Агенда.мк  агреагтор лого
Подготовка: 1. Со 200 мл од млекото растворете го прашокот за пудинг. 2. Останатото млеко измешано со шеќерот и ванилата нека зоврие. 3. Сварете густ пудинг, спојувајќи ги двете претходни смеси. 4. Додека е уште топол, во пудингот додадете 1 табла бело чоколадо+путерот исецкан на коцки. 5. Промешајте, да... Читај понатаму
Печени свински увијачи
Ролованите свински увијачи се секогаш добредојдени на трпезата. Нивната подготовка е лесна и понекогаш може да си дозволиме ваков вид гурманско задоволство. Можете да ги подготвите со пилешко, говедско или свинско месо. Ние се одлучивме за печени роловани увијачи од свинско месо, кои можете да ги послужите со пире... Читај понатаму
5 совети за лесно надминување на нервозата и напнатоста
Постојано сте напнати и нервозни? Имате чувство дека ви трепери телото или сте соочени со некој животен предизвик? – Тоа е сосема нормална појава за која постојат лесни решенија. Доволно е да следите неколку добри совети за лесно надминување на нервозата и ослободување од напнатоста. Нервозата е природен одговор... Читај понатаму
10 корисни совети за подготовка на месо
Убавото време во пролетните денови ќе ве инспирира да направите скара или да испечете месо во рерна. Затоа, ви откриваме проверени трикови и совети за подготовка на месо! Месото може да биде највкусно, ако добро знаеме да го припремиме! – Па, за да ги избегнете типичните грешки во процесот... Читај понатаму
Здрави проја мафини – лесен и брз појадок
Кога еднаш ќе ги пробате овие вкусни проја мафини, верувајте дека ќе ви станат омилен појадок. А, тоа што се здрави е мотивација плус што почесто да бидат дел од неделното мени. Може да послужат и како ужина дома или на работа. Се прават лесно и брзо, па нема... Читај понатаму
Печен свински врат со зачини
Во потрага сте по вкусен рецепт за неделен ручек со вашето семејство или пак, ви се најавија гости? – На вистинското место сте. Пробајте го овој рецепт за печен свински врат кој има одличен вкус! Состојките кои се потребни се едноставни и лесно може да се набават. Па, ви... Читај понатаму
Протеинско смути со путер од јаткасти плодови
Започнете го утрото полни со енергија! Направете си брзо протеинско смути со путер од јаткасти плодови и спремете се за убав старт на денот. Состојките во неговиот состав ќе ви овозможат енергија и да се чувствувате силно. Ќе ви годи што полесно ќе ги извршувате обврските, а вкусот пак,... Читај понатаму
Мини палачинки со парчиња банана
Направете им на вашите најмили нешто поразлично и интересно за појадок или ужина! Овие мини палачинки се привлечни на изглед поради тоа што во средината на тестото се со парче банана. А, вкусот е оној кој задржува, па секој ко ќе ги проба, ќе бара палачинка повеќе. Лесни се... Читај понатаму
Јапонски сендвич со јајца од 5 состојки
„Среќни и весели нека ни се Велигденските празници, нека носат само убавини во секој дом! А, како што е обичајот, сите ние, секој по свој мерак, боиме прекрасни шарени јајца и ги даруваме со добра мисла и во знак на почит кон еден од најголемите христијански празници. Обожавам да... Читај понатаму
Кинеска салата со ориз
„Повкусна од руската, освежителна и едноставна за подготовка! Верувам дека оваа кремаста кинеска салата со ориз ќе биде една од омилените која ќе ја запишете во вашите тетратки со рецепти и ќе ја правите за секоја прилика. Нашите пријатели од Млекара Тетово ни испратија Кораб кравјо сирење за дегустација,... Читај понатаму