Агенда.мк  агреагтор лого
Велика Британија: скратен карантинот за патниците со негативен тест од 15 декември
Како што објави британската влада, оваа одлука треба да го оживее туризмот, особено секторот за воздушен транспорт, кој претрпе значителни загуби за време на пандемијата. Од 15 декември, патниците што пристигнуваат во Велика Британија со авион, траект или со воз ќе можат да го завршат карантинот ако нивниот тест... Читај понатаму
Доналд Трамп прифати дека мора да почне да му ја предава палката на Џо Бајден
Претседателот рече дека федералната агенција што го надгледува примопредавањето мора „да стори сѐ што треба да се направи“, дури и сега ветувајќи дека ќе продолжи да го оспорува својот пораз на изборите. Администрацијата за општи услуги (ГСА) соопшти дека го признава Бајден како „очигледен победник“, откако и официјално беше... Читај понатаму
Во Скопје казнети 207 возачи, 24 биле без возачка дозвола
Исто така, изречени се 11 казни за користење на мобилен телефон, 60 за непрописно паркирање, 47 возила се подигнати се специјално возило „пајак“, а изречени се 16 казни за неносење на  заштитна маска.   Засилените сообраќајни контроли, како што најавува МВР, продолжуваат и во наредните денови. Оттаму апелираат до... Читај понатаму
Предлог-буџетот за 2021 година во Собранието, опозицијата поднесе 528 амандмани
На владиниот Предлог-буџет се поднесени 528 амандмани, од кои најголемиот дел од ВМРО-ДПМНЕ-390 и останатите од Алијанса на Албанците и Алтернатива. Владата го усвои Предлог-буџетот на 11 ноември, а министерот за финансии наредниот ден, на 12 ноември, го достави до Собранието, предавајќи го официјално на претседателот на законодавниот дом... Читај понатаму
Претстава за Универзалната сала го отвора 45. МОТ, 12 театри на фестивалската програма
Со премиера на претставата „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“ – копродукција на МОТ и Факултет за работи што не се учат, вечер од 19 часот ќе почне 45. Млад отворен театар, кој поради пандемијата годинава ќе биде хибридно издание – онлајн-претстави и изведби во живо на... Читај понатаму
Што може БРИКС?
Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната. Читај понатаму
Изложба „Скопје виа Солун“
Галеријата Белогаски во Музеј на град Скопје денеска, во 12 часот ќе биде отворена изложбата „Скопје виа Солун“, на која ќе бидат претставени приказните за двата града, нивната поврзаност со патен, воден и железнички сообраќај, трговијата, културните преплетувања и личните, фамилијарните и професионалните врски меѓу градовите. Читај понатаму
Порто објави видео со сите одбрани на брилијантниот Митревски против Спортинг Лисабон (ВИДЕО)
Дербито меѓу Порто и Спортинг Лисабон заврши со победа на тимот на Митревски од 33-27. Нашиот голман беше импресивен, дотолку што клубот на социјалните мрежи направи компилација со неговите одбрани од тој меч. Читај понатаму
Европската комисија е загрижена поради спорен француски закон за безбедност
Спорниот закон, кој утре треба да биде усвоен во долниот дом на францускиот парламент, забранува објавување фотографии и снимки од полицајци „од злонамерни побуди“, пренесува Политико. Француската влада во објаснувањето наведува дека таквата одредба е неопходна за полицајците да се заштитат од насилни акти, но групите за одбрана на... Читај понатаму
Клучна американска сојузна агенција сè уште ја нема признато победата на Бајден
Портпаролката на американската Управа за општи работи (ГСА) кажа дека заменичката шефица на ГСА Алисон Бригати ќе разговара со претседателката на Претставничкиот дом и републиканските пратеници во четири одбори на Претставничкиот дом на 30 ноември, на барање на демократите. Притисокот продолжува да расте врз малку познатата сојузна агенција чие... Читај понатаму