Агенда.мк

контент агрегатор

Електрична пила која е 100% безбедна за вашите раце(видео)
Оваа алатка иако отсекогаш изгледала застрашувачки. Во основа е обична електрична пила за обработка на дрво но многумина ја потцениле нејзината моќ и изгубиле делови од рацете или цели дланки. Низ годините ставани се разни граничници и ласерски безбедносни светлини но несреќи секогаш се случуваат. Но по опсежно истражување,... Читај понатаму
Робот кој детектира ниво на загадување во вода(видео)
Во основа роботиката денес се почесто се користи за подобрување на квалитетот на живеењето на човекот иако многумина сметаат дека тој развој се однесува на личниот простор кој го користиме иако воопшто не е така. За подобар квалитет на живеењето треба прво да се обезбедат мал милион сегменти кои... Читај понатаму
На оваа фотографија  нешто не е како што треба?!Откријте за што станува збор!(фото)
Со помош на оваа фотографија набрзина можете да проверите колку ви е развиена моќта на перцепција. На оваа фотографија зебрите пијат вода, но сепак нешто на сликата не е во ред. Колку побрзо откриете за што се работи, толку моќта на перцепија ви е поголема и можно е да... Читај понатаму
Неверојатен трик: Како девојката направила совршени локни без фен (видео)
Се што ви е потребно е малку восок или пена за коса за да локните подобро и подолго се одржат. Една тенка четка за коса и шноли. Деталите погледнете ги во видеото: Немате храброст да ја скратите косата? Постои идеално решение (фото) Читај понатаму
10 факти кои не сте ги знаеле за Мајкл Џордан (фото)
Најголемата кошаркарска легенда на сите времиња – Мајкл Џордан, прекина да игра пред 13 години и е еден од двајцата поранешни спортисти, кои спаѓаат меѓу милијардерите во светот. Но дали ги знаете овие 10 факти за летечкиот Џордан, кој денес е сопственик на НБА тимот на Шарлот Хорнетс. 1.... Читај понатаму
Три начини како да ја подигнете кариерата на повисоко ниво
Пред да почнете со било какво тактизирање за тоа како вашата кариера да тргне од мртва точка и да ја доведете до правиот пат, верувале или не, не е толку важно што работите туку што другите мислат дека сте направиле или сработеле. Имено, вашите надредени се фокусирани на својата... Читај понатаму
Тајните на кралското семејство: Принцот Чарлс под закана ја оженил Дајана, само поради ова!
Бракот на најсаканата британска принцеза Дајана и принцот Чарлс воопшто не делуваше среќно – ја изневеруваше тој неа, го изневеруваше таа него. Зошто воопшто се венчале, беше прашањето кое многумина го поставуваа. Авторката Сали Бедел Смит неодамна објавила нова биографија на синот на Елизабета Втора, а ја нарекла „Принц... Читај понатаму
Пред да го изговорите судбоносното „да“: Најважната вистина која морате да ја знаете пред бракот
Пред да го изговорите судбоносното „да“ морате да бидете сигурни во својата одлука, а една голема вистина за љубовта би можела да ви помогне во тоа. Почетната фаза во врската во жаргон често се нарекува „фаза на меден месец“. Пеперутките во стомакот полудуваат, постојано мислите на личноста во која... Читај понатаму
Метода која е апсолутен хит во светот: Го враќа видот и ќе ви помогне да се збогувате од очилата (рецепт)
Нашиот вид ни дава 90% од информациите кои сме ги добиле, што ни помага да дознаеме повеќе за светот и да ги избегнеме можните пречки. За жал, во таа смисла е прв кој е погоден од процесот на стареење. На интернетот како вирус се шири природно решение за кое... Читај понатаму
Како ќе изгледаат Сека, Карлеуша, Цеца, Наташа Беквалац за 30 години!(фотошоп)
Малку си поигравме со фотошоп…. Се надеваме дека нема да ни замерите, но искрено се надеваме дека ќе ве насмееме, сепак сите ние старееме само што сме помалку интересна популација од сите нив. Светлана Сека Алексиќ, доколку не ја познавте ултра популарна фолкерка. Мислиме дека ниту таа не би... Читај понатаму