Агенда.мк  агреагтор лого
Најновиот часовник на Tom Ford целосно изработен од рециклирана пластика
Новиот Ocean Plastic Timepiece на Tom Ford е новиот еко додаток кој е добар за океаните а исто толку добар и за нас. Иако на 16-ти Ноември беше објавен тизер, овој класичен рачен часовник направен целосно од рециклирана пластика собрана од океаните е лансиран оваа недела. Секој часовник е... Читај понатаму
EHang 216 летечкото такси успешно го заврши првиот лет
Кинескиот производител на беспилотни летала EHang го заврши првиот лет на својот патнички дрон на три различни локации во Јужна Кореја и тоа во Сеул, Даегу и Чеџу. Оваа турнеја е почетна точка за истражување на пазарот за урбана мобилност во воздух во Кореја. Овој тип на мобилност покрај... Читај понатаму
MB&F HM4 Kittyhawk неверојатно уникатен часовник
MB&F го слави својот 10-ти роденден со уникатен часовник MB&F HM4 Kittyhawk, именуван за познатиот борбен авион P-40 Kittyhawk кој прв пат полета во 1938 година. Куќиштето е изработено од титаниум, и е со димензии 52мм х 54мм со мотив на ајкула од страните. Под хаубата, буквално со овој... Читај понатаму
Louis Vuitton лансираше удобрни чизми од водоотпорен најлон
Првично претставени на модната писта при презентација на колекцијата за сезоната пролет/лето 2021, овие таканаречени Pillow Boot на модната куќа Louis Vuitton е дизајн кој може да се носи во сите сезони на годината. Удобните чизми доаѓаат во црна, бела и маслинеста боја која го докажува луксузот во поинаква... Читај понатаму
Есенцијалните масла и нивната ефикасност
Употребата на есенцијалните масла како дел од ароматерапија, сега ни е попотребна од кога и да било претходно. Самоизолацијата доведе до вознемиреност, конфузија… па мала доза на „хармонија“ би ни годела. Покрај влијанието врз нашите емоции есенцијалните масла имаат и антивирусни и антибактериски својства. Козметичката заедница од друга страна... Читај понатаму
Porsche 917 прототип- минимализам од студио INK
Дизајнерското студио INK од Лондон објави сет од CGI слики на прототип на Porsche 917. Проектот е комбинација од автомобилската страст на тимот со израз кој е насочен кон дизајнот. Завршницата од бела боја , иконскиот тркачки автомобил е соблечен до неговите најосновни елементи, истакнувајќи ја суровата суштина на... Читај понатаму
Ducati и Lamborghini го претставија Diavel 1260
По тизер кампањата, италијанскиот производител на мотоцикли Ducati, во соработка со Lamborghini, го претстави уникатниот Diavel 1260. Ducati Diavel 1260 Lamborghini е првиот мотоцикл роден од соработката меѓу Ducati и Lamborghini, а моделот кој ќе биде во ограничена серија ја влече својата инспирација од Sian FKP 37 суперавтомобилот кој... Читај понатаму
HYPHEN 2 безжични слушалки кои ја менуваат играта…
Проектот за создавање на HYPHEN 2 безжичните слушалки траел две години за чиј развој и тестирање биле потребни доста истражувања и податоци. Овие слушалки, за кои се вели дека ја менуваат играта, може да се каже дека се револуционерни и доста детално обмислени и изработени. Слушалките HYPHEN 2 освен... Читај понатаму
Reiss со нова кампања за сезоната која ни доаѓа
Британскиот моден бренд Reiss во новата кампања за сезоната Зима 2020 изненадува со шик изглед, чисти, неутрални тонови, различни ткаенини, практична софистицираност. Несомнено со оваа колекција за мажи Reiss дава практичен шарм со облека што нуди удобност и топлина. Спојот во кампањата е беспрекорен, со парчиња како падан-волнената бомбер... Читај понатаму
Escape супер јахта од следната генерација
Холандската компанија за дизајн Feadship создаде нова супер јахта, наречена Escape, која нуди нови нивоа на луксуз истовремено намалувајќи го нејзиниот јаглероден отпечаток. Оваа концепт јахта создава интересна симбиоза меѓу екологијата, технологијата и луксузот кој го нуди за патниците. Escape јахтата располага со месечев базен кој нуди поглед од... Читај понатаму