Агенда.мк  агреагтор лого
Брза грахам пица
Брза пица …Оваа доза е за една пица, за едно многу гладно лице или за двајца евентуално…Заситува бидејќи е со грахам брашно… Подготовка1. Сите состојки за тестото ги ставаме во еден сад и ги соединуваме во средно меко тесто.2. Тестото го расукувамево големина на тавата за пица.3. Посипуваме брашно... Читај понатаму
Мини какао тортички со пудинг и џем од малинки
Подготовка Во длабок сад ставете ги сувите состојки и убаво промешајте. Додадете го џемот од малина и млекото и измешајте убаво со лажица, да нема грутчиња. Смесата ставете ја во тава за печење во која претходно сте ставиле хартија за печење ИЛИ за попрактично да ви биде, смесата ставете... Читај понатаму
Штрудлички со сезонско овошје, со праски
Прееевкусни се…. Загрејте го млекото, додадете лажичка мед или шеќер, додадете 1 лажиче брашно, па квасецот,Измешајте и оставете квасецот да се активира.Во сад ставете јајце, остатокот на шеќерот и додајте го активираниот квасец,Додајте брашно, ванила, растопен путер, солПостепено додаваме брашно и го формираме тестото во топка, па го покриваме... Читај понатаму
Кифлички со маслинка,жолто сирење и кашкавал
ПодготовкаВо подлабок сад соединете ги брашното, пецивото, солта, 1 цело јајце, 2 белки и маслото. Во садот додадете го и стасаниот квасец (претходно зафатен со лажичка шеќер неколку лажици брашно и млака вода). Млекото и јогуртот загрејте ги и со нив замесете меко тесто. Тестото оставете го да го... Читај понатаму
Тарана од пченкарно брашно и гриз
Време е за правење тарана и јуфки, на тараната прво и дојде редот, здравје деновиве и јуфките следуваат. Рецептите на интернет за подготовка на тараната одприлика се слични, ама еве да го споделам и мојот начин на припрема. 1. Најпрво ги разматувам јајцата со вилушка, им го додавам гризот... Читај понатаму
Брза пита со ким и сусам
Ова ни е една од омилените брзи пити… Подготовка1. Ја вклучуваме рерната да ни се загрее на 200 степени.2. Ги матиме јајцата.3. Ги додаваме маслото и јогуртот.4. На крајот ги додаваме измешаните пециво и брашно па матиме додека да се соедини смесата.5. Ја распоредуваме смесата во намрсено и набрашнето... Читај понатаму
Мафини од овесни снегулки,таан и малини
1. Половина од овесните снегулки во блендер ги блендираме како брашно. Ги ставаме во длабок сад. Преостанатиот дел од овесните снегулки кратко го блендираме, да останат покрупни парченца.Ги додаваме во преостанатите овесни снегулки. Во садот ги ставаме прашокот за пециво, содата бикарбона и солта. Промешуваме.2. Во друг длабок сад... Читај понатаму
Гнезда со маслинки и намаз
Превкусни гнезда, кои се идеални за појадок, но и за некоја свечесност, роденден и слично.Најпрво коцката квасец, ја ставаме во еден сад со малку од топлото млеко и мешаме додека не се раствори.Потоа во садот кај што сме го ставиле претходно брашното, пецивото, солта,маслото и киселото млеко го додаваме... Читај понатаму
Ледени кифли со сирење и пециво
ПодготовкаВо сад за месење ги ставаме брашното,солта и пецивотоНа средина на тестото го кршиме јајцето и дрбеното сирење замесуваме со постепено додавање на растопениот путер и млакото млеко.Замесуваме тесто кое е доста меко, но откако ќе го отсавиме во фрижидер два часа баво се работи без да се лепи.Од... Читај понатаму
Полнети јајца со магдонос и топено сирење
На варените јајца им ја одстрануваме жолчкатаПоловинките јајцат ги полниме со следниот филВо сад ги соединуваме жолчките, топеното сирење, сок од лимон, сенф, сол, бибер, магдоносУбаво со рачен пасатор или со помош на нутрибулет малку ги поврзуваме сотојките.Со подготвениот фил ги полниме белките од јајца.Декорираме со шери домати.Оставаме во... Читај понатаму