на министерот …
• Понеделник, 30 Март 2020 16:50 Венко Филипче ја одржува редовната прес-конференција. Министерот за здравство ќе информира за ситуацијата со Ковид-19 во земјата. Прес на Венко Филипче (18:00) Во изминатото деноноќие регистрирани се 26 нови случаи на коронавирус. За жал, имаме уште еден смртен случај, но имаме... Читај понатаму
ГО ПРЕЖИВЕАЛ И ШПАНСКИОТ ГРИП, А СЕГА И КОВИД-19, 101 годишен старец од Римини пуштен од болница
Еден 101-годишен маж беше пуштен од болница, откако се опоравил од КОВИД-19. Ова го објави заменик градоначалникот на италијанскиот град Римини, Глорија Лиси. Старецот, идентификуван само како „господин П.“, бил примен минатата недела во болницата во Римини во североисточна Италија, откако бил тестиран и се покажало дека е позитивен... Читај понатаму
ВЕТЕРИНАРИТЕ СМИРУВААТ: Домашните миленици не го пренесуваат коронавирусот на луѓето
Мачките и кучињата, најчестите милиници на луѓето не може да го пренесат новиот коронавирус, односно Ковид-19 на луѓето, но може да бидат позитивни на тестот, бидејќи може да се заразат од својот сопственик, велат ветеринарите. Во време кога од ден на ден се повеќе се зголемува загриженоста кај оние... Читај понатаму
Домашните миленичиња во викенди може да се шетаат и од 20-20.30 часот, најмногу 100 метри од домот
Од претстојниот викенд ќе биде дозволено шетање на милениците од 20 до 20.30 часот, најмногу до 100 метри оддалеченост од живеалиштето, без групирање – ова е одлучено денеска на седница на Владата. Премиерот Оливер Спасовски соопшти на неговиот твитер-профил, а измените на уредбата за ограничено движење е донесена со... Читај понатаму
Телефонска психолошка поддршка и за онколошките пациенти
Министерството за здравство информира дека активно продолжува психолошката поддршка и советување на онколошките пациенти и во периодот со справувањето на коронавирусот во нашата земја. Во соработка со Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија и Комората на психолози на Република Северна Македонија, пациентите можат во секое време да се јават... Читај понатаму
ВАША ОРДИНАЦИЈА: Што се автоимуни болести?
Д-р мед.сци. Маја Милованчева-Поповскаинтернист-нефрологПЗУ Промедика Медикал Центар Имунолошкиот систем штити од патогени микроорганизми, прави разлика меѓу “свое” и “туѓо.”Автоимуни болести се јавуваат кога имунолошкиот систем “по грешка” ги напаѓа и уништува здравите ткива на телото, кога природниот одбранбен систем не прави разлика меѓу сопствени и туѓи клетки, ги препознава... Читај понатаму