Вашата дневна агенда
Netflix сепак не ги поставил билбордите со спојлери!
Во последните неколку денови на интернет кружеа креативни решенија “на Netflix” за OOH медиуми, во кои се откриваше како завршуваат некои од најпопуларните серии – со цел луѓето да останат дома. Сепак, ова не беше вистинска кампања на Netflix. Целата кампања била смислена од двајца студенти од Хамбург. Тие... Читај понатаму
Волво им оддава почит на “хероите на патиштата“ во време кога запре целиот свет
Глобалната кампања потсетува на придонесот на возачите на камиони во време кога целиот свет мораше да запре Позиционирањето на Volvo Trucks како омилен камион на патиштата низ целиот свет, има ново значење заради кризата COVID-19. Во овие услови, новата кампања „Херои на патот“, која за Volvo Trucks ја креираше... Читај понатаму
Автомобилската индустрија со сериозен пад на продажбата
Кризната ситуација поврзана со мерките преземени заради спречување на ширењето на пандемијата со Коронавирусот, донесоа економски предизвици и главоболки за многу компании од многу различни индустрии. Една од тие индустрии што сериозно е погодена секако е и Автомобилската. Во Македонија и светот се затвораат (привремено) многу погони кои ја... Читај понатаму
Изненадете ги вашите видео-соговорници со овие „палави“ позадини на британскиот бренд Well & Truly
Во овие несигурни времиња треба да запомнеме дека смеењето е исто толку важно како добрата исхрана и редовните физички вежби. Со таа цел и по повод Светскиот ден на шегата, британскиот бренд за грицки Well & Truly објави серија на „палави“ позадини кои луѓето можат да ги користат за... Читај понатаму
Бритиш Американ Тобако работи на потенцијална вакцина против КОВИД-19 преку американска биотехнолошка подружница
Потенцијална вакцинаe во развој за КОВИД-19 со употреба на нова технологија за брзо растење на тутун – во тек е предклиничко тестирање Тутунските растенија нудат потенцијал за побрз и побезбеден развој на вакцини во споредба со вообичаените методи Потенцијал за производство на 1-3 милиони дози вакцина неделно Американската биотехнолошка... Читај понатаму
Онлајн надополнување на кредитот и неограничено сурфање на омилените социјални мрежи со А1 Go Social
A1 Македонија оди чекор повеќе во понудата за припејд корисниците на мобилната телефонија, кои сега, додека се дома, можат да ја надополнат својата сметка на уште поедноставен начин, преку апликацијата Мојот А1. Со едноставно надополнување на кредит онлајн, со кој било износ преку апликацијата Мојот А1, преку постпејд број... Читај понатаму
Кампања на Saatchi & Saatchi Хрватска #StopTheSpread
Во текот на изминатите неколку дена, медиумите и социјалните медиуми беа преплавени со фотографии од медицински персонал, кои имаат видливи траги на нивните лица од долгото носење заштитна опрема и по повеќе од 12 часа дневно. Тие даваат се од себе секој ден за да спасат што повеќе животи... Читај понатаму
WPP ги намалува топ платите, ги крати наградите и ги замрзнува вработувањата!
WPP холдингот во чиј состав функционираат Ogilvy, GroupM, Grey и повеќе други други адвертајзинг, ПР, медиа и истражувачки агенции објави широк спектар на мерки за намалување на трошоците и заштеда на пари за да се заштити профитабилноста и да се зачуваат работните места како дел од стратегијата за справување... Читај понатаму
Заклучоци од веб конференцијата DIRECT TALKS from home 01: “Комуникација и огласување во регионот #COVID19”
На првиот во низата на вебинари “Direct Talks From Home” учествуваа претставници на системот DIRECT MEDIA United Solutions од пет канцеларии, и тоа од: Белград, Приштина, Скопје, Подгорица и Тирана. Вториот вебинар, на кој претставници од пазарите на Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина ќе ги споделат своите искуства,... Читај понатаму
Како огласувачите ќе реагираат на Коронавирус кризата и кои канали се најпогодени (две истражувања)
Светската економска криза од пред десетина години и ефектите после неа се сеуште свежи и за адвертајзинг индустријата, но тековната Коронавирус криза се чини дека ќе предизвика ист, ако не и поголем импакт во огласувањето ако се верува на истражувањата во САД. ИАБ од САД истражувале на оваа тема... Читај понатаму