Агенда.мк  агреагтор лого
Нова агенција во Словенија: Новинската куќа Вечер основаше своја маркетинг агенција
Дневниот весник Вечер (Љубљана, Словенија) го издвои одделот за маркетинг во самостојна агенција AD+Value која е активна од 14 септември 2020 година. Тие планираат компанијата да се занимава со спроведување на сеопфатни маркетинг активности на пазарот. Како што изјави за „Маркетинг магазин“, Миха Кланчар, директор за маркетинг и продажба,... Читај понатаму
Pringles ќе мора да ја редизајнира амбалажата поради бројните критики
Компанијата за производство на чипс Pringles е принудена да ја редизајнира својата амбалажа, по бројните критики дека е скоро невозможно таа да се рециклира. Препознатливата туба, во која се пакуваат чипсовите, се карактеризира како „кошмар за рециклирање“. Се работи за сложено пакување со метална основа, пластично капаче, метална фолија... Читај понатаму
Икеа ја отвора својата прва “second-hand“ продавница во Шведска
Икеа ќе ја отвори својата прва продавница за половен мебел во Шведска на крајот на годината, објави компанијата во петокот, најавувајќи целосна транзиција кон циркуларен бизнис до 2030 година. Продавницата се отвора во првиот трговски центар „од втора рака“ во светот ReTuna, во градот Ескилстуна. Икеа претходно најави дека... Читај понатаму
Hennessy ја раскажува приказната за првиот црнечки велемајстор во шах
Маурис Ешли е првиот црнечки велемајстор во шах, кој со титулата се здобил во далечната 1999 година. Шаховското патешествие на Ешли започнало во рамки на легендарната улична шаховска група The Black Bear School од Бруклин, Њујорк, а токму таа приказна е тема на најновата реклама на францускиот алкохолен бренд... Читај понатаму
Нова бизнис апликација од Фејсбук која ги обединува страниците со Instagram и Messenger
Фејсбук лансира нова апликација со која на малите бизниси ќе им овозможи од едно место да управуваат и менаџираат со своите страници и профили на Фејсбук, Инстаграм и Месинџер. Апликацијата имнувана Facebook Business Suite ќе ја обедини бек-енд инфраструктурата на трите апликации, така што сопствениците на малите бизниси ќе... Читај понатаму
Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина
Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020 и кое во краток рок беше запрено. Во договор со надлежните институции на локално и државно ниво и по добивањето неопходните одобренија, во најкраток... Читај понатаму
На 24 септември уживајте во онлајн ревијата BalCannes и прогласување на добитниците!
Најдобрите проекти на BalCannes ќе бидат избрани од претставници на огласувачите, агенциите и медиумите од целиот регион. Македонски претставници во жирито на BalCannes 2020 се Борис Ефтимовски (Marketing365), Илинка Црвенковска (IDEA Plus Communications), Сашо Пешев (New Moment) и Маја Наумовска (Halkbank AD Skopje). Без грижа, вашите пријави не исчезнаа... Читај понатаму
Challenger – мобилна апликација која те наградува додека пешачиш и трчаш
Oвaa среда беше лансирана Challenger – македонска мобилна апликација која ги наградува корисниците кои пешачат, трачаат и планинарат и истата има за цел да ја подигне свеста за аерозагадувањето како и да учествува во намалување на истото. Со Challenger, секој поминат зелен километар носи поени, кои потоа може да... Читај понатаму
Нервозниот Хју Џекман и саркастичниот Рајан Рејнолдс со хумористична реклама за кафе
Холивудските актери Хју Џекман и Рајан Рејнолдс во јавноста се познати како долгогодишни ривали, а сега тие повторно се „судрија“ во новата реклама за кафе-брендот Laughing Man, основан од страна на Џекман. Рекламата ги прикажува нервозните и раздразливи утра на Џекман, проследени со нарација и саркастични коментари од Рејнолдс.... Читај понатаму
Идрис Елба и Tony’s Chocolonely со манифест за чоколадна индустрија ослободена од робовладетелство
Уште од нејзиното основање во 2005 година, холандската чоколадна компанија Tony’s Chocolonely се бори на оригинален начин за чоколадна индустрија ослободена од робовладетелство. Дури и нејзиното чоколадо е поделено на нееднакви коцки, бидејќи чоколадната индустрија е неправедна, а обвивката е „алармантно“ црвена. Но, до ден денес, сé уште постојат... Читај понатаму