Агенда.мк

контент агрегатор

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за предизборни активности на СДСМ во Охрид пред почетокот на изборната кампања
Форумот за демократска Македонија (#ФДМ) смета дека загрижува растечката тенденција на незаконски дејства на владејачката коалиција во Македонија. Главни белези на управување со државата стануваат сомнежите за корупција, непотизам, партиски вработувања, сомнителни тендери и набавки на луксузни возила (како, на пример, во локалната самоуправа во Струга и деновиве во... Читај понатаму
По дојавите за поставени бомби eвакуирани градските совети  низ цела Германија
Австриската полиција го претресе станот на портпаролот на десничарското движење „Идентитарист“ Мартин Селнер поради можни врски со напаѓачот на новозеландскиот град Крајстчерч, Австралиецот Брентон Тарант. Селнер објави дека полицијата во понеделникот ноќта извршила претрес во неговиот стан, бидејќи добил донација од атентаторот на џамијата во Нов Зеланд. Полицијата води... Читај понатаму
„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и Русија
Пожарот кој вчера во попладневните часови го зафати атарот на потпелистерското село Ротино е целосно изгаснат. Општина Битола јави дека до доцна во вечерните часови екипите на терен пожртвувано се справувале со огнената стихија, која, на моменти, поради силниот ветар, се заканувала да ја зафати и моликовата шума на Националниот... Читај понатаму
Музиката од филмот за Амели Пулен со пијанистката Дуња Иванова
Славниот музичар, тромбонистот Фред Весли, денеска пристигнува во Скопје и уште вечерва, со почеток во 19 часот, во скопското кафуле „Брик ит“, кое е лоцирано покрај реката Вардар, веднаш до „Парк хотел&спа“ ќе одржи двочасовен мастер-клас за сите оние што се заинтересирани. Покрај него, присутни ќе бидат и членовите... Читај понатаму
„Литера“ – прв саем за детска литература и илустрација во Македонија
Свет на возбудливи приказни, неверојатни илустрации и купишта фантазија и креативност ќе се отвори во Скопје во вториот викенд од месец април. На 13 и 14 април во Музејот на современа уметност ќе се одржи првиот Меѓународен фестивал на детска литература и илустрација – „Литера 2019“. Настанот ќе понуди... Читај понатаму
Пентагон одобри средства за изградбата на ѕидот со Мексико
Британскиот научник Данкан Хелдејн, чија мајка е по потекло Словенка, доби словенечко државјанство на церемонијата во словенечката амбасада во Вашингтон. Хелдејн во 2016 година ја подели Нобеловата награда за физика со Дејвид Џ. Тулес и Џон Мајкл Костерлиц. Тој беше награден за откритија во областа на теоретските истражувања за... Читај понатаму
ССК: Трговци работат со милионски профити, а не плаќаат ниту денар во буџетот
Сузбивањето на неформалната економија во земјава која изнесува над 30 проценти од севкупната економија е главниот предизвик за обезбедување стабилен деловен амбиент и работа под еднакви и фер услови за сите субјекти во приватниот сектор, велат од Сојузот на стопнски комори. Со моменталните состојби на удар се особено малите... Читај понатаму
СДСМ: Разоткриена уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, лажна е веста за компанијата „Канабис ОНЕ“
Форумот за демократска Македонија (#ФДМ) смета дека загрижува растечката тенденција на незаконски дејства на владејачката коалиција во Македонија. Главни белези на управување со државата стануваат сомнежите за корупција, непотизам, партиски вработувања, сомнителни тендери и набавки на луксузни возила (како, на пример, во локалната самоуправа во Струга и деновиве во... Читај понатаму
Димитрoв во Австрија: Преспа ги отстрани препреките со Грција и изгради мост кон ЕУ
За време на еднодневната работна посета на покана на Универзитетот во Грац, вчера министерот Димитров одржа предавање отворено за јавност, на тема „До Европа преку Преспа: Европската интеграција на Северна Македонија.“ Во таа прилика, Димитров истакна дека Преспа отстранила пречка во односите со Грција, но истовремено изградила и мост... Читај понатаму
СДСМ: Државата чекори напред, довербата во економијата е вратена
Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска и министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, Зоран Шапуриќ учествуваа на шестиот „Регионален самит на претприемачи на Средна и Југоисточна Европа – 300 НАЈДОБРИ“, кој од 22 до 24 март 2019 година... Читај понатаму