Агенда.мк

контент агрегатор

Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик
18.07.19   11:34 Прочитано : 0 Print This Article Турската компанија „Балканлар пластик“ денеска почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде планира да инвестира 7,5 милиони евра и да отвори на почетокот 80, а подоцна 306 работни места. Ерен Чалишир од „Балканлар“  истакна дека одлучиле да... Читај понатаму
Обвинители и истражители во СЈО се подготвени да сведочат во истрагата за рекет
18.07.19   11:37 Прочитано : 0 Print This Article Обвинители, истражители и вработени во СЈО се подготвени да се појават како сведоци во истрагата на обвинителката Вилма Русковска, кои би потврдиле што се случувало во СЈО, особено во предметот „Империја“, кој беше отворен во ноември лани, пренесува „А1 он“... Читај понатаму
Експерти: Со предметите на СЈО во постапка се можни застои и застарувања
Евентуалната вмешаност на Катица Јанева во скандалот со „Рекет“ нема да предизвика правен проблем со предметите на Специјалното јавно обвинителство што се во тек во судовите, но може да предизвика застои и одложувања, што, пак, може да доведе до застарување кај некои од предметите, тврдат експертите што ги консултиравме... Читај понатаму
Новата амбасадорка на САД на средба со Ахмети: Претстои уште многу работа, посебно во насока на владеењето на правото и реформите
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во Амбасадата на САД во Скопје, оствари средба со новата американска амбасадорка во Северна Македонија, Кејт Мари Бернс. Ахмети и честитал на амбасадорката Бернс за новата должност и изразил убедување дека успешната соработка со САД ќе продолжи и во иднина... Читај понатаму
Русковска за Независен: Во втората половина на април премиерот прв усно не извести за случајот РЕКЕТ
18.07.19   10:31 Прочитано : 645 Print This Article Бизнисменот Орце Камчев, кој во случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство е осомничен, а во најновиот случај на редовното обвинителство е сведок, заканите за рекет прво му ги пријавил на премиерот Зоран Заев. „Се обратиле бизнисмени до мене кои не... Читај понатаму
Милошоски: Катица Јанева може да уништи траги или да влијае на сведоци
18.07.19   09:57 Прочитано : 0 Print This Article Катица Јанева е во позиција да сокрие или уништи траги и да влијае на сведоци, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кој смета дека шефицата на специјалното јавно обвинителство во оставка треба да биде во притвор. „Обвинителката за “рекет и... Читај понатаму
Кој сѐ е во составот на меѓупарламентарната делегација ЕУ – Северна Македонија
18.07.19   10:03 Прочитано : 0 Print This Article Европскиот Парламент го одобри сотавот на 44 меѓупарламентарните делегации кои ги одржуваат парламентарните односи со други држави, региони и организации, меѓу нив и делегацијата за односи со Република Северна Македонија. Делегацијата брои 13 членови и 13 заменици. Од групата на... Читај понатаму
Славчо Попоски со најнови информации: Конечно се враќа ВИСТИНСКОТО ЛЕТО
17.07.19   23:23 Прочитано : 0 Print This Article По влажната и нестабилна воздушна маса која ја зафати нашата држава и услови типични есенски температури на воздухот во срцето на летото, конечно во следниот период под влијание на значително потопла воздушна масаод југ ќе имаме и значителен пораст на... Читај понатаму
Џафери: Надлежните органи да го истражат случајот со Катица Јанева
17.07.19   23:25 Прочитано : 0 Print This Article Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека е важно да се поддржи постоењето на Специјалното јавно обвинителство, но, оти надлежните органи треба да го истражат случајот со Катица Јанева, пренесува Гласот на Америка на македонски. -Јас сум еден од потписниците... Читај понатаму
Мирчеа Џоана избран за заменик на Столтенберг во НАТО
17.07.19   22:18 Прочитано : 0 Print This Article Романскиот политичар Мирчеа Џоана е назначен за нов заменик-генерален секретар на НАТО, се наведува во соопптението на Алијансата, што денеска беше лиферувано во Брисел. -Се радувам што можам да го соопштам назначувањето на Мирчеа Џоана за следен  заменик-генерален секретар. Тој... Читај понатаму