Агенда.мк

контент агрегатор

Натура чизкејк со индиски ореви и боровинки (посно, без печење)
Поздрав десерт, здравје…Изобилие од суво и свежо овошје и јаткасти плодови, прав погодок за посни денови и за енергетска стабилност во поглед на корисни шеќери и потребни нутритивни елемени. Уживајте! Подготовка1. Индиските ореви ги покиснуваме во вода неколку часа претходно. Истото го правиме и со урмите.2. Миксот од Натура... Читај понатаму
Пилешко бело месо со мустарда и со зеленчук
Во еден сад го ставаме белото месо, измиено и исецкано на коцки.Додаваме сол, бибер, мустарда и некој зачин по сопствен вкус.Промешуваме, секоја коцка да биде опфатена.Оставме во фрижидер на 1 час.Во тава ставаме маслиново масло да се загрее.Го додаваме пилешкото бело, веќе маринирано месо.Пржиме на умерен оган околу 15... Читај понатаму
Јафа старински колачи
Овој рецепт за колачи го добив од една драга пријателка и е често десерт бр 1 кај нас дома, едноставно се топат во уста…Јајцата и шеќерот се матат пенесто како за торта. Потоа се додава маслото, брашното, прашокот за пециво и ванилиниот шеќер и се убаво со миксер се... Читај понатаму
Домата за зимница
Патлиџаните изблендирајте ги во блендер и ставете ги во едно големо тенџере да врие.Кромидот и пиперките исто изблендирајте ги и додајте ги во патлиџаните. Се` заедно да се вари околу 1 час, да изврие малку течностa.Лукчеto ситно исечете го и додајте го во патлиџаните.Ако сакате малку луто, додајте лути... Читај понатаму
Црвена леќа – од арапската кујна (посно)
Припрема– Одмерениот спанаќ го ставаме да се обари – процедете го. Во тавче сосема кратко на малку масло пропржете го – Тргнете настрана.– Излупените кромид, лук, морков исецкајте на коцки, ставете во садот во кој ќе ја приготвувате леќата на веќе загреано масло. Додадете и измиената леќа, зачинките –... Читај понатаму
Супа со топчиња од мелено месо
За топчиња од мелено месоВо меленото месо исечете ситно кромид, додајте јајце, гриз. Посолете, додајте сув зеленчук. Смесата промешајте ја и ставете ја во фрижидер. За супатаВо едно тенџере ставете вода да врие.Во водата ставете компири сечени на мали коцки, златна мешавина и боранија.Од меленото месо направете мали топчиња.Кога... Читај понатаму
Натура оброк со кисело млеко од Делимано апаратот
Семките и сончогледот ставете ги во мала ќеса и со чекан или толчник истолчете ги.Ленот сомелете го. А сусамот доколку сакате можи малку да го потпечите.Сите состојки ставете ги во тегличката и измешајте. Ќе добиете идеален оброк за појадок кој одлично заситува.Јас го сакам ваков каков што е, но... Читај понатаму
Фит галети од Натура
Повкусен и пофит појадок од овој – здравје.1. Во сецко се става сончогледот, лешниците, медот и маслиновото масло.2. Се блендира ситно да се исечкаат сончогледот и лешниците, а потоа се ставаат кришките банана и пак се блендира да се добие помазна смеса.3. Се зема оризовата галета и на неа... Читај понатаму
Песто намаз од наут, кашкавал и босилек
Лесна и брза припрема– Одмерете го сварениот наут, изрендајте кашкавалот, додадете го маслото, листовите босилек – изблендирајте да добиете мазна смеса. Бидејќи има кашкавал – за осолување внимавајте да не пресолите.На препечно лепче е одлично, што не значи дека не може да се користи и како додаток на месо,... Читај понатаму
Крем салата од макарончиња со зеленчук
Може да биде како салата за вечера или салата за со скара. 1. Се вари тестенината во солена вода и се оладува. 2. Во длабок сад се ставаат макарончињата и се додаваат сите состојки и се мешаат. Се одредува вкусот по желба и се сервира ладна салатата. Брзо и... Читај понатаму