Агенда.мк

контент агрегатор

„Марка“ тврди: Азар во наредните денови ќе потпише за Реал Мадрид!
Веќе долго време се шпекулира со трансфер на Азар во Реал Мадрид, а тоа наскоро и ќе се реализира според пишувањата на „Марка“. Азар е под лупата на Зидан уште кога Французинот му беше советник на Флорентино Перез. Еден уште играше за Лил кога Зизу му го препорачал на... Читај понатаму
Мицкоски во Ранковце: Заев и Пендаровски одат напред, ама со вреќи полни со украдени пари
Според Мицкоски, СДСМ и Заев си поигрувале со маката и трудот на земјоделците, бидејќи само неколку дена пред избори им ги исплатиле субвенциите, потсетувајќи дека тоа е обврска на државата, а не добра волја на СДСМ и Заев. Тој порача дека „Република Македонија не може да оди напред со... Читај понатаму
Надал е пресилен за Димитров, Шпанецот рутински до четвртфиналето
Рафаел Надал без проблеми, за час и половина го доби мечот со Григор Димитров со само пет загубени гејма. Бугарскиот тенисер пружи отпор во првиот сет но го загуби со 6-4, во вториот Надал му дозволи да освои само еден гејм, 6-1. Во четвртфиналето бранителот на трофејот во Монте... Читај понатаму
Дезир: Нападот врз екипата на ТВ21 е напад врз слободата на медиумите
„Новинарите се нападнати поради нивната работа, ова е очигледен напад врз слободата на медиумите. Силно го осудувам заплашувањето и заканите против новинарите на ТВ21”, вели  Дезир. Во соопштението од канцеларијата на Дезир се потсетува дека новинар и камерман на ТВ21 вчера беа вербално нападнати и заплашени при извршувањето на... Читај понатаму
Електричен спој најверојатно го предизвикал пожарот во Нотр Дам, сметаат иследниците (ВИДЕО)
Во изјавата за Асошиејтед прес, официјалниот претставник на судската полиција објави дека иследниците сè уште не се во можност да пребаруваат низ урнатините во катедралата, од безбедносни причини. Разорниот пожар во понеделникот ја опустоши вековната зграда, ја оштети внатрешноста на катедралата, целосно уништувајќи ги шпицестата кула и големи делови... Читај понатаму
Ахмети од Гостивар: Консензуалноста е концепт на модерни држави и на обединета Европа
“Ова е проект на промена не само на менталната структура, но и на инсталирање на една филозофија и концепт кој што е корисен и оправдан за сите граѓани на Северна Македонија. Да беше убеден Али Ахмети само еден грам дека нема да го унапреди албанското прашање, никогаш немаше да... Читај понатаму
ЛДП ќе го прослави роденденот со еколошка акција во Скопје, Битола, Кичево и Куманово
„Наместо со свечени коктели, ЛДП како општествено одговорна партија ги повикува сите членови, симпатизери и граѓани, заедно со раководството на партијата, на еколошки акции во повеќе градови низ државата”, се вели во партиското соопштение.  Според најавата, утре, 19 април, ќе се садат дрва и ќе се чистат јавните површини... Читај понатаму
Барања за субвенции во земјоделството може да се поднесуваат до 30 мај
Во тој период ќе се поднесуваат единствените барања по Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2019 та година, односно за директни плаќања за растително производство и тоа за површини со поледелски и градинарски култури, лозови и овошни насади, како и за сточарско производство и тоа за одгледување на говеда,... Читај понатаму
ЗНМ: „Репортери без граници” велат дека има напредок, но потребна е посилна посветеност
„Дел од овие проблеми се неспроведувањето на реформите во јавниот сервис (МРТ), потребата од измени и дополнувања на дел од медиумските закони како што се Законот за граѓанска одговорност за клевета и навреда, Законот за слободен пристап на информации од јавен карактер, но и Изборниот законик”, наведува ЗНМ. Сериозна... Читај понатаму
Остатоци од потонати антички македонски бродови најдени во Либан, можеби од опсадата на Александар во Тир (ФОТО)
Остатоци од флота антички македонски бродови се откриени на 300 метри под вода во близина на либанскиот јужен град Тир, се вели во соопштението од шефот на Либанската унија за професионални нуркачи, Мохамед Ал-Сираџ, објавено денеска. Според соопштението, Унијата смета дека остатоците може да се резултат на славната историска... Читај понатаму