Агенда.мк

контент агрегатор

Фејсбук избриша над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и Русија
26.03.19   11:43 Прочитано : 0 Print This Article Компанијата „Фејсбук“ соопшти денеска дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и Русија. Станува збор за профили за кои е наведено оти е забележано „координирано неавтентично однесување“. Компанијата објави дека „вкупно 2.632 страници, групи и профили се... Читај понатаму
Навигаторите од регионот во Скопје се координираат за прелетите во летниот период
26.03.19   11:44 Прочитано : 0 Print This Article Координација на летовите во Југоисточниот регион со цел ефикасно опслужување на воздушниот сообраќај во текот на претстојната летна сезона, е главната тема на прелиминарниот координативен состанок со Sout East Axis 23, кој денеска и утре се одржува во Скопје во... Читај понатаму
Јовановски: Костимот е инспириран од приказната „Волшебникот од Оз” и има силна порака против тероризмот и насилството
26.03.19   11:48 Прочитано : 0 Print This Article Вчера вечер беа доделени вторите по ред „Стори“ награди во хотелот „Александар Палас“, каде присуствуваа многу наши познати личности од светот на шоу-бизнисот, бизнис-фелата и спортски работници. Но, најмногу внимание предизвика Бојан Јовановски, сопственикот на „БМЈ“ и 1ТВ. По бројните... Читај понатаму
Нови рочишта за „Таргет-Тврдина“, „Тотал“ и „Триста“ на СЈО
26.03.19   09:49 Прочитано : 40 Print This Article Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет-Тврдина“, „Тотал“ и „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство. Во предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, Никола... Читај понатаму
Апелација ќе одлучува за притворот на Мијалков
26.03.19   09:49 Прочитано : 89 Print This Article На јавна седница во Апелацискиот суд денеска ќе се разгледува жалбата на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, со која бара да му биде укинат притворот кој му беше одреден по изрекувањето на пресудата за случајот „Титаник 2“. Притворот на... Читај понатаму
(ВИДЕО) 360˚ Веб-страниците на општините – или се нефункционални или се рекламни паноа на градоначалниците: какво е искуството на граѓаните
26.03.19   11:01 Прочитано : 0 Print This Article Некои општини имаат нефункционални веб-страници, а кај други сајтовите повеќе се користат за промоција на градоначалниците наместо да бидат информатор за граѓаните. На насловна ве има вас… „Не, мене ќе ме нема.“ – рече Роберт Бешовски – градоначалник на Општина... Читај понатаму
Овчарите бараат соодветна цена за јагнето
26.03.19   09:50 Прочитано : 1 Print This Article Не ни требаат субвенции, туку соодветна откупна цена за јагнето, велат одгледувачите на овци кои денеска во Министерството за земјоделство трет пат ќе се обидат да најдат решение за критичната, како што велат, состојбата во која се наоѓаат. Како што... Читај понатаму
Исклучените од парно повеќе нема да плаќаат надоместок
26.03.19   09:51 Прочитано : 0 Print This Article Крај на агонијата за голем број граѓани: со новите предлог-правила за снабдување со топлинска енергија се брише одредбата со која исклучените од парно греење со години плаќаа фиксен надоместок, пишува Дојче веле. Граѓаните кои се исклучeни од системот за парно... Читај понатаму
Славчо Попоски: Април 2019 ќе биде ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ во голем дел од Европа
26.03.19   09:54 Прочитано : 0 Print This Article Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури за овој дел од годината, исто така екстремно топол ќе биде и новиот месец кој ни доаѓа а тоа е... Читај понатаму
(ВИДЕО) 360 Степени: Малолетни зависници од дрога – Укинат мораториум во Центар – Сајтови на општини – Пад на листа на здрави нации
26.03.19   08:01 Прочитано : 0 Print This Article Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (25.3.2019 г.) од 22:00 часот: -малолетните зависници од дрога – видливи на улиците, невидливи за државата: исповед на Рафаела Али, мајка на 9 деца, од кои двајца се зависници;... Читај понатаму