Агенда.мк

контент агрегатор

Утрово најстудено во Битола, – 18 степени
Како што информираат од  Управата за хидрометеоролошки работи, -12 Целзиусови степени се регистрирани во Прилеп и Лазарополе, -11 во Берово, -10 во Скопје, Петровец, Тетово, Охрид, Струмица и Дебар, -9 во Претор и Крушево, -8 во Крива Паланка, -7 во Демир Капија и Ѓуриште,  -6 во Скопје-Зајчев Рид, Виница... Читај понатаму
Грушко: Името на Македонија е прашање во надлежност на Советот за безбедност на ОН
Александар Грушко „Ние на никаков начин не  се мешаме во внатрешните работи на Грција, но по прашањата кои спаѓаат во надлежност на Советот за безбедност на ОН, Русија ќе го изразува сопственото мислење“, изјави рускиот дипломат, пренесе ТАСС. Грушко изјавил дека коментарот на руското МНР со кој се осудува... Читај понатаму
Џонсон: Русија не нуди стабилност, храброста на Заев и Ципрас ја придвижи Македонија кон НАТО и ЕУ
„Ова е одлична вест. Јас бев во Македонија и Грција во септември, пред референдумот. Овој е уште еден од оние договори кој решава проблем што се провлекува со години, како што беше случајот со Косово и Црна Гора“, изјави Џонсон за Гласот на Америка. Според него, оставката на грчкиот... Читај понатаму
Грчкиот парламент денеска ќе гласа за доверба на Владата на Ципрас
Вчерашната расправа во парламентот траеше 12 часа и заврши, како што и беше предвидено, на полноќ. Прв на пратениците им се обрати грчкиот премиер кој образложи зошто бара и треба да добие доверба, а веднаш потоа збор зедоа и лидерите на политичките партии. Првиот ден од расправата за гласање... Читај понатаму
Продолжува судењето за предметот ТНТ на СЈО
Предметот се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Огнен Ставрев. Меѓу обвинетите во случајот се поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски. Според обвинението на СЈО, обвинетите... Читај понатаму
Иванов и ВМРО-ДПМНЕ најавуваат иницијативи и кривични пријави, Уставниот суд веќе поништил указ потпишан од спикер
Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од претседателот на Република Македонија се противуставни, реагираше и опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. И претседателот Ѓорге Иванов и ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека со доставувањето на овие два закона... Читај понатаму
Мицкоски: Имаме докази за тргувањето со гласовите на пратениците, но немаме доверба во Кацарска судството
Мицкоски рече дека дека трговијата со гласовите на пратениците е вршена директно или преку посредници и им се ветувани разни бенефиции. На прашањето зошто тогаш ВМРО-ДПМНЕ не ги предаде овие докази на обвинителството, Мицкоски рече дека во овој момент опозицијата нема доверба во Кацарска судството и Рускоска обвинителството и... Читај понатаму
Најчевска: Законот за јазиците не смее да се употребува сѐ додека не биде направен попис
„Процедурата за донесување на Законот е соодветна, што воопшто не го прави помалку несоодветен самиот закон… И ете – Законот е изгласан. И во него стои определбата: “јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните“. Во моментот кога во закон ќе бидат ставени бројки, тие мора и да се... Читај понатаму
Кекеновски: Собранието стана и нотар, Службениот весник Уставен суд, СДСМ и ДУИ узурпираа сѐ
„Службен весник ја презема надлежноста на Уставниот суд констатирајќи дека претседателот на Републиката не ја извршил обврската. Човек да се запраша дали е потребен претседател на Македонија кога власта на чело со СДСМ и ДУИ узурпираа сѐ“, напиша Кекеновски на својот Фејбук профил. Во објавата на Указот во Службен... Читај понатаму
Драма во Берлин, Франција во последните секунди се спаси од пораз против Германија
Во возбудлив натпревар со драматичен финиш, големата пресметка помеѓу Германија и Франција заврши без победник. „Панцерите“ добро тргнаа пред своите фанови, беа подобар противник во првиот дел и на пауза заминаа со +2 (12-10). „Триколорите“ не се предадоа лесно, па на почетокот од вторите 30 минути во три наврати... Читај понатаму